Poslanci so s 45 glasovi za in 36 proti podprli zahtevo za presojo ustavnih posledic, "do katerih prihaja z odložitvijo uveljavitve družinskega zakonika ali do katerih bi prišlo zaradi zavrnitve zakonika na referendumu". Zahtevo je podprla večina poslancev SD, LDS, Zares, DeSUS in nepovezanih poslancev, proti pa so glasovali v SDS, SLS in SNS.
Pobudniki referenduma so podpise za referendumsko zahtevo začeli zbirati v četrtek. Že prvi dan naj bi zbrali več kot 10.000 podpisov, vendar se bo zbiranje podpisov z vložitvijo ustavne presoje prekinilo do odločitve ustavnega sodišča. Ustavno sodišče naj bi odločilo v 30 dneh. Če bo sklenilo, da je referendum o družinskem zakoniku dopusten, se bo zbiranje podpisov nadaljevalo naslednji dan po objavi odločbe ustavnega sodišča v uradnem listu.
Poslanci SD, LDS, Zares, DeSUS in nepovezani poslanci menijo, da je referendum nedopusten in bi z njim lahko nastale neustavne posledice.
Če se družinski zakonik ne uveljavi, DZ ne bo izpolnil obveznosti, ki mu jih je naložilo ustavno sodišče, je opozorila poslanka SD Andreja Črnak Meglič. Vlagatelji zahteve še menijo, da bi ustavno sodišče podobna neskladja z ustavo, kot jih je ugotovilo v zakonu o registracijo istospolnih skupnosti, ugotovilo tudi v drugih predpisih.
Vlagatelji zahteve za ustavno presojo poudarjajo, da družinski zakonik ureja tudi pomanjkljivosti sedanjega zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ter neskladnosti z nekaterimi mednarodnimi dokumenti.
V SDS, SLS in SNS pa ocenjujejo, da bi zakonik z uveljavitvijo razvrednotil materinstvo in očetovstvo in je zato referendum potreben. Verjamejo tudi, da bo ustavno sodišče referendum dovolilo. Kot najbolj sporno izpostavljajo definicijo družine in zakonske zveze. Sprejem takega zakonika bi namreč po njihovem mnenju kršil tisti del ustave, ki državi nalaga, da varuje družino, materinstvo, očetovstvo, otroke.
V vseh treh strankah, ki referendum podpirajo, sicer poudarjajo, da so v zakoniku številni dobri predlogi, vendar sta ključni razlog za referendum drugi in tretji člen zakonika.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.