
Po skoraj treh dneh napornih pogovorov in usklajevanj so predstavniki poslanskih skupin vendarle uspeli določiti sedežni red novega državnega zbora v veliki parlamentarni dvorani.
Največja "gneča" je bila za sedeže na sredini dvorane. Te si po novem sedežnem redu delijo poslanci in poslanke dveh največjih tekmic v predvolilnem času, SDS in LDS. Sedežni red bo najverjetneje obveljal, obstaja pa tudi možnost, da se pozneje po prvi seji sedežni red tudi spremeni, je dejal sedanji predsednik DZ Feri Horvat.
Potrebnih je bilo nekaj kompromisov

Horvat, ki bo svojo funkcijo opravljal do začetka prve seje parlamenta, je po koncu še zadnjih dogovarjanj izrazil zadovoljstvo, da je bil določen sedežni red, kar bo omogočilo normalen potek petkove prve seje novega državnega zbora. Sedežni red je bil v večjem delu oblikovan v skladu z 10. členom poslovnika DZ - torej upoštevaje velikost poslanskih skupin, ko največja stranka najprej izbere sedeže v dvorani in nato po velikosti sledijo še druge stranke, potrebnih pa je bilo po Horvatovih besedah tudi še nekaj kompromisov.
'Generalka' za nove poslance
Že v četrtek popoldne bodo za novoizvoljene poslanke in poslance v državnem zboru pripravili "generalko", ko se bodo lahko predvsem poslanski novinci seznanili z delovanjem glasovalnih naprav. Šlo bo torej za nekakšno poskusno vajo pred premiernim nastopom na ustanovni seji državnega zbora, ki se bo začela v petek ob 10. uri. Na prvi seji po izvolitvi državni zbor potrjuje poslanske mandate. Osnovni pogoj za začetek dela novega sklica je sicer potrjenih najmanj 46 poslanskih mandatov.