Generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug je sporočil, da je v primeru suma korupcije v ljubljanskem kliničnem centru šlo za pacientko, ki je bila k njim sprejeta 15. februarja letos, 22. februarja pa je bila hospitalizirana. Kot je pojasnil, je bila pacientka sprva sprejeta na nevrokirurški oddelek, nato pa je bila zaradi starosti oskrbovana na pediatrični kliniki.
Pacientkino zdravljenje je potekalo uspešno, po posegu pa je bila v izboljšanem stanju izpuščena v domače okolje, je pojasnil ter dodal, da je šlo za kompleksno operacijo tumorja na glavi, ki je bil operiran z interdisciplinarnim postopkom.
Prav tako je bila tuja pacientka operirana v sklopu samoplačniških storitev, v predračunu je bilo pacientki zaračunano slabih 28 tisoč evrov, kasnejši uradni račun pa je znašal 34.109 evrov. Višji stroški so bili posledica, kot je pojasnil, predvsem nekoliko daljše operacije, ki je trajala dve uri dlje. Dodatno pa so prišteli še zdravljenje na intenzivni negi.
Pacientka je sicer že v celoti poravnala račun, in sicer v vrednosti okoli 34 tisoč evrov.
Kirurg, ki je opravil storitev, podal odstopno izjavo
Profesor in kirurg Roman Bošnjak je danes podal odstopno izjavo. Za odstop z mesta predstojnika nevrokirurgije se je odločil, ker da pri obravnavi primera ne želi ustvariti konflikta interesov. Jug je ocenil, da je nevrokirurg sprejel pravilen korak, saj zaradi tega postopek ne more biti potencialno kompromitiran. Njegovo odstopno izjavo je tako sprejel in na mesto vršilca dolžnosti imenoval prof. dr. Boruta Prestorja.
Vendar pa Bošnjak kljub svojemu odstopu z mesta predstojnika v kliničnem centru še vedno ostaja kot nevrokirurg. "Če bo preiskava pokazala kazniva dejanja, pa bomo kasneje postopali drugače," je dodal generalni direktor UKC Ljubljana.
Dr. Romanu Bošnjaku ni žal, da je opravil operacijo
Nevrokirurg, ki je trenutno še vedno v tujini, zato predstojniki kliničnega centra z njim še niso opravili podrobnega razgovora, je sicer tako letos kot lani v UKC Ljubljana opravil po dve operaciji. Kot je Bošnjak dejal, mu ni žal, da je otroku pomagal. "Moja napaka je bila, da sem namesto honorarja za opravljeno delo predlagal družini, naj plačilo namesto meni nakažejo podjetju v tujini," je povedal za STA.
V primeru zahtevnega zdravstvenega stanja deklice iz Severne Makedonije je prejel prošnjo družine, ki ji v njeni domovini niso znali pomagati, je dodal. Na izrecno željo in ob dogovoru z dedkom, da naj ji pomaga, je v prostem času opravil zahtevno načrtovanje operacije in pripravo na operacijo v obliki razširjene konzultacije.
V okviru konzultacije je zaradi stanja otroka družini predlagal zahtevno operacijo glave, ki jo izvaja tudi sam in ki se jo lahko izvede le v vrhunsko opremljeni in usposobljeni ustanovi."Kljub temu da je bilo možnosti več, sem predlagal Univerzitetni klinični center Ljubljana, kjer delam že 34 let in verjamem v naše kvalitetno delo in sodelovanje. Operacija je bila uspešna, deklica je ohranila sluh," je pojasnil.
"Ker sem bil opozorjen na davčno vprašljivost te transakcije, bom po vrnitvi v domovino sodeloval z organi, da se to razčisti," je zatrdil nevrokirurg. Ob tem je za STA dodal, da mu kljub odzivu svojcev in javnosti ni žal, da je otroku pomagal. "Poseg je omogočil deklici polno otroštvo in kakovostno življenje."
Spremembe v UKC Ljubljana
Jug je ob tem dodal, da so v kliničnem centru o izplačilu v tujino seznanjeni prek medijev, prav tako tudi o tem, da naj bi šlo za plačilo za zunanje storitve. Zagotovil je, da UKC glede trženja v tujini ni bil seznanjen ter da za to ne bi dal dovoljenja, če bi bil obveščen.
Pojasnil je, da UKC Ljubljana do tega tedna ni imel pravilnika, ki bi opredeljeval, da bi morali vsi pacienti, ki so oskrbljeni v UKC Ljubljana, imeti tu tudi podano strokovno mnenje.
"To smo spremenili v četrtek, ko smo sprejeli pravilnik, v katerem se za vsak samoplačniški poseg po novem zahteva, da je v primeru operativnega posega v UKC Ljubljana treba izvesti in zaračunati tudi ekspertno mnenje v UKC Ljubljana. Ne glede na to, ali je bil morda pacient že predhodno obravnavan kje drugje," je dejal.
Ob tem je pojasnil, da so že pred tem, nepovezano z omenjenim posegom, v začetku tedna sprejeli tudi sklep, da mora biti vsak samoplačniški poseg predstavljen na konziliju strokovnega sveta, prav zato, da se lahko vsak tak samoplačniški poseg opredeli, izvede ali pa v primeru prevelikega tveganja za UKC Ljubljana tudi ne izvede. "To so aktivnosti, ki niso neposredno povezane s primerom, vendar pa bolje urejajo samoplačniško dejavnost," je dejal.
Da bo UKC Nacionalnemu preiskovalnemu uradu, ministrstvu in drugim pristojnim institucijam posredoval vse potrebno dokumentacijo v zvezi s primerom operacije tuje državljanke, je še zagotovil Jug.
Zdravniške zbornice sprožila postopke za razjasnitev dogajanja
Zdravniška zbornica Slovenije je pozvala k čim prejšnji preiskavi in razjasnitvi dogodkov v primeru oskrbe deklice iz Severne Makedonije. "Praksa, da visoko kvalificirani zdravniki nudijo svoje strokovno znanje kot konzultanti v mednarodnem okolju, ni sporna, vendar mora biti izpeljana na zakonit in transparenten način," so poudarili.
Ob tem so poudarili, da Zdravniška zbornica Slovenije zagovarja ničelno toleranco do spornih ravnanj in je že sprožila postopke za razjasnitev dogajanja ter bo nudila državnim organom vso potrebno strokovno podporo pri obravnavi primera.
Kot smo že poročali, je 9. januarja Roman Bošnjak z zasebnega elektronskega naslova družini iz Severne Makedonije poslal predračun za operacijo (odstranitev tumorja) v višini dobrih 27.000 evrov. Na predračunu je bil tudi uradni logotip UKC Ljubljana. Poleg plačila po rednem ceniku UKC pa naj bi nevrokirurg od tuje pacientke zahteval še dodatnih 6000 evrov za "zasebni honorar" zdravnika. Denar je morala pred posegom nakazati na bančni račun agencije v Hongkongu.
Generalni direktor UKC Ljubljana je sicer že ob prvem poročanju o sumu korupcije zagotovil, da vodstvo ni vedelo, da je kirurg samoplačniku zaračunal še zasebni honorar. Dejal je tudi, da je to neobičajno ter da ljubljanski klinični center nikakor ni povezan s podjetjem iz Hongkonga. Ali bo vodstvo ukrepalo in kako, bodo odločali, ko se zdravnik vrne s kongresa v tujini.
KOMENTARJI (256)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.