Gasilci se bodo s svojimi zahtevami po neuspelih pogajanjih glede plače zbrali na protestnem shodu pred vlado, so napovedali po današnji razširjeni seji predsedstva Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije. "Žalostni smo in jezni, kaj takega se v naši državi še ni dogajalo," meni predsednik sindikata Aleksander Ogrizek.
Po Ogrizkovih besedah ima država zanje posluh samo takrat, ko jih potrebuje.
Kot je novinarjem pojasnil sekretar sindikata David Švarc, kljub večmesečnemu trudu v pogajanjih z vlado in pristojnim ministrstvom za obrambo, sindikat ni uspel skleniti dogovora. V sindikatu namreč zahtevajo dvig plačnih razredov za vse gasilce in dvig za tri plačne razrede za dve delovni mesti, ki sta anomaliji v sedanjem plačnem sistemu, na kar pa vladna stran ne želi pristati. Zaradi tega gasilci tudi niso podpisali aneksa h kolektivni pogodbi po koncu pogajanj poleti.
Švarc je navedel še, da se po predlogu ob začetku pogajanj za delovna mesta nad 26. plačnim razredom, prav tako predlaga tudi dvig za tri razrede. Prav tako se je vlada odločila odpirati nova delovna, pri čemer v oči bode, da se za odprtje delovnega mesta vrhunski protokolarni slaščičar in natakar na Brdu, za kar je zahtevana 5. stopnja izobrazbe, predvideva 28. oziroma 30. plačni razred, gasilec z enako stopnjo izobrazbe pa je v 23. plačnem razredu, je pojasnil Švarc.
Za vodjo gasilske izmene s 7. stopnjo izobrazbe gasilci zahtevajo dvig iz 31. v 30. plačni razred, kar je za vlado preveč, hkrati pa odpira delovno mesto vodje recepcije na Brdu, ki je umeščeno v 34. razred, je dodal Švarc in poudaril, da vodja izmene vodi intervencije in celotne akcije v gasilstvu.
Protestni shod bo 5. oktobra
Svoje nezadovoljstvo bodo izrazili s protestnim shodom 5. oktobra ob 11. uri na Gregorčičevi ulici v Ljubljani pred sedežem vlade. Predstavniki vlade bodo tam na ulici morda lahko slišali argumente, ki jim očitno niso bili dovolj jasni, je dejal Švarc in pojasnil, da se njihovi predlogi z vladnimi razlikujejo za okoli 150.000 evrov na letni ravni.
Na shodu po Švarčevih besedah pričakujejo udeležbo gasilcev vseh poklicnih enot, ki tisti četrtek dopoldne ne bodo imeli svojih delovnih obveznosti, svoj poziv pa so poslali tudi kolegom industrijskih in letaliških poklicnih enot, ki so vključeni v sindikat.
Kot je dejal Švarc, verjamejo, da bodo predstavniki vlade, ki se problematiki poklicnega gasilstva doslej niso posvetili, tudi njen predsednik Miro Cerar, sporočilo shoda dojeli, in sicer da so zahteve argumentirane in da od njih ne morejo odstopiti. "Vse, kar bi bilo drugače od tega, bi bila le ena velika krivica in povzročene še dodatne anomalije," je poudaril.
Če s protestnim shodom ne bodo uslišani, bodo z aktivnostmi nadaljevali, ne izključujejo niti možnosti stavke, je dejal Švarc. Ob tem je dejal, da je vse v rokah tistih, ki imajo moč.
Sindikat po mnenju MJU dela tudi moralno škodo gasilcem
Na ministrstvu za javno upravo (MJU) so ob napovedanem shodu gasilcev pojasnili, da se ne morejo znebiti občutka, da vodstvo sindikata na račun izredno spoštovane poklicne skupine išče načine za zaviranje pogajanj in diskreditacijo vladnih predlogov. S tem po mnenju vladne strani delajo tudi moralno škodo gasilcem, so prepričani. Kot so v odzivu navedli na MJU, so pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja v teku, gasilski sindikati pa so ves čas prisotni na sejah in imajo tudi ves čas možnost, da se v pogajanja aktivno vključujejo, kar se tudi dogaja.
Dejstvo pa je, da sindikalni predstavniki edino poklicnim gasilcem niso omogočili napredovanj. "Ker niso podpisali s pogajanji usklajenega dogovora, je bilo z njimi opravljenih več razgovorov in ponujenih jim je bilo več rešitev, vendar so jih sindikalni vodje žal zavrnili," so pojasnili na MJU, ki je vodilo pogajanja.
Vladna stran je po njihovih navedbah začudena nad zavračanjem ustreznih rešitev s strani vodstva sindikata, "saj so povsem primerljive z ostalimi uniformiranimi poklici in tudi vsebinsko odgovarjajo na zahteve gasilcev (tudi za področje nagrajevanja vodij je vladna stran ponudila ustrezne rešitve)".
"Ne moremo se znebiti občutka, da na račun izredno spoštovane poklicne skupine vodstvo sindikata išče načine za zaviranje pogajanj in diskreditacijo vladnih predlogov. Po mnenju vladne strani s tem delajo tudi moralno škodo gasilcem, ki v svojem plemenitem poslanstvu ne oklevajo, kadar je treba reševati naša življenja ali premoženje," so zapisali na MJU.
Stališče MJU delijo tudi na ministrstvu za obrambo (Mors). Kot so na tem ministrstvu poudarili za STA, so pogajanja z gasilci potekala v okviru vladnih pogajanj in tako se je tudi Mors pogajal v okvirjih, ki jih je določila vlada.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.