Pozitiven znak pri delu notranje ministrice Tatjane Bobnar po oceni vodje poslanske skupine Levica Mateja T. Vatovca predstavlja tudi takojšnja priprava na odstranitev vseh tehničnih ovir na meji s Hrvaško. Njeno dosedanje delo ocenjujejo kot pozitivno in strokovno, zato "resno obžalujejo", da se s premierjem Robertom Golobom nista uspela dogovoriti in najti skupne rešitve, za zagato, ki se je zgodila v zadnjih dneh.
Tako kot je koordinator stranke Luka Mesec dejal že v torek, je tudi Vatovec dejal, da odnosov znotraj koalicije po njegovi oceni ministričin odstop ne bo spremenil. Bobnarjeva namreč prihaja iz kvote stranke Gibanja Svoboda. Meni, da gre predvsem za neko nesoglasje, ki se je zgradilo med premierjem in notranjo ministrico.
Poročila o vmešavanju politike v delo Policije, ki ga je od Bobnarjeve in v. d. generalnega direktorja Policije Boštjana Lindava zahteval Golob, Vatovec ni videl, a ga pričakuje čimprej, "da bomo videli tudi argumente nasprotne strani". Po mnenju Levice politika sicer ne bi smela imeti pristojnosti, da bi usmerjala in se vmešavala v delo Policije, in pri tem bodo vztrajali, je dejal. "Upamo, da ne bodo poročila, ki so bila sedaj pripravljena, pokazala nasprotno."
Na notranjem ministrstvu so potrdili, da je Bobnarjeva v pismu predsedniku vlade zapisala, da bo po vrnitvi iz Bruslja podala odstopno izjavo. S tem pa bi postala prva iz obstoječe ministrske ekipe, ki se bo poslovila od vladnega položaja.
Dogajanje je komentiral tudi vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic. Dejal je, da ima predsednik vlade v sporu z Bobnarjevo popolno podporo Gibanja Svoboda. Na seji poslanske skupine, na kateri je bil prisoten tudi Golob, jih je premier z nastalo situacijo zgolj seznanil. Sajovicu sicer ni bilo znano, da je Bobnarjeva ponudila svoj odstop, a je dejal, da to ni bila tema tokratnega sestanka.
"Zgodbo razumemo, podrobnosti pa še ne poznamo," je dejal Sajovic, a ob tem dejal, da podpirajo premierja in ohranjajo enotnost. Poročila Bobnarjeve in prvega moža Policije Lindava tudi oni še niso videli. "Zagotovo si bo predsednik, kot vedno, vzel čas in vam povedal, kaj tam piše. Jaz tega ne vem," je dodal.
Da obstaja možnost menjave na čelu Ministrstva za notranje zadeve, je postalo jasno, ko Bobnarjeva ni uspela s predlogom za imenovanje Boštjana Lindava za generalnega direktorja Policije s polnim mandatom. Ob tem je namignila na politične pritiske na Policijo.
Premier se je nato z ministrico sestal, po sestanku pa sporočil, da se "razhajata glede očitkov o politizaciji dela Policije". Od nje in od v. d. generalnega direktorja Policije Lindava je zahteval pojasnila o domnevnih pritiskih na Policijo, ki jih je danes tudi prejel.
V koalicijskih SD in Levici delo Bobnarjeve ocenjujejo kot strokovno
Spor pa prejema vse več odzivov, tudi s strani koalicijskih partnerjev. V koalicijskih SD in Levici so delo Bobnarjeve sicer ocenili kot strokovno in izrazili željo, da se se spor čim prej razreši.
"S predsednikom vlade sem o tem govoril in želim si, da se ta stvar uredi ter da se akterja čim prej pogovorita na ustrezen način," je dejal koordinator Levice in podpredsednik vlade Luka Mesec. Poudaril je, da ne on ne njegova stranka nista akterja v tem sporu ter da se zato ne moreta in tudi ne želita vmešavati vanj. "To je spor med notranjo ministrico in predsednikom vlade, zato bom prepustil, da se na tej ravni tudi razreši," je bil jasen. Ob tem pa je dodal, da se mu zdi sicer ministrica strokovna in da njeno delo ocenjuje pozitivno.
Stališče poslanske skupine SD o ministrici za notranje zadeve se od sredine novembra, ko so ji po razpravi o interpelaciji skupaj z obema koalicijskima partnericama podali zaupnico za nadaljevanje dela, ni spremenilo. Tudi v poslanski skupini SD menijo, da ministrica svoje delo opravlja strokovno in predano. Ministrica je po njihovih besedah izjemno podkovana, neomajna in poštena.
"Pri vršenju dolžnosti ministrice za notranje zadeve sta njeni vrednoti legitimnost in korektnost, kar je pogoj za družbeno koristno delovanje resorja. Njeno vodilo pa zakoni in ustava, kar zagotavlja ohranjanje zaupanja pri državljankah in državljanih, ki je ključno za uresničevanje poslanstva njenega ministrstva in vseh organov v sestavi," so navedli.
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.