Po podpisu sporazuma med SD, Zares, DeSUS in LDS o sodelovanju v vladi v mandatu 2008–2012 je mandatar za sestavo nove vlade Borut Pahor v državni zbor vložil listo kandidatov za ministre in ministrice v novi vladi. Ob tem je dejal, da listo vlaga pred zakonsko določenim
rokom, saj se zaveda, da se mora nova vlada čim prej spopasti s
posledicami, ki jih prinaša svetovna gospodarska kriza.
Pahor, ki upa, da
bo vlada v DZ potrjena, je izrazil zavedanje, da skupaj s predlaganimi kandidatkami in kandidati prevzema odgovornost za vodenje države v zelo zahtevnih časih. Še enkrat je ponovil, da se v celoti odreka stotim dnem miru, ki naj bi jo novi vladi dala opozicija. "Tega luksuza si vlada v časih, v katerih smo, ne samo, da ne more, ampak si ga tudi ne sme privoščiti."
Predsednik DZ Pavel Gantar je ob predaji liste kandidatov izrazil prepričanje, da so na listi imena ministric in
ministrov, ki se bodo znali soočiti z izzivi "v časih, ki niso prijetni
in lahki". "Prepričan sem, da ste izbrali ljudi za aktivno vlado, ki
bo zbujala zaupanje z ukrepi, ki jih bo predlagala sama ali jih bo
poslala v DZ," je dejal.
Z uradno vložitvijo liste kandidatov so začeli teči uradni roki za zaslišanje kandidatov pred matičnimi delovnimi telesi in končno potrditev vlade. Kot je znano, je na Pahorjevi ministrski listi 18 imen.
SD, DeSUS, LDS in Zares enotne
Vstop v koalicijo so že v sredo potrdili v LDS, danes pa so se ji pridružile še preostale tri stranke. Pahor je ob tem izrazil zadovoljstvo. Vsi, ki so podpisali pogodbo, se po njegovem mnenju popolnoma zavedajo odgovornosti, ki jih čakajo, zato je prepričan, da bodo nalogo dobro opravili.
Spopad z recesijo
Po tem ko je SD potrdila vstop v koalicijo, je Pahor kot ključno vprašanje, ki zadeva novo vlado, navedel spopad z bližajočo se recesijo. "Vse naše ravnanje bo podrejeno temu, da ekipiramo najprej vlado in vse, ki upravljajo te procese, da so se sposobni soočiti s tem. Če sam ne bi verjel v sposobnost te vlade, da se sooči s problemi, ki nas čakajo, ne bi prevzel odgovornosti zanjo," je dejal.
Pahor trdi, da o razdelitvi mest državnih sekretarjev med koalicijske stranke še ne razmišlja. "Diskusija o državnih sekretarjih je zadnja diskusija o delitvi političnega plena. Vsaj kar se mene kot predsednika vlade tiče je tu potegnjena črta. V direktorate, urade in druge institucije, ki jih sicer imenuje država, politika ne bo posegala, razen, če bi se sčasoma izkazalo, da ljudje, ki delajo na teh položajih, delajo slabo."
Dodaja, da je treba vsem dati možnost, da se izkažejo. "Zdaj potrebujemo eden drugega. Zdaj potrebujemo vse, ki so sposobni pomagati, da se rešimo iz težav."
'Močna in trdna vlada'
Svet stranke DeSUS je po petih urah (ne)mirne razprave potrdil odločitev o vstopu stranke v vladno koalicijo. Kot je po seji pojasnil predsednik Karl Erjavec, sta tako izvršni odbor kot svet stranke potrdila vse tri kandidate za ministre, ki bodo v novi vladi zastopali kvoto DeSUS. S kadrovskim izborom so po njegovih besedah zadovoljni, saj bo DeSUS v novi vladi glede na volilni rezultat zastopana ustrezno.
Erjavec pričakuje, da bo vlada, ki jo bo sestavila koalicija, močna in trdna. Pri tem bo, kot je podaril, DeSUS trden člen koalicije. Izrazil je tudi prepričanje, da stranka ne bo razočarala tistih, ki so jim zaupali glas. "Delali bomo po najboljših močeh in poskušali izboljšati položaj države."
Ekipa z optimizmom
Tudi svet stranke Zares je soglasno sprejel odločitev o vstopu v koalicijo. Predsednik Zaresa Gregor Golobič je ob tem dejal: "To ni presenečenje," in dodal, da so si v stranki vse od njene ustanovitve prizadevali, da bi vrednote in cilji nove politike "pustili močnejši pečat" na delu slovenske vlade.
Rezultat koalicijskih pogajanj je, tako Golobič, prinesel ekipo, "ki nas lahko navdaja z optimizmom". Zanj je podpis koalicijske pogodbe pika na i "neki odločitvi, ki je v stranki zorela dolgo časa, praktično od ustanovitve naprej".
Zadovoljni tudi v LDS
LDS se je o vstopu v koalicijo oziroma koalicijskem sporazumu izrekla že na sredini seji strankinega sveta in ga potrdila. Z izkupičkom koalicijskih pogajanj smo zadovoljni, je dejala predsednica LDS Katarina Kresal.
Razprava na seji sveta stranke je bila po njenih besedah zelo pozitivna, je pa odgovorila na očitke, da se je vlada sestavljala dolgo: "Doseči soglasje o tem, kako Slovenijo najbolje voditi naslednja štiri leta, ni lahka stvar, še posebej, kadar so mnenja različna. To soglasje smo zdaj našli, in ker je šlo skozi tako dolgo proceduro, bo toliko bolj trdno."
Bralci o ministrski ekipi
Na vprašanje, ali so zadovoljni s predlagano ministrsko ekipo, je več kot 59 odstotkov anketirancev naše spletne strani 24ur.com
odgovorilo ne, 31 odstotkov je zadovoljnih z ekipo, medtem ko je 10
odstotkov anketirancev menilo, da ne vedo oziroma jih ta tematika ne
zanima.
KOMENTARJI (310)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.