"Vse izhaja iz ureditve položajnega dodatka, o katerem smo bili praktično že dogovorjeni. To je bila ena od stavkovnih zahtev in zavez že pred tremi leti, v nadaljevanju pogajanj je dejansko prišlo do dogovora, da se zadeva uredi. Vladna stran nas je takrat postavila pred dejstvo, da je potreba tudi po tem, da pride do spremembe nazivov delovnih mest, kar smo tudi izpeljali z veliko truda. Prišlo naj bi le še do implementacije dogovora. Po spremembi vladne pogajalske skupine pa se to ni zgodilo. Ta vladna pogajalska skupina je spremenila svoje stališče do te pravice in nas postavila pred dejstvo, da poklicnim gasilcem ta dodatek ne pripada," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal generalni sekretar Sindikata poklicnih gasilcev David Švarc.
"Ne morem se strinjati s tem, da so bila pogajanja žaljiva," pa je dejal vodja pogajalske skupine, državni sekretar na obrambnem ministrstvu Janez Žakelj. "Na ministrstvu za obrambo se zavedamo pomena gasilcev. Je pa treba povedati, da so bile prve tri točke stavkovnega sporazuma že izpolnjene, pogajali smo se o četrti točki na podlagi izhodišč, ki jih je vlada določila že v novembru 2019. V zadnjem mesecu smo se sestali petkrat, pogovori so bili korektni, dobili smo na mizo izhodišča sindikata, mi pa smo predstavili naša izhodišča in uspeli urediti položajni dodatek za tisti del, za katerega še ni bil urejen" – in sicer tako, da se bodo položajni dodatki izplačali tudi tistim gasilcem, ki vodijo skupine od tri do pet oseb.
Na vprašanje, zakaj to za sindikat ni sprejemljivo in zakaj zahtevajo, da imajo vse vodje položajni dodatek, pa je Švarc odgovoril, da je bil to le del dogovora, ki je zdaj sicer izpolnjen, a je "to tudi edina stvar, ki smo jo uspeli dogovoriti". Glede ostale pravice pa pravi, da je stališče vlade iz njim neznanih razlogov sedaj drugačno. "Ne omogočajo več možnosti, da bi bili poklicni gasilci, ki vodijo v intervencijah svoje ljudi, za svojo odgovornost in delo deležni tudi dodatka, ki sega od petih do 12 odstotkov njihove plače, kar je za nas nesprejemljivo."
Žakelj pa še poudarja: "Gasilec, ki vodi, je razporejen na mesto vodje in ima s tem že višji izhodiščni plačni razred in je s tem zadeva zaključena. To je tako, kot da bi nekdo, ko je prišel na mesto direktorja, zahteval še položajni dodatek, se pravi vodstveni dodatek zato, ker vodi." Gasilec v 24. plačnem razredu dobi neto 1050 evrov, vodja gasilske skupine pa je v 27. plačnem razredu in dobi neto 1425 evrov, je povedal Žakelj.
"Ti podatki so zavajajoči," je na to odgovoril Švarc. "V teh pogajanjih je vladna pogajalska skupina ustanovila delovno skupino, ki naj bi preimenovala delovna mesta, ravno z namenom ureditve položajnega dodatka, to je bil njen edini namen. Ko govorimo o žaljivem odnosu pogajalske skupine, ne govorimo o samih pogajanjih, ki so bila relativno korektna. Ampak predlog, ki so ga pripravili, ki naj bi 30 delovnih mest v gasilstvu, od navadnega gasilca do poveljnika, imenovali z gasilec 1, gasilec 4 in tako dalje – to je skrajno žaljivo do vseh poklicnih gasilcev."
Naša stran je pripravljena, da se še naprej pogajamo in pridemo do dogovora, je še zaključil Žakelj. Podobno pravi tudi Švarc, "zato smo tudi šli v to stavko, a pričakujemo korektna pogajanja, kjer bo imela vladna pogajalska skupine dejansko tudi mandat za pogajanja, ker danes se sklicujejo, da nimajo pooblastil".
Stavki so se pridružile vse gasilske poklicne enote
Kot je za STA danes pojasnil Švarc, so se stavki pridružile vse gasilske poklicne enote, ki delujejo kot javni zavodi. Stavkovni odbor je tudi že sprejel sklep z zahtevo, naj vlada resno pristopi k pogajanjem, sicer se lahko stavka podaljša.
V času stavke po besedah generalnega sekretarja Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije Švarca režim dela poteka tako, kot sicer poteka ob nedeljah, kar pomeni, da gasilci ne opravljajo nobenih nenujnih stvari "razen intervencij pri naravnih nesrečah, torej požarih". Vseeno prebivalci po njegovih besedah stavke ne bodo občutili, saj je njihov namen poudariti predvsem razloge za stavko, manj važen pa je njen potek.
Švarc pričakuje, da bosta vlada in resorno ministrstvo izpolnila njihove zahteve, kot so se že dogovorili. Med drugim zahtevajo ureditev položajnega dodatka vodjem gasilske skupine, vodjem gasilske izmene in vodjem oddelka ter sklenitev normativnega dela kolektivne pogodbe za dejavnost poklicnega gasilstva.
Če vlada ne bo resno pristopila k pogajanjem in uresničevanju zahtev, bo stavkovni odbor po Švarčevih besedah odločal o nadaljnjih aktivnostih, med drugim je "možna tudi napoved daljše stavke, vključno s protestnimi shodi".
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.