Kdaj, kako, s kom in ali sploh bo Robert Golob iz energetike poletel v politiko? Ta vprašanja so bila v zraku tudi na njegovi drugi tribuni. A za zdaj ostajajo neodgovorjena.
Debatiralo pa se je o ključnih vrednotah: "Zgolj z iskanjem skupnega imenovalca – to je recimo spoštljivost – bomo skupaj rasli. Potem bomo gradili nekaj drugega, boljšega, nekaj, kar danes še ne obstaja, gradili bomo produkt, ki bo malo levi, malo desni," je dejal.
Bližje ko je nekdanji direktor Gen-I-ja politiki, bolj so pod drobnogledom njegovi visoki dohodki – dobrih 200.000 evrov neto letne plače in še dodatne nagrade za uspešnost v višini več sto tisoč evrov, poročajo provladni mediji."Moja sreča ne izhaja iz moje plače. To je nesmiselno. Zakaj je moja plača pomembna?" je to komentiral Golob.
Sogovorniki danes v Mariboru so bili z obeh polov, tako levega kot desnega. Na eni strani vplivna mariborska antropologinja in publicistka Vesna Vuk Godina, na drugi nesojeni ustavni sodnik in kasneje državni sekretar na pravosodnem ministrstvu, Anže Erbežnik, ki je odstopil zaradi nestrinjanja z ministrom Marjanom Dikaučičem.
“Zahodne demokracije smo v fazi prevrednotenja vrednot, to je povezano s sodobno tehnologijo. Spremenile so se tudi možnosti nadzora in vpliva na svobodno voljo,” pa je povedal Erbežnik. Izpostavil je tudi dejavnik Evropske unije. Ustavno sodišče izpostavlja dejstvo, da so države ob začetku epidemije reagirale panično. A zdaj epidemija traja že skoraj dve leti in parlament deluje, zato mora biti tudi ukrepanje vlade zakonito, meni pravnik.
Golobova odločitev, da na javno tribuno povabi tudi Erbežnika, je sicer vzbudila precejšnje začudenje. Erbežnik je namreč kot državni sekretar na pravosodnem ministrstvu odločno zagovarjal vladno odločitev, da razveljavi postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev, kar je vzbudilo nemalo razburjenja v evropski javnosti.
Vuk Godina je izpostavila, da si želi živeti v državi, v kateri so institucije, mediji in policija neodvisni od vlade.
Ne bom kandidiral na listi Roberta Goloba, ne bom se včlanil v njegovo stranko niti ne bom volil za nobeno novo stranko, pa je bil jasen njegov nekdanji soobčan iz Nove Gorice, zgodovinar Luka Lisjak Gabrijelčič. Po njegovih besedah "nimamo fundamentalno različnih vrednot, ampak zgolj različne lestvice vrednot". Naslednja vlada bo morala biti po njegovi oceni bolj levo usmerjena, a z izključitvijo vseh desnih vrednot ji ne bo uspelo, je še med drugim ocenil Gabrijelčič.
Med vabljenimi je bil sicer tudi Lojze Peterle, a je zavrnil sodelovanje. Kot je pojasnil, zato, ker je lojalen vladni NSi in ker ni želel sprožati nobenih napačnih ugibanj.
KOMENTARJI (792)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.