"Vsebina je bila v ospredju, a največkrat ne tista prava," je ob bližajočem se izteku volilne kampanje pred evropskimi volitvami v današnji izjavi za medije ocenila predsednica republike Nataša Pirc Musar.
Kot je spomnila, je namreč Evropski parlament edina neposredno voljena institucija EU. Zatrdila je, da sicer razume razgretost ob vprašanju Palestine, a to ni tema EU. "Seveda je evropska tema v smislu podpore EU k mirni rešitvi spora, a bi si na soočenjih želela več evropskih vsebin: kaj nudi Erasmus, kaj kohezijski programi, kaj čaka Evropsko unijo," je naštela.
Med razpravami, ki jih je pogrešala, je izpostavila tudi temo varnosti EU. "V prihodnji sestavi Evropske komisije se bo verjetno prvič v zgodovini zgodilo, da bomo imeli komisarja za obrambo. To je korak v pravo smer. Te teme sem malo pogrešala, mogoče pa še rečejo kakšno na to temo," je dejala.
Zavzela se je tudi za višjo volilno udeležbo, želi si, da bi presegli "neslavni rekord" z zadnjih evropskih volitev, ko se je Slovenija po deležu volilne udeležbe uvrstila na rep med državami članicami. "Analize kažejo, da bo vsaj 40-odstotna, jaz bi si vendarle želela še kakšen odstotek več," je dejala o pričakovanjih glede tokratne volilne udeležbe.
Sama bo glas oddala v nedeljo, kako bo glasovala na evropskih volitvah, in kako na treh posvetovalnih referendumih, kot predsednica republike ne želi razkrivati.
Ocenila pa je, da se bomo 10. junija zbudili v drugačno EU. "Na tistih, ki bodo dobili večino v Evropskem parlamentu, bo razmislek in modrost, kako in v kakšno smer bo plula evropska ladja. Želim si, da bo še vedno ostala na temeljnih vrednotah, ki so jih zakoličili očetje Evropske unije. Sama verjamem v vladavino prava in človekove pravice, meni Evropo pomeni točno to," je sklenila.
Golob na višku kampanje z ostrimi besedami proti političnim nasprotnikom
Svoboda je še iz vsake kampanje izšla kot zmagovalka, tudi tokrat bo podobno, je prepričan prvak stranke Robert Golob. Volivce poziva, naj z oddajo glasu sporočijo, kakšno EU si želijo. "Nočemo, da nas v Evropi predstavljajo ljudje, ki širijo laži in strah, ampak tisti, ki verjamejo v demokracijo, vladavino prava in socialno državo," je poudaril.
"Tekma ni končana, dokler ni končana," je na višku kampanje pred evropskimi volitvami, na katerih se po dosedanjih meritvah javnega mnenja zmaga tudi tokrat obeta SDS, Svobodi pa dva poslanska mandata, na srečanju z novinarji dejal predsednik Svobode in premier Golob. "Mi smo vedno zadovoljni s tem, kar nam volivci namenijo," je še dodal.
Tudi nosilka kandidatne liste Svobode Irena Joveva je zatrdila, da se že veselijo volilne nedelje. "Verjamem, da so tudi ljudje v zadnjem mesecu uvideli, kdo je na napačni strani zgodovine in s tem tudi na napačni strani prihodnosti," je dejala.
Bolj kot to, koliko glasov bodo volivci namenili Gibanju Svoboda, pa je po Golobovih besedah pomembno, kaj bo Slovenija z rezultati glasovanja sporočila Evropi. Premier si tako želi visoke volilne udeležbe, s katero bi po njegovem mnenju pokazali, da Slovenija ne popušča desnim populizmom, da verjame v temeljne vrednote EU.
Ostre puščice kritike pa je Golob usmeril tudi v politične nasprotnike. "Želim si, da so ljudje, ki nas predstavljajo v Evropi, ljudje, na katere smo lahko ponosni, in ne ljudje, ki se po video povezavah pogovarjajo z zamaskiranimi skrajneži. Verjamem, da to ni obraz Slovenije, ki ga želimo kazati v Evropi. Verjamem, da se bo to pokazalo tudi v nedeljo," je dejal.
"Lažje je širiti laži in strah, ker za to ne rabiš nič delati. Rezultati potrebujejo čas, a to je edina pot naprej. Včasih je težko, ker smo demokrati, odprti do drugačnih mnenj, in vsako drugačno mnenje upočasni proces, a ga hkrati obogati. Zato je končna rešitev toliko boljša," je poudaril Golob.
Vesela naj bi potrdili še pred koncem junija
Spomnil je tudi na pomen dela Evropskega parlamenta, ki sprejema podlago za velik del nacionalne zakonodaje. Prednosti članstva v EU je izpostavil tudi kandidat največje vladne stranke za evropskega komisarja Tomaž Vesel, ki naj bi ga po načrtih na vladi potrdili še pred rednim zasedanjem voditeljev držav članic konec junija. "Vedno smo lahko kritični, a vendarle alternativa za to nadnacionalno povezavo, ki je lahko zelo učinkovita, za naš prostor pravzaprav ne obstaja," je poudaril.
Volivci v Sloveniji se sicer ob izbiri bodoče postave evropskih poslancev iz Slovenije izrekajo tudi o vprašanjih na treh posvetovalnih referendumih. Golob je optimističen, da bodo tudi pri tem dobili zeleno luč volivcev, zakonodajne postopke za ureditev teh vprašanj bodo sprožili jeseni in jih zaključili v letu dni. Ocenjuje, da bi lahko najprej začeli urejati vprašanji pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ter gojenja in pridelave konoplje za medicinske namene.
Tudi Tonin poziva na volitve
"V demokraciji se stvari spreminjajo samo na volitvah," je v izjavi po oddaji svojega glasu na volišču v Kamniku izpostavil predsednik NSi in nosilec liste stranke Matej Tonin. Volivce je pozval, naj izkoristijo možnost, da odločijo s svojim glasom namesto, da o njih odločajo drugi.
"Samo z našim glasom bomo lahko dosegli, da se bo tudi Evropa spremenila na tistih točkah, kjer smo razočarani, kjer je spodletelo," je prepričan. Obenem je izpostavil, da bodo volilni rezultati pomembno začrtali prihodnost EU, njeno smer in razvoj. Od njih kot tudi razmerij v bodoči sestavi Evropskega parlamenta bodo namreč odvisne evropske politike, med drugim na področju migracij, zelenega prehoda in ohranjanja vrednot.
KOMENTARJI (374)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.