Lokal Gala Hala na ljubljanski Metelkovi prek družbenih omrežij svoje obiskovalce opozarja, da neznanci gostom v pijačo podtikajo drogo GHB Gama-hidroksi butirat, ki se uporablja tudi kot droga za posilstva (date rape).
V soboto so na družabnem omrežju Facebook objavili opozorilo, da "nek kreten ali več njih v pijače še zmeraj nametava/jo GHB." Kot so zapisali, se je zadeva "spet ponovila" v petek. Goste pozivajo, naj bodo pozorni na svojo pijačo in svoje prijatelje ter v primeru, ko vidijo, da kdo komu kaj vrže v pijačo, to nemudoma javijo varnostnikom oz. za take primere pooblaščenim osebam.

"Ne spomnim se ničesar in če ne bi bilo zraven mojega fanta, niti nočem vedeti, kako bi se stvar končala /.../ Namesto dobrega žura sem noč preživela na urgenci. Naj še omenim, da sem spila tri pive, torej nisem bila ne pijana ne zadeta /.../ Moja zgodba se je k sreči končala ok, lahko pa se ne bi, zato prosim sherajte to naprej, da folk ne pušča več piva na odru," je na Facebooku zapisalo dekle, ki se mu je to zgodilo.
PU Ljubljana letos obravnavala pet tovrstnih primerov, a realno stanje je težko določiti
Predstavnik za stike z javnostmi PU Ljubljana Vinko Stojnšek je pojasnil, da so bili policisti v noči s petka na soboto obveščeni o nezavestni 21-letnici, ki so jo z reševalnim vozilom odpeljali v UKC Ljubljana. Od bolnišnice za zdaj niso prejeli rezultatov analiz, ki bi potrjevali prisotnost prepovedanih drog oz. sestavin, ki so značilne za prepovedane droge, je pojasnil Stojnšek, ki dodaja, da bodo policisti okoliščine še preverili.
Policija vsem, ki bi imeli konkretne informacije v zvezi s prepovedanimi drogami, priporoča, da te posredujejo policiji preko anonimnega telefon 080 1200. Obiskovalcev vseh lokalov pa svetujejo, da imajo pijačo – v kozarcu, pločevinki... – ves čas pod nadzorom.
Policija zazna zlorabe GHB le v primerih predoziranja in na obvestilo bolnišnice o prejeti osebi, za katero obstaja sum predoziranja z GHB, še dodaja Stojnšek. Kot je še navedel, so v letošnjem letu na PU Ljubljana obravnavali pet primerov predoziranja z GHB. Realno stanje predoziranih oseb pa je po navedbah policije težko določiti, saj gre v večini primerov za kombinacijo alkohola in GHB. "Pri tem se je potrebno zavedati, da je v večini primerov čas od zaužitja GHB in alkohola ter prihoda v bolnišnico odvisno, ali bo krvna slika še pokazala prisotnost GHB v telesu," dodaja.
Lani je PU Ljubljana obravnavala 17 primerov predoziranj s prepovedano drogo GHB. Policisti pa so z zbiranjem obvestil v zvezi s temi primeri zbrali dovolj podatkov o osebi, ki so jo sumili prodaje GHB na območju mesta Ljubljane. To osebo so po navedbah Stojnška tudi ovadili na tožilstvo zaradi prodaje in ponujanja na prodaj, hranjenja, prenašanja in posredovanja pri prodaji prepovedanih drog ter pridobitve protipravne premoženjske koristi pri kaznivih dejanjih.
'Tekoči ekstazi' je brez vonja in rahlo slanega okusa
Kot je zapisano na spletnih straneh organizacije DrogArt, se GHB, katerega poulično ime je tekoči ekstazi, največkrat pojavlja v tekoči obliki, je brez vonja in rahlo slanega okusa. Lahko se ga dobi tudi v obliki prahu ali kapsul.
Gre za sedativni hipnotik, razvili so ga kot uspavalno sredstvo. V manjših dozah GHB in njegovi derivati delujejo stimulativno in evforično, v večjih dozah pa vplivajo depresivno na centralni živčni sistem in lahko povzročijo začasno globoko spanje (komo).
Včasih GHB povzroča bruhanje, mišične krče in izgubo zavesti. Učinki navadno nastopijo od 10 minut do ene ure po zaužitju. Trajajo lahko okrog dveh do treh ur, lahko pa jih čutimo dlje časa – tudi do enega dneva. Specifični testi prikažejo prisotnost GHB-ja v telesu 12-24 ur po uporabi.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.