"Hvala slovenskemu predsedniku vlade Robertu Golobu za gesto. Skupaj smo odpotovali na vrh Evropske politične skupnosti v Moldaviji, kjer bomo razpravljali o političnih in varnostnih izzivih, s katerimi se sooča Evropa, in potrdili nadaljnjo podporo Ukrajini," je ob fotografiji s slovenskim premierjem Robertom Golobom zapisal njegov hrvaški kolega Andrej Plenković. Dodal je, da se s tovrstnimi potovanji gradijo dobri sosedski in prijateljski odnosi.
Voditelji 27 članic EU, 20 drugih evropskih držav in predsedniki vseh treh osrednjih institucij EU naj bi se na današnjih pogovorih v Moldaviji po napovedih osredotočili na mir in varnost, energetsko odpornost in zeleni prehod ter povezljivost v Evropi.
Skupna potovanja politikov sicer niso nič novega. Zaradi tehničnih težav falcona je namreč v začetku maja predsednica republike Nataša Pirc Musar po kronanju Karla III. iz Londona domov odpotovala s slovaškim vladnim letalom. Letela je do Bratislave, iz slovaškega glavnega mesta pa je se je nato v Ljubljano peljala z avtomobilom.
Kot je po srečanju povedal Golob, so se v popoldanske pogovore o zadnjih napetostih na Kosovu vključili tudi voditelji največjih evropskih držav, kar je po njegovem mnenju tudi prav.
"Do dogovora je namreč mogoče priti samo s pritiskom mednarodne skupnosti," je poudaril.
Tudi sam je govoril tako s srbskim predsednikom Vučićem kot kosovsko predsednico Vjoso Osmani. Premier je ostro obsodil nasilje, ki smo mu bili priča v zadnjih dneh na severu Kosova. Izpostavil je nujnost sodelovanja kosovskih oblasti s predstavniki mednarodne skupnosti s ciljem čimprejšnje umiritve napetosti, so sporočili iz premierjevega kabineta.
V izjavi za novinarje je izpostavil popoldanski srečanji s predsedujočo predsedstvu BiH Željko Cvijanović in novim črnogorskim predsednikom Jakovom Milatovićem. V pogovoru s slednjim je Golob izpostavil nadaljevanje močne podpore Črni gori na njeni poti v EU in krepitev že odličnih odnosov med prijateljskima državama, so zapisali na vladnem Twitterju.
Premier je sicer v okviru drugega vrha Evropske politične skupnosti, na katerem se je zbralo okoli 50 evropskih voditeljev in predsedniki institucij EU, sodeloval na eni od okroglih miz na temo energetike in povezljivosti. V razpravi je med drugim poudaril pomen prehoda in vlaganja v obnovljive vire energije ter izgradnje sodobne energetske infrastrukture. Zagotoviti je treba, da bo elektroenergetsko omrežje zadostilo potrebam pospešenega prehoda na nizkoogljične vire energije.
Dejal je še, da so bili voditelji na srečanju v Moldaviji enotni. "Samo ko stojimo enotno, lahko kot Evropa dosegamo rezultate. Tega načela se, ko se srečamo, vedno držimo," je poudaril, pri čemer je omenil rusko agresijo na Ukrajino.
KOMENTARJI (261)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.