Slovenija

Gigantski 'umetni' losos?

Ljubljana, 16. 04. 2008 10.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Špela Zupan
Komentarji
13

''Če kače ne vidimo, se je ne bojimo. Kljub temu, da je lahko zelo strupena. Približno tako je z gensko spremenjenimi organizmi,'' opozarja Hrovat.

Kako uživanje gensko spremenjene hrane vpliva na človeka, še ni znano.
Kako uživanje gensko spremenjene hrane vpliva na človeka, še ni znano. FOTO: Reuters

Kot kaže, bomo v Sloveniji začeli saditi gensko spremenjene rastline. Znanstveni odbor za namerno sproščanje gensko spremenjenih organizmov v okolje in dajanje izdelkov na trg v Sloveniji je namreč sprejel stališče, da v Sloveniji ni razlogov za začasno prepoved pridelave in uporabe gensko spremenjene koruze MON 810 oziroma za uveljavitev varnostnega pridržka.

''Slovenija naj bo oaza''

Najprej rodimo bolezen, nato zdravilo. Tone Hrovat

Direktor kmetijske šole Grm Novo mesto Tone Hrovat meni, da bi bila vzgoja gensko spremenjene koruze v Sloveniji ''katastrofa''. Gnojila, škropiva in celo radioaktivni materiali imajo na primer razpolovno dobo, kar pomeni, da sčasoma izginejo iz okolja, medtem ko je pri gensko spremenjenih organizmih ravno obratno. Torej, če na njivo posadimo gensko spremenjene rastline, gre cvetni prah naprej, kar pomeni, da se onesnaženost širi. ''Če bomo v Sloveniji sadili gensko spremenjene rastline, se lahko poslovimo od ekološko pridelane hrane, ki je genetika ne trpi,'' opozarja Hrovat.

Slovenija si je kot cilj zadala izpolnitev programa Natura 2000, ki je proti gensko spremenjenim organizmom, zato Hrovata čudi, ker je znanstveni odbor sprejel stališče, da ni zadržkov za pridelavo koruze MON 810. ''Slovenija bi bila lahko oaza, ni nam treba pridelovati gensko spremenjenih organizmov. Zmagali bomo z butično in ne masovno proizvodnjo,'' je prepričan. ''Če se bomo odločili za gensko spremenjene organizme, bo Slovenija in tudi Evropa onesnažena, zato bo območje za potrošnika izgubljeno. Celotne ameriške farme so bile izgubljene, prav tako so v Indiji sadili gensko spremenjeni bombaž, ki je razvil tako imenovani samomorilski gen. Ko so ga spet posadili, ni nič vzklilo. Zato upam, da bomo v Sloveniji ostali čisti.''

Gensko spremenjeni organizmi se neomejeno širijo, saj nimajo razpolovne dobe.
Gensko spremenjeni organizmi se neomejeno širijo, saj nimajo razpolovne dobe. FOTO: Reuters

Prav tako še vedno ni znano, kolikšno škodo lahko povzročijo gensko spremenjeni organizmi. ''To se bo pokazalo čez 30, 50 ali 100 let,'' je dejal Hrovat. Opozoril je na težavo bogatih multinacionalk, ki za svoje interese lobirajo tako pri politikih kot tudi pri stroki. Po njegovih podatkih za njih dela okoli 97 odstotkov strokovnjakov, samo trije odstotki so proti. ''Navadnega potrošnika je lahko zelo strah,'' je dejal. Prav tako ga skrbi, ker učinki genetsko spremenjenih organizmov še niso znani. ''Če pijemo vodo iz Slovenije, se praviloma ne zastrupimo. Če pa bi jo pili v Afriki, bi nam škodila, saj je v njej drugačni soj bakterij,'' je ponazoril. Prav tako je z gensko spremenjenimi organizmi, saj ne vemo, kaj vse vsebujejo.

''Resnica o manipulaciji genov je veliko hujša, kot jo prikažejo znanstveno-fantastični filmi. Možnosti manipulacije so tako velike, da jih niti prikazati ne morejo. Zdaj se moramo odločiti, ali smo roboti ali ljudje. Če se odločimo za ekološko pridelavo, nam ostane status človeka,'' je opisal Hrovat. ''Kače, ki je ne vidimo, nas ni strah. A lahko je tako strupena, da si niti predstavljati ne moremo,'' je dodal.

In zakaj sploh sadijo gensko spremenjene rastline? Ker hitreje rastejo in so bolj odporne, odgovarja Hrovat. ''Za primerjavo: naravni losos v istem času in z isto krmo zraste do 20 centimetrov, medtem ko gensko spremenjeni zraste do 80 centimetrov.''

Bo minister premislil?

Uničevanje polja, na kateri je rasla gensko spremenjena koruza.
Uničevanje polja, na kateri je rasla gensko spremenjena koruza. FOTO: Reuters

Tudi poslanka Zares, Cveta Zalokar Oražem, in Anamarija Slabe, strokovna vodja na Inštitutu za trajnostni razvoj, menita, da gensko spremenjeni organizmi niso zgolj stvar genskega inženiringa in znanosti, temveč tudi drugih strok, kot so denimo ekologija, turizem, zdravstvo in podobno. Zato ministra za okolje Janeza Podobnika pozivata, da, preden sprejme pomembno odločitev glede smotrnosti potrebne uveljavitve varnostnega pridržka, posluša še mnenje strank SD, LDS, SNS, Lipe in predstavnikov nevladnih organizacij: čebelarske zveze, inštituta za razvoj, zveze združenj ekoloških kmetov in združenja za zdravo Slovenijo. Ministra Podobnika je Zalokar Oražmova še spomnila, da so doslej zbrali že več kot 12.600 podpisov podpore peticiji za začasno prepoved pridelave gensko spremenjenih rastlin. Poziv v celoti ...

Kakšna je zakonodaja?

V prosti prodaji so zaenkrat le gensko spremenjene rastline, ki so v letu 2006 rasle na 100 milijonih hektarov kmetijskih površin, kar je enako 50-kratni površini celotne Slovenije. Gensko spremenjene rastline so gojili v 22 državah sveta, med katerimi je tudi šest držav članic EU. Najbolj razširjene gensko spremenjene rastline so soja, koruza, bombaž in oljna ogrščica, manj razširjene pa buče, papaja, lucerna in riž, so še zapisali.

Slovenija je zaenkrat čista gensko spremenjenih organizmov. Ali bo tako tudi ostalo?
Slovenija je zaenkrat čista gensko spremenjenih organizmov. Ali bo tako tudi ostalo? FOTO: Reuters

Na spletni strani Slovenskega portala biološke varnosti je zapisano, da je v gensko spremenjenem organizmu z uporabo sodobnih metod biotehnologije vnesen točno določen gen za točno določeno lastnost iz drugega organizma. ''Lahko so mikroorganizmi – bakterije, glive, virusi–, rastline in živali." V skladu s slovensko zakonodajo je ''gensko spremenjeni organizem organizem, z izjemo človeka, ali mikroorganizem, katerega genski material je spremenjen s postopki, ki spreminjajo genski material drugače kot to poteka v naravnih razmerah s križanjem ali naravno rekombinacijo''. Podobna je definicija iz evropske zakonodaje: "Gensko spremenjeni organizem pomeni organizem z izjemo človeka, katerega genski material je bil spremenjen na način, ki se ne pojavlja v naravi s križanjem in/ali naravno rekombinacijo.'' Mednarodni protokol pa ima sledečo definicijo: "Je organizem z novo kombinacijo genskega materiala, ki je nastala z uporabo sodobne biotehnologije.''

V Sloveniji se gensko spremenjeni organizmi nahajajo predvsem v laboratorijih, v manjši meri tudi v proizvodnih obratih. Pred prvo uporabo v laboratoriju ali proizvodnem obratu ali kakršnem koli drugem zaprtem sistemu (na primer rastlinjaku) je potrebno na Ministrstvu za okolje in prostor to prijaviti oziroma zaprositi za dovoljenje. Do sedaj v Sloveniji še ni bilo poljskih poskusov z gensko spremenjenimi organizmi. Vsak, ki načrtuje poljski poskus, mora prav tako zaprositi za dovoljenje. V Sloveniji je dovoljeno gojiti gensko spremenjene organizme, ki so odobrene za tržno pridelavo v Evropski uniji, vendar naj zaenkrat pridelave še ne bi bilo. Več gensko spremenjenih organizmov je v Evropski uniji odobrenih za uvoz in predelavo, kar pomeni, da se lahko nahajajo v hrani, krmi in izdelkih.

Poziv ministru Podobniku
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Glodalec
17. 04. 2008 15.03
kje izveste vse to? na internetu, poguglajte Gensko spremenjene rastline so ušle iz steklenice in ste tam...
Glodalec
17. 04. 2008 11.51
Marsikaj zapisanega v tej novici pa tudi v vaših komentarjih ne drži. strokovna razprava na to teme, kjer lahko iz že napisanega izveste vse kar ste si želeli izvedeti o GSO, če česa še ni razloženega lahko vprašate oziroma izrazite svoje pomisleke glede uporabe GSO v prehrani.
neo-
17. 04. 2008 00.40
frelc, res je, da dnevno vsak zaužije veliko genetsko spremenjene hrane, pa ljudje tega sploh ne vedo. Ješ meso, živali pa so krmili z genetsko spremenjeno koruzo... Pa mislim, da sploh vsi ne vedo, kaj pomeni, da je npr. neka rastlina genetsko spremenjena... Za koruzo npr. po domače - vzeli so nekaj genov črva, ki je koruzo (jo s tem seveda uničuje in posledično zmanjšuje pridelek) ter te gene dali koruzi. In glej ga zlomka...ko črv (ne vem na kak način že) prepozna del sebe v koruzi (svoje gene) je ne gre več jest, ker pač ne je genetsko spremenjene hrane :-) ker bi mu le po naravni logiki škodovala... tako pa sedaj vsa gentsko spremenjena koruza in seveda vsa druga živila v večji količini ostanejo človeku, ki pa se v glavnem ne sprašuje o tem zakaj je pač "neumni črv" nehal jesti koruzo. Seveda niti v interesu znanosti, kakor tudi niti v interesu ekonomije ni raziskati posledice uživanja genetsko spremenjene hrane pri človeku. Žal v Sloveniji niti poštenega prispevka na to temo nisem videl (kje ste novinarji???) ne prebral v dnevnih medijih. če se genetsko spremenjena hrana že ne prepove, pa naj vsaj na vse izdelke napišejo (od rastlin do mesa) kaj je še naravno in kaj genetsko spremenjeno. Jaz bi vsekakor rajši dal kak cent več za naravno jabolko, torto, zrezek, jogurt, kruh...itd... kot pa za genetsko spremenjena živila!
frelc
16. 04. 2008 18.34
ah dejte no umirte se malu sej dons kar daš v usta je gentsko spremnjeno tak da sploh nevem kaj se še sekirajo?!je bi ga nekatere stvari so še bolše če so genetsko spremenjene:D hehe
Belona92
08. 10. 2012 16.21
Premalo imaš pojma o GSO, da bi lahko buče prodajal.
samson222
16. 04. 2008 17.56
ma dejte no... človek je hodil po štirih in vse do danes je izumil že marsikaj in mnogo tega spremenil... pa do apokalipse še ni pripeljal..in seveda tudi ne bo. si upam trdit da zaradi koruze ne.. le morda bo kakšen lačen manj na svetu.
Tonček Balonček
16. 04. 2008 17.44
Po mojem skromnem znanju za seme, ribe in druge živali šengen velja že od nekdaj, meje so si izmislili le za ljudska bitja, enako je z drugimi taksami in dajtvami. Z drugimi besedami, če bono npr. okoli Lipnice ali Gornjega Senika ( Felsőszölnök) ali Čakovca sejali gensko koruzo, smo "pečeni"!
isys_sm
16. 04. 2008 17.42
jaz bi tut referendum o tem... Definitivno se ne strinjam z GSO, ker mogoče res nimajo slabih posledic, ampak mi tega še ne vemo in še ne bomo hitro. Če pa hočejo države tvegat zaradi dobička, pol pa tak vidimo kam gre ta celi svet...
samson222
16. 04. 2008 16.42
mjereb2 .. naj te spomnem da se usoda naroda odloča v zakonski postelji in ne z koruzo....morda pa tudi če je to tista "koruza" ki jo mnogi tolčejo..;)
samson222
16. 04. 2008 16.38
...iščemo črevine po vesolju...hočemo potovati z svetlobno hitrostjo,a bojimo se koruze... hm hm .. baje se narava ali vesolje tako in tako vsake toliko tisočletij samo očisti parazitov.. a smo mi kaj drugega kot zgolj paraziti???
mjereb2@guest.arnes.si
16. 04. 2008 16.31
Kaj ni za take stvari referendum, ko se odloča o usodi naroda? Mislim, da imam pravico reči NE in da se to tudi upošteva.
hotonsiol
16. 04. 2008 14.05
brnkob a si se ti vceri rodil , da ne štekaš?
brankob@avtomatika.com
16. 04. 2008 13.34
In kaj je tako strašnega v gensko spremenjeni hrani ?