Če le morete, si gobovo juho pripravite sami. Če že posegate po tistih iz vrečk, pa izberite izdelke s čim krajšim seznamom sestavin in po možnosti brez aditivov, pozorni bodite tudi na vsebnost soli. Tako svetujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), potem ko so pod drobnogled vzeli dvanajst dehidriranih gobovih juh iz vrečke z dodatkom jurčkov.
Oceno dobro so prejeli trije izdelki, predvsem ker so brez aditivov in z dokaj visoko vsebnostjo gob, so pojasnili. Pet izdelkov je dobilo oceno povprečno, trije pomanjkljivo in en nezadovoljivo, saj vsebuje največ aditivov, med njimi fosfate ter veliko soli, dodan sladkor in palmino maščobo. "A s prepričljivo količino gob se ne more pohvaliti noben od izdelkov, saj se je delež gob (glede na navedbe na embalaži) gibal med 2 in 11 odstotki," so dodali na ZPS.
Kaj najdemo v vrečki gobove juhe?
Prašek za pripravo gobove juhe je sestavljen iz pšenične moke in škroba, maščobe, dehidriranega mleka, soli, začimb in dehidriranih gob. Dodani so še maltodekstrin, ekstrakt kvasa, hidrolizirane mlečne ali rastlinske beljakovine ter v redkih primerih dehidrirana zelenjava. Večina vsebuje dodane arome, drugi aditivi pa so redko na seznamu sestavin, so ugotovitve strnili pri ZPS.
S porcijo juhe zaužijemo polovico še primernega dnevnega vnosa soli, nekateri izdelki vsebujejo celo sladkor
Na prehranskem semaforčku je vsem izdelkom, pripravljenim po navodilih proizvajalca, zasvetila oranžna luč, so opozorili na ZPS. Z eno porcijo v telo vnesemo do 2,8 grama soli, to pa je več kot polovica še varnega vnosa za odraslo osebo (5 gramov dnevno).
Prav tako so pozornost posvetili sladkorju, ki je, kot poudarjajo, "popolnoma nepotreben dodatek". "Nekateri proizvajalci ga dodajajo za izboljšanje okusa in arome v obliki saharoze ali sirupa. Če sta izdelku dodana še mleko oziroma laktoza, se vsebnost sladkorja še nekoliko poveča. Tako lahko s porcijo juhe zaužijemo tudi do šest gramov sladkorja. Tega potrošniki zagotovo ne pričakujejo," je opozorila strokovnjakinja s področja prehrane Anja Zupan.
Okus, ki ga namesto gob dajejo aditivi
Naslednji nepotreben dodatek so aditivi, kar dokazujeta dva izdelka, ki sta brez njih. "Drugi vsebujejo vsaj arome, dve juhi tudi barvila, nekatere pa še nadomestek kuhinjske soli kalijev klorid, dodatek citronske kisline, gostila in stabilizatorje," so našteli. Številnim juham so dodane različne začimbe, nekaterim tudi izvleček kvasa, hidrolizirane beljakovine in sojine beljakovine, "kar ne bi bilo potrebno, če bi izdelki vsebovali več gob".
Dodatek, ki povzroča glavobole
"Mononatrijev glutamat je bil ob pregledu leta 2016 prisoten še v polovici testiranih izdelkov, v tokratnem pregledu le v enem," ugotavljajo vsaj eno spremembo na bolje. Mononatrijev glutamat je sicer dovoljen aditiv, ki izdelkom doda tako imenovani peti okus "umami", a po podatkih Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) malčki, otroci in mladostniki lahko presežejo zgornjo varno mejo že ob srednji izpostavljenosti, kar lahko povzroči predvsem hude glavobole, pojasnjujejo.
Boste po prebranem zbrali pogum in odslej gobovo juho pripravljali sami? Verjemite, ni težko. Nekaj receptov smo za vas poiskali na spletni strani okusno.je: |
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.