Nekdanji državni sekretar Gašpar Gašpar Mišič je danes prišel v Luko Koper, da bi prevzel posle od dosedanjega predsednika uprave Bojana Branka. Gašpar Mišič je ob prihodu dejal, da si bo prizadeval za dobrobit družbe. To, kar se je dogajalo v preteklih tednih, je za Gašparja Mišiča nesprejemljivo in poziva vse, naj umirijo strasti.
Obenem vse prosi, naj mu dovolijo voditi Luko Koper toliko časa, kolikor mu bo pač namenjenega. Želi si, da bi jo lahko popeljal do boljših poslovnih rezultatov v dobro vseh deležnikov.
Kot je znano, je bil Gašpar Mišič za predsednika uprave enega najpomembnejših državnih podjetij imenovan 26. avgusta, vendar pa njegova prihodnost na čelu Luke ob načrtovani menjavi nadzornikov družbe ostaja negotova.
Ne glede na dogodke v prihodnjih dneh meni, da je tudi mesec dni dovolj časa zato, da se dokaže. "Računam pa na petletni mandat, kajti pokazal in dokazal bom, da so se mnogi motili o meni, predvsem pa tisti, ki so v vseh predhodnih primerih kadrovali in jim v primeru Luke Koper ni uspelo, so pa zato izkoristili slovensko politiko in v hipu duševne zmedenosti naredili veliko korakov ter z njimi škodovali tako slovenski politiki kot Luki Koper," je dejal Gašpar Mišič pred vstopom v upravno stavbo.
Želi si, da se politika ne bi vmešavala v vodenje Luke: "Želim si, da bi politika razmišljala drugače. Absolutno lahko trdim, da nisem bil politično nastavljen, kar se pa dogaja danes, bom lahko politično odstavljen." V tem primeru je napovedal prijavo dogajanja na OECD.

Med primopredajo že našli več nepravilnosti
Brank je Gašparju Mišiču pred vrati upravne stavbe predal izkaznico, ki jo imajo vsi uslužbenci Luke Koper, za zaprtimi vrati pa je svojemu nasledniku začel predajati posle. Po nekaj urah primopredaje je Gašpar Mišič povedal, da so našli že več nepravilnosti.
"Utemeljeni so vsi pomisleki tako javnosti kot moji osebni, da je marsikaj treba urediti, razčistiti, tako s pravnega, delovnopravnega kot tudi z moralnega vidika," je dejal novi predsednik uprave Luke Koper.
Napovedal je, da bo po nekaj tednih dela in reviziji o izsledkih obvestil nadzorni svet in javnost. Na koncu je primopredaja poslov trajala kar sedem ur.
Poslovilni pismo Branka
Brank se je v poslovilnem pismu, ki ga je poslal zaposlenim, zahvalil za dobro sodelovanje vsem sodelavcem, dotaknil pa se je tudi očitka nadzornega sveta, da ni bil sposoben tvornega sodelovanja z lokalnim okoljem.
"Naj zapišem, da tvorni monolog in prikimavanje monologu ni eno in isto. Jasno mi je, da odprt kanal komunikacije Luke Koper z Ankaranom vsem v koprskih sobanah moči ni bil všeč," je zapisal Brank.
Novemu predsedniku uprave zato svetuje, naj opravi pot "na desni breg Rižane in vzpostavi nujno potreben dialog".
Prvi nadzornik odstopil
Za imenovanje Gašparja Mišiča naj bi bil ključen glas Dina Klobasa, predsednika nadzornega sveta Luke Koper. Ta pa je danes s položaja odstopil. Klobas je za 24ur.com pojasnil, da se je nanj v zadnjih dneh "vsul plaz neupravičenih kritik, podtikanj in ugibanj o političnem in oportunističnem kadrovanju v družbi Luka Koper". Poudaril je, da je bil postopek imenovanja Gašparja Mišiča voden v skladu s poslovnikom in v soglasju z drugimi člani nadzornega sveta
"Moja odločitev je bila pri tem povsem neodvisna, jasna, brez političnih ali kakršnih koli drugih škodljivih motivov. Zato imam glede postopka izbire novega predsednika uprave Luke Koper povsem čisto vest," je dodal Klobas.
Pravi, da so mediji in politika proti njemu sprožili "pravo ofenzivo". "Ker v takšnih razmerah ne morem kvalitetno opravljati funkcije predsednika in člana nadzornega sveta, sem se odločil, da nepreklicno odstopim z mesta predsednika kot tudi člana NS Luke Koper," je pojasnil Klobas.
Nadzorni svet družbe bo do imenovanja novega člana, za kar je pristojna skupščina delničarjev družbe, deloval z osmimi člani, kar še vedno zagotavlja sklepčnost organa nadzora.

Imenovanje sprožilo številne polemike
Uprava Luke Koper je na zahtevo Slovenske odškodninske družbe (Sod) za 7. oktober sklicala skupščino, na kateri bodo delničarji odločali o predlogu Soda za zamenjavo vseh šestih članov nadzornega sveta Luke Koper, ki zastopajo kapital.
Odločitev nadzornega sveta je v politiki in javnosti sprožila številne kritike in polemike, ker naj bi šlo za najbolj očiten primer političnega kadrovanja, zato so se takoj začeli vrstiti pozivi, naj Sod vendarle ukrepa.
Proti imenovanju Gašparja Mišiča za predsednika uprave Luke Koper so se izrekli vsi predsedniki koalicijskih strank, tudi premierka in začasna predsednica PS Alenka Bratušek, medtem ko sta ga podprla nekdanji predsednik PS in ljubljanski župan Zoran Janković in koprski župan Boris Popovič.
KOMENTARJI (564)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.