Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo v torek na Brdu pri Kranju organizirala prvi forum, in sicer na temo zdravstva. Področje zdravstva je namreč eno temeljnih strateških področij, ki mu bo predsednica v tem letu posvetila posebno pozornost, so sporočili iz njenega urada.
Poleg ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana bodo na forumu sodelovali ugledni strokovnjaki s področja zdravstva in politike, pa tudi predstavniki civilne družbe, ki bodo skupaj razpravljali o aktualnih temah na področju zdravstva in predlagali rešitve za izboljšanje stanja.
"Bili smo šokirani in presenečeni nad tem, da se je zgodila napoved tega posveta in da predstavniki iniciative Glas ljudstva nismo bili vabljeni, da predstavimo svoja stališča, da predstavimo svoje zakone, da predstavimo stvari, na katere opozarjamo že vsaj pol leta," je dejal Jaša Jenull.
Kot je dodal, imajo v iniciativi občutek, da vlada, DZ, zdaj pa tudi Pirc Musarjeva, veliko govorijo o sodelovanju s civilno družbo, a kritične glasove, ki opozarjajo na probleme, porivajo na rob.
So pa, tako Jenull, v uradu predsednice sicer na predsedničin forum povabili tudi posamezne člane iniciative, a zgolj kot poslušalce. "Glede na resnost situacije se nam to nikakor ne zdi primerno," je poudaril.
Predstavnik omenjene iniciative Dušan Keber je na novinarski konferenci potrdil, da je prejel vabilo predsednice republike, a da se je potem, ko je izvedel, da je vabljen le kot poslušalec, odločil, da se dogodka ne bo udeležil.
Med več kot 60 aktivnih poslušalcev povabili tudi trojico iz iniciative
Trditve, da iniciativa Glas ljudstva ni vabljena in ne bo mogla razpravljati na torkovem prvem predsedničinem forumu, na katerem bodo govorili o zdravstvu, ne držijo, pa poudarijajo v uradu predsednice republike. Na forum je vabljenih več kot 60 aktivnih poslušalcev, ki bodo lahko razpravljali o predstavljenih izhodiščih, so dodali.
Med vabljenimi so trije predstavniki iniciative Glas ljudstva - poleg Kebra še Brigita Skela Savič in Nevenka Lekše, ki pa se je že predhodno opravičila, so za STA pojasnili v uradu predsednice.
"Sicer pa je namen foruma konstruktivno povezovanje, delitve in konflikti ne prinašajo kakovostnega zdravstvenega sistema," so še poudarili.
Predlagajo "pravičnejši proporcionalen način zbiranja" dodatnega zdravstvenega prispevka
Jenull je na novinarski konferenci sicer povedal še, da so se vse napovedi iniciative glede zdravstvenega sistema v preteklih mesecih uresničile. Med pravilnimi napovedmi iniciative je izpostavil napoved, da interventni izhodni covidni zakon ne bo skrajšal čakalnih vrst, ter napoved, da bo omenjeni zakon zdravnike v javnem sektorju spodbudil k dodatnemu popoldanskemu delu.
Ker so se, tako Jenull, v preteklih mesecih izkazali kot eden najbolj kredibilnih zagovornikov javnega zdravstva, od predsednice Pirc Musarjeve v iniciativi zato pričakujejo, da bodo na naslednjem posvetu imeli možnost svoje ukrepe in rešitve predstaviti njej in širši javnosti.
V iniciativi so danes sicer predstavili tudi nadaljnje korake, med drugim napovedujejo pripravo amandmaja na novelo Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, v katerem bodo predlagali pravičnejši proporcionalen način zbiranja dodatnega zdravstvenega prispevka.
Po koncu novinarske konference pa so uradu predsednice ponovno predali predlog Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema, ki so ga pripravili v iniciativi.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.