Maribor je po besedah premierja Roberta Goloba prestolnica kulture. Verjame, da bodo lahko nekatere stvari v bodoče še bolje razvijali, predvsem pa da bodo Mariboru "vrnili del tistega sijaja, ki ga je nekoč imel". Pozdravil je tudi "pogledovanje" občine proti obnovljivim virom energije ter dodal, dodal, da je zdaj pravi čas za zeleni preboj.

Kot primer dobre prakse decentralizacije države je navedel Agencijo za energijo: "To je ena redkih, bojim se, da celo edina državna institucija, ki je vse od svoje ustanovitve v Mariboru neodvisna in odlično deluje." Zanj je to zgled, kako bi morala delovati decentralizacija državne uprave. Ob tem je izpostavil, da je v Mariboru za tako institucijo "dovolj kritične mase, da se je lahko ta zapolnila z lokalnimi kadri in lahko opravlja državno funkcijo popolnoma kompetentno".
Decentralizacija ali regionalizacija države lahko po njegovih besedah sloni le na prednostih, ki so značilne za določeno območje. Ne moremo pa pričakovati, da se bodo vse regije v Sloveniji enako razvijale na vseh področjih. Ob tem je dejal, da ima območje severovzhodne Slovenije največji potencial na področju kmetijstva.
Poleg Goloba sta Maribor obiskali tudi ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh ter ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko. Na obisku so se dotaknili tudi nekaterih prioritet vlade, kot so zeleni preboj, decentralizacija države, prehrana, kmetijstvo in samooskrba.
Golob je med drugim obiskal Agencijo za energijo in medgeneracijski center, Dom Danice Vogrinec ter Fakulteto za elektrotehniko, informatiko in računalništvo Univerze v Mariboru, kjer se je seznanil s projektoma Trisat ter EDIH. Rektor Univerze v Mariboru Zdravko Kačič je pozdravil premierjevo odločitev, da za prvi kraj uradnega obiska izbere Maribor. "Iz njegovih besed smo razbrali podporo našim prizadevanjem, predvsem pa razumevanje položaja, v katerem je trenutno Maribor in celotna Vzhodna kohezijska regija, na področju neugodnih trendov dnevnih delovnih migracij," je povedal rektor.
Srečal pa se je tudi z županom Mestne občine Maribor Sašo Arsenovičem. Ta je povedal, da sta s predsednikom vlade govorila o številnih tematikah, od regionalnega razvoja in debirokratizacije do oskrbe starejših, položaja mladih in zadržanja kadra v Sloveniji.

"Strinjala sva se, da bo potrebna večja podpora na vladni službi za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK) za zagotavljanje naših predstavništev v Bruslju, zato da bi bili uspešnejši tudi pri črpanju sredstev iz direktnih operacij, ne le tistih, ki so namenjeni blaženju razlik v razvitosti posameznih regij," je povedal župan.
Na novinarsko vprašanje, če sta govorila tudi o morebitni podpori Gibanja Svoboda na jesenskih lokalnih volitvah, pa je dejal, da "nista niti malo govorila o tem". Golob je sicer dejal, da bo Gibanje Svoboda v vseh mestnih občinah zagotovo nastopilo s svojo listo.
KOMENTARJI (291)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.