Samanta Cimerman je sicer širši javnosti manj poznana Slovenka, ki pa na spletu dnevno več kot 300 tisoč uporabnikom svetuje, kako učinkovito in donosno nagovarjati svoje sledilce na družbenih omrežjih. Je sobotni posnetek premierja Roberta Goloba že rezultat učnih ur na Gregorčičevi?
"Smejte se! Glejte v objektiv. Odgovor je globok, odgovor je 'ne'," na svojem profilu svetuje Cimermanova. Pa je Golobov posnetek, ki so ga na njegovem profilu objavili kmalu po sestanku z vplivnico, že napoved nove komunikacijske strategije?
"Kar vidimo, bi težko imenovali strategija. Mene vse skupaj bolj spominja na krizo srednjih let. Vse skupaj izgleda, kot da se premier v tej situaciji in v zadnjem času odloča s hormoni, ne pa z glavo," ocenjuje profesor Dejan Verčič.
In kaj pravijo v kabinetu predsednika vlade? Da je Samanta Cimerman predstavila zadnje smernice in trende na družbenih omrežjih, pravijo. Za strmoglavljenje javne podpore naj bi ob tem med drugim krivil prav nespretno nagovarjanje državljanov. "S predsednikom sva se precej pogovarjala tudi o tem, da je bila ena od naših hib tudi komunikacija," pravi minister za Slovence po svetu Matej Arčon.
Da tudi enosmerni tok prek družbenih omrežij, mimo množičnih medijev ne bo prinesel želenih rezultatov in povrnil zaupanja v delo vlade, pa je prepričan Verčič. "To je strašna napaka, ki jo je v preteklosti že poskusil Janez Janša. To je bila verjetno ena največjih napak, ki jo je v svojem političnem življenju naredil. Robert Golob pa to enako napako zgolj ponavlja."
Družbena omrežja ne smejo prevladati nad vsebino
Ob tem ko so v Golobovem kabinetu zanikali kakršno koli formalno sodelovanje s spletno vplivnico, pa Cimermanova v svojem odzivu nekoliko bolj previdno. "Trenutno še nimamo nobene pogodbe ali konkretnega dogovora o sodelovanju," je dejala Cimermanova.
Da s predsednikom vlade, ko gre za področje komuniciranja, predstavijo svoje ideje, naj bi bila sicer ideja Golobove spremljevalke Tine Gaber, ki naj bi tudi sama kot strokovnjakinja za družbena omrežja že svetovala nekaterim ministrom. "Kaj in kdaj objavljati, ali je pametno kupiti všečke in sledilce, kako prepoznati zlagan profil," je dejala na družbenem omrežju. Pa tudi kako prepoznati priložnost in z mehkejšimi vsebinami pritegniti pozornost občinstva.
Zdi se, da so prav politiki iz leta v leto bolj iznajdljivi. Tako tudi aktualna predsednica Nataša Pirc Musar, ki sicer v nekoliko manjšem obsegu nadaljuje delo predhodnika. Ob 8. marcu je tudi zapela. "Ne moti me, v kolikor je to nekaj, kar na nek način izraža, kakšni so ti politiki. Celo pri Borutu Pahorju bi rekel, bil je kralj Instagrama, ampak ni bil Instagram tisti, ki je določal njegovo politiko," komentira Verčič.
Četudi je Instagram skupaj z drugimi omrežji postal del predvsem zahodne politike, pa ta del politike ne sme prevladati nad vsebino, ki so jo in jo obljubljajo svojim volivcem, še dodaja.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.