Da bi pobuda bila sploh obravnavana pri Evropski komisiji, je potrebnega kar nekaj truda in napora. Pogoj za predložitev je, da predlagatelji v enem letu zberejo milijon podpisov in presežejo nacionalni prag podpisov v vsaj sedmih evropskih državah, so sporočili iz Inštituta 8. marec.
"Iz Evropske komisije so nam sporočili, da je to najhitreje rastoča Evropska državljanska pobuda v zgodovini. Do enega milijona je sicer od 110 pobud uspelo priti le desetim, vse so za to potrebovale eno leto. Verjamemo, da bo naša kmalu med njimi," je povedala Maja Koražija z Inštituta 8. marec.
V Sloveniji so po besedah Alenke Kreč Bricelj iz inštituta zbrali skoraj desetino vseh do sedaj zbranih podpisov. "Dobro vemo, kako dobro urejeno imamo pravico do splava v Sloveniji in solidarno z vsakim podpisom zahtevamo, da bi bilo enako za vsakogar v Evropi."
Zbiranje podpisov ne poteka le v Sloveniji, temveč tudi drugod po Evropi. Marla Lempart, vodja Vseženske Poljske stavke je dejala, da so zdaj "veliko dlje, kot je uspelo komur koli". Tudi Alice Coffin, ki koordinira kampanjo v Franciji, je odločno pozdravila dosežek: "Za velik del evropskega prebivalstva je boj za pravico do splava prioriteta. V Franciji je ta kampanja prinesla ogromno upanja!"
Gibanje My Voice, My Choice nadaljuje z zbiranjem podpisov v vseh 27 državah, v številnih se šele dobro začenja. "Milijon podpisov želimo zbrati kar se da hitro in s tem Evropski uniji poslati jasen in odločen signal, naj ukrepa in zaščiti več kot 20 milijonov žensk, ki nimajo dostopa do varnega splava. Zelo pa sem tudi ponosna na Slovenijo, ki postaja vzor vsem, ki si želimo solidarne skupnosti in strpnosti. Po vsej Evropi govorijo o pogumu in vztrajnosti naših prostovoljcev in prostovoljk," je sklenila Nika Kovač.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.