DZ je na izredni seji obravnaval predlog priporočila SDS za takojšnje reševanje razmer v zdravstvu, ki jih v SDS vidijo kot katastrofalne. Poslanci koalicije so opozorili, da se rešitve že pripravljajo, opozicija pa meni, da napredka še ni videti, menijo tudi, da bi do več družinskih zdravnikov prišli denimo s povečanjem vpisnih mest na medicinskih fakultetah. Glasovanja o predlogu priporočila sicer ni bilo, ker ga matični odbor DZ v petek ni podprl.
Kot je v oddaji 24UR ZVEČER dejala Jelka Godec, je koalicija priporočila SDS zavrnila brez tehtnih argumentov, je pa minister za zdravje na izredni seji nakazal, da jih bodo upoštevali. "V SDS pričakujemo, da bodo te besede uresničene in da bomo pozvani k sodelovanju pri spremembah v zdravstvu," je dejala.
Tamara Kozlovič iz Gibanja Svoboda je dejala, da je sredina razprava v parlamentu trajala več ur, slišali pa niso nič novega. Kljub temu je optimistična, saj ocenjuje, da se parlamentarne stranke v pogledih na reševanje zdravstva ne razlikujejo prav veliko. Druži jih namreč skupen cilj, to je dostopno, kakovostno, transparentno in učinkovito javno zdravstvo. "Ta cilj nas mora družiti, zato da nismo politikanski," je dodala. Spomnila je, da po 30 letih še vedno nimamo celovite zdravstvene reforme.

Godčeva ocenjuje, da pri njihovih predlogih ne gre za politikanstvo. V nadaljevanju je predstavila nekaj priporočil, ki so jih pripravili v SDS. Ti predlagajo spremembo plačnega sistema, ponovno uvedbo referenčnih cen na področju nabav v zdravstvu, vlado pa pozivajo tudi k sprejetju interventnega zakona, v katerem bi vključili vse razpoložljive kadre v zdravstvu.
Po besedah Kozlovičeve so koalicijski partnerji podpisali zavezo, da bodo prioritetno reševali zdravstvo, minister pa je že predstavil ključne prioritete, ki so med drugim prenova financiranja, ureditev koncesij, prenova nadzora vodenja zdravstvenih zavodov itd. "V 30 dneh tega ne moremo narediti. Resno reformo se dela skupaj s socialnimi partnerji. Že pogajanja z njimi trajajo dlje," je ocenila.
Godčeva pravi, da so nekateri ukrepi že pripravljeni, a se skrivajo v predalih ministrstva za zdravje. "Zakon o plačah v zdravstvu je pripravljen, samo treba ga je potegniti iz predala in se začeti pogovarjati." Dejala je, da v SDS zagovarjajo javno zdravstvo, a se moramo vprašati, kaj sploh pomeni pojem javne službe. Kot je spomnila, je Levica proti vključitvi zasebnikov v javno službo. Navedla je primer iz tujine, Avstrije, kjer, kot poudarja, davkoplačevalski denar prehaja do izvajalcev ne glede na to, kdo je lastnik medicinskega centra. Danes slovenski pacienti nimajo proste izbire zdravnika, pri zasebniku nimajo plačane storitve, je poudarila.
Kozlovičeva je ponovila, da se zdravstvena reforma pripravlja, napovedala pa je tudi sestanke z opozicijo, na katerih bodo iskali skupne točke. "Odgovornost poslancev je, da najdemo pravo pot do učinkovite reforme."
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.