"Prisegam, da bom spoštoval ustavni red, da bom deloval po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi deloval za blaginjo Slovenije." S temi besedami je Henrik Gjerkeš prisegel kot novi minister za lokalno samoupravo. Zanj je glasovalo 48 poslancev, 30 jih je bilo proti. Posle bo od svoje predhodnice Zlate Ploštajner prevzel v petek ob 11. uri.
Napovedal je, da bo njegova prva prioriteta nadaljevanje z delom pri pokrajinski zakonodaji, česar se bo lotil že prihodnji teden. Na vprašanja o njihovem številu pa odgovarja, da bi pokrajine že imeli, če bi bilo to tak preprosto.
Ploštajnerjeva ostaja
Gjerkeš je pojasnil, da je Ploštajnerjevo prosil, da bi ostala v njegovem kabinetu in po tehtnem premisleku je obljubila svojo pomoč na področju črpanja evropskih sredstev, kolikor ji bo to dopuščalo zdravje.
Kdo je Gjerkeš?
Henrik Gjerkeš se je rodil leta 1965 na Ptuju. Je poročen in ima dva otroka. Gimnazijo je končal v Ljutomeru, v Mariboru pa je diplomiral na Tehniški fakulteti. Na Fakulteti za strojništvo je nato še magistriral in doktoriral. 14 let, do leta 2006, je bil kot raziskovalec in asistent zaposlen na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani. Od leta 2006 pa je znanstveni sodelavec in univerzitetni profesor – docent na Poslovno-tehniški fakulteti, Fakulteti za aplikativno naravoslovje in Fakulteti za znanost o okolju Univerze v Novi Gorici. 44-letnik zase pravi, da ima vizijo in znanje in da je vajen timskega dela.
Gjerkeš prepričal koalicijo
V poslanski razpravi mu je podporo napovedala večina koalicijskih poslancev, ki soglašajo z njegovimi pogledi na področje lokalne samouprave in regionalnega razvoja, v opoziciji pa so mu med drugim očitali pomanjkanje izkušenj.
Bojan Kontič (SD) je opozoril, da se je zaradi pretiranega drobljenja občin povečala centraliziranost države. "Iz predstavitve kandidata je razvidno, da se zaveda tega, in njegovo nasprotovanje nadaljnji drobitvi je dobrodošlo," je dejal. "Če bo tudi v praksi sledil temu, o čemer je govoril, lahko pričakujemo, da bo v primeru izvolitve svoje delo opravljal tako, da bo sodeloval z lokalnimi skupnostmi, občinami in tudi dal svoj prispevek k uspešnejšemu črpanju evropskih sredstev," je ugotavljala poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem. Prepričal je tudi poslance LDS, ki menijo, da je "pravi človek za to pomembno mesto", je dejal Borut Sajovic (LDS). V omenjenih strankah so napovedali enotno podporo Gjerkešu.
V DeSUS nekateri za, drugi proti
Franc Jurša je v predstavitvi stališča DeSUS Gjerkešu izrekel podporo, a ga je pozneje strankarski kolega Vili Rezman popravil in pojasnil, da se poslanska skupina ni v celoti odločila za podporo kandidatu. Kot sta že pojasnila z vodjo poslanske skupine Francem Žnidaršičem, podpore kandidatu ne moreta zagotoviti.
Opozicija večinoma proti
"Sprašujemo se, kako lahko vlada deluje učinkovito, če v svoj komplet umesti ministra, ki nima oprijema niti v lastni stranki," pa je dejal poslanec SDS Jože Tanko. Dodal je, da kandidatu za ministra ne morejo dati pozitivne ocene za predstavitev, "je pa prezgodaj, da bi sodili njegovo delo". V SLS so bili po besedah Franca Bogoviča presenečeni tako nad odstopom Zlate Ploštajner kot tudi nad predlogom za imenovanje Gjerkeša. Po njegovi predstavitvi so dobili občutek, da "nima veliko poznavanja na tem področju", je dejal. Napovedal je, da ga poslanci SLS zato ne bodo podprli.
V SNS medtem menijo, da je predlog za imenovanje Gjerkeša "politično izsiljena odločitev", saj so v DeSUS vztrajali pri svoji kvoti. Nesprejemljivo je, "da ne govori stroka, ampak politične kupčije", je poudaril poslanec Miran Györek. "Prvi vtis ob Pahorjevem predlogu je sicer negativen, a zgolj zato, ker je politično izsiljena oseba. Lahko pa, da mu s tem delamo krivico in je lahko strokovnjak na tem področju," je zaključil. V poslanski skupini so glasovali vsak po svoji vesti.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.