Franc Jurša je v izjavi ob robu seje DZ spomnil, da bodo organi DeSUS o nadaljnjih korakih po odstopu premierja Marjana Šarca razpravljali v četrtek. Načelno stališče stranke je, da so bolj za predčasne volitve, a po njegovih trditvah ne bodo nasprotovali pogovorom o novi koaliciji. Kaj bo iz tega, pa je težko napovedati, je dodal.
Vabila na pogovore Jurša še nima, verjetno jih bo po njegovem mnenju prva prejela predsednica stranke Aleksandra Pivec. Na hodnikih se sicer o tem pogovarjajo, je pritrdil in tudi spomnil, da so bili parlamentarni hodniki v preteklosti, ko se je kaj takega dogajalo, vedno živahni. A to so po njegovih navedbah razmišljanja posameznikov ali manjših skupin.
Na vprašanje, ali bi bile po njegovem mnenju za stranko boljša možnost predčasne volitve ali nova koalicija, pa je odgovoril, da morajo poslušati vse in ugotoviti, kaj je tisto, kar želi večina, ter se na tej osnovi odločiti. "Jaz točno vem, kaj bi, a v tem trenutku še ne bom odgovoril," je povedal Jurša.
Po njegovih navedbah je imela poslanska skupna DeSUS, ki dela na tem, da se utrdi, danes pomemben sestanek. Kot ocenjuje, do prestopov poslancev DeSUS ne bo prišlo.
Po Šarčevem ponedeljkovem odstopu so se nekatere stranke zavzele za predčasne volitve, na drugi strani pa so se odprli tudi pogovori o morebitnem oblikovanju nove koalicije. Da pogovori že potekajo, čeprav ne na ravni delegacij strank, je v torek potrdil vodja poslanske skupine SMC Igor Zorčič.
Predsednik SMC Zdravko Počivalšek pa je danes v izjavi ob robu sejma Alpe-Adria dejal, da je za kakšne formalne pogovore še prezgodaj, hkrati pa poudaril, da se bodo v SMC enotno odločili za tisto, kar bo najboljše za Slovenijo. S tem je odgovoril na namige v javnosti, da poslanska skupina SMC ni enotna.
Kot možno partnerico v potencialni koaliciji se omenja tudi NSi, kjer so sicer v ponedeljek že ustanovili volilni štab in začeli postopke evidentiranja kandidatov za volitve. A so odprti za pogovore in kot je v torek pojasnil vodja poslanske skupine Jožef Horvat, je odločitev izvršilnega odbora vezana na trenutne okoliščine, ki pa se lahko spreminjajo.
Prvak SNS Zmago Jelinčič je v današnji izjavi ob robu seje DZ na vprašanje, ali morda sodeluje v pogovorih za oblikovanje potencialne koalicije, odgovoril, da je za to še čas oz. bodo o tem govorili prihodnji teden.
Kot največja stranka pa ima ključno vlogo SDS, ki bo o nadaljnjih korakih razpravljala predvidoma na četrtkovem izvršilnem odboru.
Predsednik SD Dejan Židan je sicer ocenil, da lahko današnje glasovanje o ukinitvi dopolnilnega zavarovanja pokaže na nastajanje nove koalicije. Noveli zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju nasprotujeta tudi SMC in DeSUS.
Predsednik SD ocenjuje, da lahko glasovanje DZ o ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pokaže na nastajanje nove koalicije. Pri vprašanju volitev ali nove koalicije pa po Židanovi oceni igro trenutno vodi prvak SDS Janez Janša, ker da se je tako odločil Marjan Šarec, ki mu je z odstopom s premierske funkcije predal štafeto.
Oblikovanje nove večine v tem sklicu DZ je po Židanovih besedah povsem odvisno od Janše. "Če se bodo odločili, da so njim v interesu predčasne volitve, jih bomo imeli, če se bodo odločili, da jim je v interesu prevzeti vlado, jo bodo prevzeli," je pojasnil.
Vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec pa je v izjavi ob robu seje menil, da bo današnje glasovanje pokazatelj načelnosti strank, ne pa obrisov novih koalicij. Po njegovih ocenah v ozadju tečejo določena dogovarjanja predvsem tistih strank, ki na naslednjih volitvah zelo verjetno ne bi dosegle ustreznega rezultata ali ne bi prestopile parlamentarnega praga oz. tistih, ki se bojijo, da bi z volitvami izgubile osebne in strankarske interese.
Kot je dejal, je Levica pripravljena na volitve, da se tudi razčisti politični prostor in naredi podlago, kjer bo bistveno lažje upravljati z državo.
KOMENTARJI (289)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.