Kot je danes zatrdila Duška Godina, pri izdajanju računov za oktober ni prihajalo do napak, podatkov o presežnih močeh skorajda ni, kjer so, je vse izvedeno korektno. "Vse poteka korektno in skladno z našimi napovedmi," je dejala direktorica Agencije za energijo.
Razlogov za spremembe sistema obračuna po njenih besedah tako ni. Če pa se bi v nekem določenem obdobju, v obdobju vsaj enega leta, izkazalo, da bi bile potrebne kakršnekoli spremembe, pa bo agencija ukrepala na podlagi meritev.
Po uvedbi novega sistema obračunavanja omrežnine za elektriko gospodinjstva in podjetja zdaj dobivajo prve račune z novim obračunom. Omrežnina je obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife pa so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Oktober je zadnji mesec nižje sezone, zaradi česar je omrežnina nižja, z novembrom pa se je začela višja sezona, ki traja do konca februarja.
Nov sistem je bil tarča številnih kritik, a na Agenciji za energijo so ostajali neomajni. "Prenova obračuna omrežnine naslavlja dolgoročno spreminjanje navad pri rabi električne energije in odjemalcem smo že svetovali in jim še vedno svetujemo, da navad ni treba spreminjati čez noč," je že pojasnjevala direktorica Godina.
Kot je izpostavila, ukrep glede razmisleka pri rabi električne energije še posebej naslavlja tiste uporabnike, ki imajo oziroma se odločajo za nakup več energetsko intenzivnih naprav, kot so toplotne črpalke, električna vozila, savne in podobno.
Omrežnina jezi in gre na vlado; agencija trdi, da ni zavajala
Kot smo poročali v včerajšnji oddaji 24UR, pa je premier Robert Golob neuradno ogorčen nad delom Agencije za energijo in njenim novim tarifnim sistemom obračuna omrežnine.
O novem sistem obračuna je danes govorila tudi koalicija, po srečanju pa so iz kabineta predsednika vlade sporočili, da je zaradi razvoja tehnologije in dostopnosti novih metod pomembno, da se preveri, ali trenutna metodologija obračunavanja omrežnine še vedno ustreza potrebam današnjega časa in zagotavlja pravičnost. "Končne cene elektrike morajo ostati razumljive, pravične in poštene za vse uporabnike," so navedli.
Sistem obračuna omrežnine bo v četrtek obravnavala vlada, ki bo predvidoma odločala tudi o morebitni nadaljnji regulaciji cen elektrike. Konec leta se namreč izteče regulacija cen elektrike, skladno s katero so cene navzgor zamejene za 90 odstotkov porabe, medtem ko dobavitelji 10 odstotkov porabe lahko zaračunavajo prosto. Neuradno naj bi vlada zamaknila ponovno uvedbo prispevka za obnovljive vire energije (OVE), možni pa so tudi še kakšni dodatni ukrepi, ki bi vplivali na znižanje cen.
V Golobovem kabinetu so dodali, da se je koalicija odločila tudi za predlog sklica nujne seje parlamentarnega odbora za infrastrukturo, okolje in prostor na to temo.
Agencija: Nismo zavajali
Nekatere uporabnike je zmotilo, da naj bi agencija pojasnjevala, da bo obračun omrežnine za enkrat zgolj prikazan na računu in da naj bi kasneje prešel v redni obračun in agenciji očitajo zavajanje. Agencija za energijo je danes v odzivu sporočila, da niso pred uvedbo nikogar zavajali: "Pogosto in na več načinov (v izjavah za javnost, na spletni strani uro.si, v brošuri idr.) smo navajali, da se nova metodologija začne uporabljati 1. oktobra 2024. Res smo navajali, da se za gospodinjstva in male poslovne odjemalce uvede postopno, pri čemer smo vedno zelo jasno poudarili, da prehodno obdobje velja le za obračun morebitne presežne moči, če odjemalci v tem obdobju ne bodo spreminjali dogovorjene moči. Vsebino so povzemali tudi številni mediji. Na spletni strani uro smo objavili tudi izračune na podlagi nove metodologije in učinke na posamezne skupine odjemalcev z učinki od 1. oktobra dalje."
KOMENTARJI (1105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.