Prvaki strank so bili pred začetkom pogajanj redkobesedni, po koncu sestanku pa so dali skupno izjavo za javnost.
Po oceni predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba je bil prvi krog pogajanj zelo uspešen, s potencialnima partnericama SD in Levico pa bodo skušali ujeti najhitrejši rok za sestavo vlade, ki je 3. junij. Še pred 13. majem nameravajo uskladiti večino točk. V sredo bodo s pogovori nadaljevali. Golob je dejal, da še niso govorili o kandidatih za ministre, pogovarjali so se namreč o programskih vsebinah in zakonu o vladi. V katerem delu ga bodo spreminjali, po Golobovih besedah še ni dokončno določeno, a napoveduje spremembe tako v imenih kot v razporeditvi resorjev. Glede razdelitve mest, za kar se omenja, da bi štiri ministrska mesta lahko pripadla SD in tri Levici, je dejal, da so zaenkrat znotraj teh izhodišč, "plus minus eno ministrstvo".
Golob je še dodal, da imajo načrte za dva mandata. "Če želimo resno nasloviti razvojne izzive, moramo gledat dlje, kot je en mandat," je dejal. Po njegovih besedah bodo takoj naslovili njihova na videz protislovna cilja, kako ustvarjati in kako pravično deliti, da bomo imeli socialno pravičnost in solidarnost.
Fajonova je dejala, da so določili časovnico, sledili pa bodo ambiciozni napovedi, da začnejo z delom že v začetkom junija. "Večjih zapletov ni videti, atmosfera pogovorov je dobra," je ocenila.
Tudi po oceni Mesca so pogajanja uspešno stekla, prvi obrisi vlade pa se že kažejo. Več bo sicer znanega v naslednjih dneh, saj usklajevanja še potekajo, je dejal. "Nekatera ugibanja, ki so v javnosti, niso napačna," pa je na vprašanje o tem, kaj so prioritete Levice dejal Mesec. V javnosti se namreč ugiba, da bi Levica utegnila zasesti resorje sociale, šolstva in kulture.
Na pogajanja sta z Golobom prišla nekdanja namestnica direktorja vladne službe za razvoj in evropsko kohezijsko politiko v času vlade Marjana Šarca Sanja Ajanović Hovnik, sicer nekdanja vidna članica SAB, in nekdanji državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo v času vlade Alenke Bratušek Bojan Kumer.
S predsednico SD Tanjo Fajon sta prišla glavni tajnik SD Dejan Levanič in predsednik strokovnega sveta SD Milan M. Cvikl. Predstavniki Levice so potencialne koalicijske partnerje pričakali v državnem zboru, pogajanja pa so potekala v eni od sejnih sob DZ.
Neformalni pogovori že v preteklem tednu
Stranko Gibanje Svoboda je na državnozborskih volitvah podprlo 34,53 odstotka volivcev, kar je stranki prineslo 41 poslanskih sedežev v parlamentu. Prav zato ima pred verjetnima bodočima koalicijskima partnericama izjemno dobro pogajalsko izhodišče.
Golob si želi vlado sestaviti čim prej, da bo ta operativna še pred počitnicami in se bo lahko pripravila na morebiten ponoven izbruh epidemije covida-19 jeseni in energetsko draginjo.
V preteklem tednu je Golob sicer že opravil neformalne pogovore s predsednico SD Tanjo Fajon in koordinatorjem Levice Luko Mescem.
Fajonova je sicer že takoj po volitvah izrazila željo, da pogovori stečejo čim prej, saj da Slovenija potrebuje stabilno in močno vlado. Mesec pa je po izglasovani zaupnici in mandatu za vstop v vlado Roberta Goloba, ki jo je vodstvu Levice po ponujenem odstopu podelil svet stranke, dejal, da pričakuje konkretne korake na poti v novo vlado.
Se bosta LMŠ in SAB pridružili Gibanju Svoboda?
Golob naj bi želel za vsak položaj več kandidatov, da bi lahko med njimi izbrali največjega strokovnjaka. Hkrati bodo pomembne tudi ženske kvote. Ministrska ekipa naj bi bila namreč v tem smislu uravnotežena.
Kot smo že poročali, je spremembe mogoče pričakovati pri številu ministrstev. Med drugim bi se lahko razčlenilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Resor dela bi tako prešel na gospodarsko ministrstvo. Področje športa bi se lahko s šolskega selilo na ministrstvo za zdravje. Ministrstvo za izobraževanje naj bi razpolovili na šolstvo in visoko šolstvo, združeni pa naj bi bili ministrstvi za infrastrukturo in okolje.
"Je pa res, 41 poslancev in temu ustrezno število ministrov – na to nismo računali, zato bomo morali kakšno ministrsko ime zdaj še na hitro najti. Ampak zato računamo na ostale stranke, tudi te, ki niso prišle v parlament, da nam s svojimi strokovnimi kadri pomagajo," je v oddaji 24UR priznal Golob. Tu naj bi potekali pogovori z več strankami, predvsem z LMŠ in SAB.
Po zadnjih informacijah v tem primeru ne bi šlo toliko za sodelovanje teh strank, temveč skoraj gotovo za zlitje v Gibanje Svoboda. Temu naj bi bil bližje LMŠ, ki ima dva evropska poslanca, poleg tega pa po oceni virov več kadrov kot Stranka Alenke Bratušek, kjer kot glavni adut vidijo predvsem ali zgolj njo samo.
KOMENTARJI (1570)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.