Gibanju Svoboda se sodeč po vzporednih volitvah, ki jih je med 15.216 volilkah in volilcih opravil Inštitut Mediana, obeta 35,8-odstotna podpora volivcev. To sicer ni najvišji rezultat doslej – leta 2000 je LDS volilo 36,62 odstotka volilnih upravičencev. A je LDS takrat prejel manj poslanskih sedežev – 34, saj se je uspelo v DZ prebiti osem list.
Medtem pa tokrat po rezultatih vzporednih volitev kaže, da bo v DZ prišlo le pet strank. To je daleč najmanj doslej. Po navadi se je namreč v DZ prebilo sedem ali osem strank, največ na predhodnih volitvah leta 2018, ko je štiriodstotni parlamentarni prag prestopilo devet list.
Pred tokratnimi volitvami je največ mandatov prejel SMC leta 2014, in sicer 36. Medtem ko Gibanju Svoboda tokrat kaže kar 42 sedežev. Razdelitev glasov bi lahko nekoliko spremenilo, če bi se v DZ uspelo prebiti tudi LMŠ, na zadnjih volitvah drugouvrščene stranke, ki ji do prestopa štiriodstotnega parlamentarnega praga glede na Mediano manjka le 0,2 odstotka. Tako pa kaže, da se bo uspelo v parlament uvrstiti le dvema strankama KUL.
Kako so stranke volili po spolu, izobrazbi in starostnih skupinah?
Gibanje Svoboda je med strankami dobilo največ glasov v vseh starostnih skupinah, kažejo rezultati vzporednih volitev. Največji delež so dobili med starejšimi od 65 let, v tej starostni skupini jih je Gibanje volilo skoraj 40 odstotkov volivcev. SDS, ki ji kaže drugo mesto, je volila skoraj četrtina v starostni skupini 65 let in več. Med mlajšimi (18-24 let) pa je SDS glede na vzpsoredne volitve obkrožilo 15,6 odstotka volivcev.
Podporniki NSi so očitno kar enakomerno razporejeni med starostnimi skupinami. Levica je največ podpore prejela med mladimi, volilo jo je 9,2 odstotka volivcev med 18 in 24 letom starosti, po drugi strani pa SD med starejšimi od 65 let (8,6 odstotka).
Sicer pa kaže, da je Gibanje Svoboda volilo 38,4 vseh udeleženk volitev ter odstotka 35,2 moških udeležencev. Med vsemi, ki so obkrožili Gibanje Svoboda, pa jih je bilo 44,6 odstotka moških in 55,4 odstotka žensk. Za SDS je glasovalo 22 odstotka volivcev in 18,9 volivk, vključenih v predčasne volitve.
Rezultati vzporednih volitev kažejo, da je med tistimi, ki so obkrožili Gibanje Svoboda, jih je bila več kot polovica s srednješolsko izobrazbo, slabih 43 odstotkov pa z višješolsko izobrazbo. Med volilci SDS jih je 55,5 odstotka volivcev s srednješolsko izobrazbo, ter manj kot tretjina z višješolsko. Medtem pa ima po Mediani največji delež volivcev s končano osnovnošolsko izobrazbo stranka Naša Dežela z Aleksando Pivec na čelu 12,2 odstotka.
Največji vzponi in padci od zadnjih volitev
Na zadnjih volitvah je bil relativni zmagovalec SDS s 24,92-odstotno podporo. Od takrat so v SDS, če bodo obveljali rezultati vzporednih volitev, izgubili 2,4 odstotne točke podpore. Od leta 2004 naprej, ko so prvič dobili volitve, bi bil to drugi najslabši rezultat za to stranko. Slabšo podporo so prejeli leta 2014, ko jo je obkrožilo 20,71 odstotka volilcev.
LMŠ je na volitvah leta 2018 prejel 12,6 odstotka podpore, s čimer so dosegli drugo mesto med strankami. A tokrat mu ne kaže, da bo prestopil parlamentarni prag. Prav tako vrat parlamenta v naslednjem mandatu očitno ne bodo prestopili DeSUS, SAB in SNS, ki bo že drugič izpadel iz DZ.
NSi po Mediani kaže 6,8-odstotna podpora, pred štirimi leti so prejeli 7,16 odstotka. SD pa so leta 2018 prejeli 9,93 odstotka glasov volivcev, tokrat se jim obeta 6,6 odstotka. Tudi Povežimo Slovenijo, katere del je stranka Konkretno, nekdaj SMC, bo sodeč po vzporednih volitvah izpadla iz parlamenta. Na zadnjih volitvah so prejeli 9,75 odstotka glasov volivcev.
Od katerih strank je Gibanje Svoboda največ pridobilo?
Rezultati vzporednih volitev Mediane tudi kažejo, da je Gibanje Svoboda največ glasov pridobilo od nekdanjih volivcev SMC. Med tistimi, ki so leta 2018 volili SMC, je tokrat 61,3 odstotka obkrožilo Gibanje Svoboda. Dosti so pridobili tudi med Socialnimi demokrati (41,1 odstotka volivcev, ki so leta 2018 obkrožili SD) in tudi med DeSUS (39 odstotkov volivcev DeSUS je prešlo k Gibanju Svoboda).
Pri SDS pa tudi vzporedne volitve kažejo, da imajo trdno volilno bazo. Več kot 80 odstotkov tistih, ki so stranko volili leta 2018, jo je obkrožilo tudi tokrat. Med sicer redkimi prebežniki jih je največ prešlo k NSi in Gibanju Svoboda.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.