Petkov vrh slovenske politike o strukturnih in javnofinančnih reformah, ki se ga bosta poleg predsednikov političnih strank udeležila še predsednik republike Danilo Türk in predsednik DZ Pavel Gantar, nanj pa so vabljeni tudi slovenski poslanci v Evropskem parlamentu, po Pahorjevih besedah ni običajen vrh, saj bo vprašanje, ki je na dnevnem redu, pomembno vplivalo na usodo te in prihodnjih generacij.
Pahor je zato danes opravil pogovore s predstavniki strank koalicije in opozicije, z izjemo SDS. Kot so sporočili zvečer iz SDS, je namreč poslanec Zvonko Černač dopoldne predsedniku vlade le vrnil telefonski klic. V pogovoru mu je spet predočil, da se je težko pogovarjati o čemer koli brez gradiva oziroma vsebinskih podlag. Pogovor je bil vljudnostne narave in je trajal nekaj minut, so zapisali v stranki. Na tem sestanku je Pahor dobil vtis, da je napoved petkovega vrha naletela na podcenjevanje oziroma nerazumevanje glede pomena reform na področju zagotavljanja javnofinančne discipline in gospodarske konkurenčnosti v Evropski unijo za Slovenijo in njen nadaljnji razvoj.
Zato se je odločil, da vsem vabljenim ob vabilu pošlje sklepe oktobrskega vrha EU, francosko-nemško deklaracijo glede krepitve javnofinančne discipline in sprememb Lizbonske pogodbe ter končno poročilo delovne skupine stalnega predsednika EU Hermana Van Rompuyja o krepitvi javnofinančne discipline in nadzora nad gospodarsko konkurenčnostjo v Uniji, v sredo pa jim bo poslal tudi osnutek novega nacionalnega reformnega programa.
Pahor je namreč sklenil, da vlada razprave o tem osnutku, ki v reformni program vključuje sprejeto strategijo Evropa 2020, naslednico lizbonske strategije in zadnje sklepe Unije glede javnofinančne discipline, na četrtkovi seji ne bo končala. Ministri jo bodo po njegovih napovedih prekinili in nato o naboru reformnih ukrepov v petek razpravljali skupaj z opozicijo.
Po Pahorjevem prepričanju je ključno vprašanje, koliko je Slovenija sposobna sprejeti reforme, da se priključi med najbolj dinamične države sedemindvajseterice, ki predstavljajo gonilo sprememb v Uniji oziroma da skoči na tisto, kar predsednik vlade imenuje francosko-nemški voz in dinamično izstopi iz gospodarske krize.
Reforme je treba pospešiti
Kar se tiče vlade, dileme po Pahorjevih zagotovilih ni. Vlada je namreč prepričana, da je treba reforme pospešiti in jih tudi radikalizirati ter v evropskem okviru zagotoviti, da bo slovensko tako kot širše evropsko gospodarstvo lahko konkurira dinamičnim azijskim gospodarstvom, ki z Evropo ne delijo istih vrednot glede socialne povezanosti in okoljske vzdržnosti.
Pahor je prepričan, da je v tem okviru trenutno ključna javnofinančna disciplina, Slovenija pa se je po njegovih besedah glede glavnih makroekonomskih kazalcev trenutno še sposobna vključiti med najbolj reformno dinamične države, a se pojavlja težava, da nekatere med njimi že sprejemajo še bolj korenite reformne ukrepe.
V mandatu sedanje vlade je bilo vključno s sestankom, sklicanim za petek, sedem sestankov s predsedniki parlamentarnih strank in vodji poslanskih skupin. Petkov sestanek po prepričanju predsednika vlade zagotovo ne bo zadnji, saj nima mandata, da bi pristajal na daljnosežne in korenite spremembe v okviru Unije brez širše politične podpore.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.