Preverili smo, kakšne so cene goriva v Sloveniji v primerjavi s ceno surove nafte na svetovnem trgu in kakšni so vzorci gibanja cen za zadnjih pet let.
Najnižja cena nafte na svetovnem trgu je bila v začetku leta 2016, ko je bil sodček surove nafte vreden le dobrih 30 evrov, medtem ko je bila najvišja v sredini leta 2014, ko so se cene gibale med 80 in 85 evri za sod. Cene nafte ob naraščajočih napetostih in trgovinski vojni med ZDA in Kitajsko so znova začele rasti lani in vrh (dobrih 70 evrov za sod) dosegle proti koncu lanskega leta.
Cene pogonskih goriv v Sloveniji v zadnjem desetletju precej nihale
Cene naftnih derivatov so pri nas v zadnjem desetletju precej nihale. Točno pred desetimi leti, v sredini maja 2009, smo tako za liter dizelskega goriva odšteli manj kot evro na liter (0,989 evra), od takrat pa se je cena dizla pod evro na liter spustila le še januarja in februarja 2016.
Liter 95-oktanskega bencina se pod mejo enega evra za liter ni spustil že več kot 10 let, nazadnje aprila 2009, ko je stal 0,996 evra.
Najvišje cene so pogonska goriva dosegla septembra 2012, ko je liter 95-oktanskega bencina stal skoraj 1,58 evra na liter, liter dizla pa 1,44 evra.
Določanje cen naftnih derivatov v Sloveniji
Cene naftnih derivatov (motorni neosvinčen 95-oktanski bencin 95 in dizelsko gorivo) se oblikujejo na osnovi določil Uredbe o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov in ostalih podzakonskih aktov, s katerimi so določene višine različnih dajatev in prispevkov. V skladu z uredbo se cene naftnih derivatov spreminjajo vsakih 14 dni.
Drobnoprodajna cena posameznega naftnega derivata je sestavljena iz prodajne cene brez dajatev, CO2 takse, dodatka za zagotavljanje prihrankov energije, prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije, trošarine in DDV.
Naftni trgovci cene 100-oktanskega bencina in kurilnega olja ter 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva na bencinskih servisih ob avtocestah in hitrih cestah od aprila 2016 določajo sami. Drugod po državi so cene 95-oktanskega bencina in dizla regulirane.
Določajo se po metodologiji, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečaja dolar–evro. Pri izračunu modelske cene se upošteva tudi biokomponenta.
Cene surove nafte trenutno narekuje trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko
Za 159-litrski sod severnomorske nafte brent, ki bo dobavljena julija, je bilo treba zjutraj po srednjeevropskem času odšteti 71,20 dolarja (63,58 evra), kar je štiri cente manj kot v ponedeljek, piše STA. Nasprotno pa se je nekoliko zvišala cena zahodnoteksaške nafte za dobavo v juliju, na 62,37 dolarja (55,70 evra).
Gibanja na naftnem trgu trenutno narekuje razvoj trgovinske vojne med največjima gospodarstvoma na svetu. Ameriški predsednik Donald Trump ni zadovoljen s hitrostjo oz. napredkom v trgovinskih pogajanjih s Kitajsko in je v nedeljo tvitnil, da bo lani uvedene 10-odstotne carine na 200 milijard dolarjev (slabih 180 milijard evrov) kitajskega izvoza v ZDA v petek zvišal na 25 odstotkov. Nov krog pogajanj naj bi stekel v četrtek, na kitajski strank zatrjujejo, da bo delegacija odpotovala v Washington.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.