Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je pred referendumom o malem delu vse upokojence pozval, da izrazijo solidarnost do zaposlenih in mladih, ki se še bodo zaposlili, ter da glasujejo proti "nepravičnemu zakonu". S tem bodo po njegovih besedah svojim otrokom in vnukom omogočili dostojne delavske pravice tudi v prihodnosti. ''Glas proti zakonu je glas za delavske pravice in za ohranitev medgeneracijske solidarnosti," je poudaril.
Po njegovih besedah bo uvedba zakona o malem delu ogrozila stabilnost pokojninske blagajne ter tako tudi pokojnin. Saj, kot pravi, "potrebujemo zaposlitev za nedoločen čas, da delavci plačujejo prispevke v pokojninsko blagajno". Semolič je še pojasnil, da bodo pri paktu za evro podprli to, kar je dobrega, slabemu bodo nasprotovali. Vsekakor pa so, kot pravi, pripravljeni na dialog z vlado.
Sindikate podpira tudi Monks
Generalni sekretar Evropske konfederacije sindikatov John Monks je premierju Pahorju in ministru za delo Svetliku poslal pismo, v katerem izraža globoko zaskrbljenost, ker je vlada tako odločena, da uveljavi novo obliko dela. Evropska konfederacija sindikatov zato podpira sindikate, ki nasprotujejo novi obliki negotovega dela na svojem trgu dela, ki bo znatno zmanjšala pravice delavcev in povečala negotove zaposlitve.
Kot je v pismu še zapisal Monks, Evropska konfederacija sindikatov zahteva, da se vlada vzdrži teh sprememb ter zagotovi in zaščiti pravice delavcev in dostojne delovne pogoje.
'Upokojenci glasujte za'
Zakon o malem delu je po mnenju predsednice Zveze društev upokojencev Slovenije Mateje Kožuh Novak dober, zato upokojence pozivajo, naj ga na referendumu podprejo. Kožuh Novakova je sicer danes skupaj z ministrom za delo Ivanom Svetlikom obiskala poslance SD, ki poudarjajo, da je zakon o malem delu "zgodovinska priložnost".
Kot je v izjavi za medije po srečanju s poslanci SD dejal Svetlik, zakon prinaša spremembo na bolje, saj malo delo za razliko od drugih občasnih oblik dela prinaša vsem, ki ga bodo opravljali, bistveno več pravic. Poleg tega za tiste delodajalce, ki danes študentsko delo koristijo v prekomernem obsegu, postavlja omejitve, in bodo morali del tega dela ponuditi v obliki delovnih razmerij. Svetlik računa na 10.000 delovnih mest iz tega naslova.
Minister posebej poudarja tudi pomen, ki ga bo imel zakon na zmanjševanje obsega dela na črno. Odgovoril je tudi na očitke, zakaj študentskega dela niso uredili v posebnem zakonu. Svetlik poudarja, da želi ministrstvo pri vseh sistemskih spremembah postaviti državljane v enakopraven položaj.
Da je zakon dober, meni tudi Kožuh Novakova, ki pojasnjuje, da je bila zveza društev upokojencev tudi med pobudniki zakona. "Če hočemo imeti socialno državo, je treba delovati tako, da bodo davki pobrani," je podporo zakonu utemeljila Novakova, ki je prepričana, da zakon daje upokojencem večje možnosti, saj so pokojnine nizke in marsikateri upokojenec išče delo. Kot je pojasnila, je namreč 200.000 upokojencev mlajših od 70 let. Kar pa se tiče študentskega dela, je prepričana, da je to ušlo vsakemu nadzoru.
Po mnenju poslanca SD Dejana Levaniča pa je zakon o malem delu zgodovinska priložnost, da stvari spremenijo na bolje. Zakon po njegovih besedah prinaša večje število štipendij in večje socialne pravice študentom. Tisti, ki bodo glasovali proti, bodo glasovali proti večjemu številu štipendij, zaposlovanju mladih in odpravljanju dela na črno, je prepričan.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.