Guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari, ki ga je predsednik Janez Drnovšek predlagal za vnovično imenovanje na to mesto, se je sestal pemierjem Janezom Janšo.
Po 45-minutnem sestanku ne Gaspari ne Janša nista dajala izjav, so pa v sporočilu za javnost iz vlade sporočili, da projekcije javnih financ, ki so jih poslali Evropski centralni banki, "ne temeljijo na nekaterih spornih zapisih iz gradiva 'Projekcije javnih financ', ki ga je izdelal Analitsko-raziskovalni center Banke Slovenije novembra leta 2006." Guverner je sicer pojasnil, da tega gradiva ni obravnaval in odobril noben organ in zato ne predstavlja uradnega stališča Banke Slovenije.
Kot je znano, je premier je po ponedeljkovem srečanju Partnerstva za razvoj, na katerem o Gaspariju sicer niso razpravljali, dejal, da je vprašanje podpore Gaspariju zaradi ugibanj, da naj bi Banka Slovenije Evropski centralni banki posredovala tajne dokumente z negativnimi ocenami slovenskega gospodarstva, odprto.
Gaspari je ugibanja - ta so v javnost prišla konec minulega tedna iz SNS - zavrnil. Poudaril je, da Banka Slovenije mednarodnim institucijam, vključno z ECB, ni nikoli pošiljala ali izročala gradiva ali jih kako drugače obveščala o dogajanju v Sloveniji tako, da bi slabšala gospodarsko in siceršnjo podobo države.
Na vprašanja o spornem dokumentu je moral danes odgovarjati tudi evropski komisar za gospodarstvo in monetarne zadeve Joaquin Almunia, ki je povedal, da o dokumentih ne ve ničesar, poleg tega pa tudi poudaril, da Mitji Gaspariju popolnoma zaupa.
Bajuk: Ocena je napačna
Na oceno primanjkljaja Banke Slovenije za leti 2009 in 2010 se je prvič odzval tudi finančni minister Andrej Bajuk, ki jo je označil kot napačno in nekoliko nenavadno. Bajuk je tudi poudaril, da stoji za svojimi podatki, priznal pa je tudi, da sicer lahko pride do različnih ocen javnofinančnega primanjkljaja, a ne do tako velikih razlik, kot v primeru Banke Slovenije.
Slovenski finančni minister je sicer prepričan, da bi morala Banka Slovenije ostati neodvisna ustanova, še posebej sedaj, ko je Slovenija članica območja evra. Bajuk je tudi napovedal, da bo končni izračun pokazal, da je globalni primanjkljaj, t.j. primanjkljaj, ki poleg proračuna vključuje zdravstveno, pokojninsko in občinske blagajne, v letu 2006 znašal med 1,2 in 1,3 odstotka BDP, v letu 2007 pa Bajuk napoveduje javnofinančni primanjkljaj v višini 1,5 odstotka BDP.
Na navedbe finančnega ministra, da dokumenti Banke Slovenije vsebujejo napovedi o javnofinančnem primanjkljaju za leti 2009 in 2010, so se odzvali pri Banki Slovenije in te navedbe zanikali.
Vprašanje podpore še odprto
Poslanska skupina SDS je razpravljala o podpori kandidaturi zdajšnjega guvernerja Banke Slovenije Mitje Gasparija za nov mandat, a tudi danes niso uspeli sprejeti skupnega stališča o podpori. Izrecno proti Gasparijevemu vnovičnemu imenovanju so v poslanski skupini SNS, medtem ko se poslancem NSi zdi drugi kandidat za to mesto, Boštjan Jazbec, prepričljivejši.
Mitja Gaspari pa ima še vedno podporo poslanskih skupin SLS, LDS, DeSUS in SD. "Nihče še ni pokazal nobenega dokumenta, ki bi dokazoval to, kar mu nekateri očitajo," je ob tem poudaril poslanec SLS Josip Bajc. Tudi poslanec SD Miran Potrč je opozoril, da v njegovi poslanski skupini niso videli nobenega dokumenta, ki bi jih odvrnil od podpore Gaspariju.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.