Množica poklicnih gasilcev je pred vladnim poslopjem zahtevala odpravo krivičnih plačnih nesorazmerij in pošteno vrednotenje svojega dela. Na njem pa je spregovorila tudi ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, ko so gasilci aktivirali dimno bombo.
Govor ministrice je bil zaradi incidenta prekinjen, posredovali pa so policisti. "Protesta sem se udeležila kljub nasprotovanju Policije, ki je menila, da okolje ni najbolj varno," je dogodek komentirala Ajanović Hovnikova. A s svojo prisotnostjo je želela pokazati, kako pomemben je dialog.
Kot je dejala, težko najde razumevanje za ravnanje poklicnih gasilcev na shodu. Na shodu je bilo večkrat slišati zahtevo po spoštovanju: "Ampak spoštovanje je nekaj, kar se gradi na skupnem dialogu. Če želiš spoštovanje, ga moraš tudi dati." Meni, da se bodo morali v javnem sektorju začeti pogovarjati na podlagi podatkov in ne na ulici, kot je bil tokratni shod.
"Strinjam se s predstavnikom sindikalne centrale s Štajerske, da gre za folkloro. To več kot folklora ni bila, morda celo slaba folklora. To ne vodi v konstruktivni dialog, spoštljivost in iskanje rešitev," je dejala in dodala, da se pogajanja rešujejo za mizo in ne na ulici. "Čemur smo bili priča danes, je na nek način izsiljevanje."
Obrambni minister Marjan Šarec je medtem poudaril, da je protest legitimna oblika delovanja. "Za novo leto državljane vedno opozarjamo, naj se izognejo uporabi pirotehnike, danes pa smo videli močno uporabo pirotehnike. Presunilo me je tudi, ko je morala ministrica zapustiti prizorišče, ker so proti njej začeli leteti predmeti," je dejal o incidentu. Po aktivaciji dimne bombe se je namreč govor ministrice zaključil, v spremstvu policistov pa se je umaknila s prizorišča. "Policisti so ocenili, da kraj ni dovolj varen. Blizu mene je dvakrat močno počilo, proti meni pa je poletelo tudi več predmetov," je svoj umik pojasnila ministrica.
Šarec je dodal, da oba z ministrico spoštujeta vsakega gasilca in gasilko. Da je protest pravica vsakega sindikata. "A ne na tak način. Če bi šlo za protest, kjer se izrazijo stališča, to ni problematično. Problematično je, ko se začne groziti in uporabljati pirotehniko. Take grožnje ne prispevajo h kulturi dialoga," pa je poudaril ob tem. Kot je dejal, je eden od govorcev na protestu svoj govor zaključil z besedami, da vedo, kje živijo, in da bodo prišli tudi na njihov dom.
Dodal pa je, da uporaba pirotehnike ni bila primerna tudi zaradi tega, ker se v bližini vlade nahaja tudi šola.
Ministrica je ob tem dodala, da je večkrat izražene zahteve gasilcev na shodu pozorno poslušala. Pojasnila je tudi, da so prva pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja imeli že 20. junija, ta pa da so se nadaljevala praktično tedensko. "Teh pogajanj so se udeleževali tudi poklicni gasilci, oktobra lani smo celo podpisali skupni dogovor za plače v javnem sektorju, za leti 2022 in 2023. V tistem skupnem dogovoru smo na eni strani povišali plače vsem, tudi poklicnim gasilcem, na drugi strani pa smo se dogovorili za naše skupne korake naprej," je dejala. Zavezali pa da so se tudi k pripravi reforme plačnega sistema do 30. junija letos. "V teh korakih za pripravo reforme smo identificirali nekaj prioritet, ena od teh pa je prav naslavljanje minimalne plače oz. delovnih mest, ki se nahajajo pod minimalno plačo."
Prav zato, ker pogajanja potekajo, ministrica ne razume, kaj je bil razlog tokratnega protesta poklicnih gasilcev. "Protestira se namreč takrat, ko nisi slišan," je še poudarila.
Na Trg republike, kjer so se zbrali ob 10. uri, je gasilce prišla pozdravit in prisluhnit njihovim zahtevam predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Prav tako se je shoda udeležil tudi minister Šarec.
KOMENTARJI (1100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.