Generalni sekretar sindikata poklicnega gasilstva David Švarc s predlogi, ki jih je vladna pogajalska skupina podala v okviru pogajanj o plačnih stebrih javnega sektorja, ni zadovoljen. "Eno dokaj veliko razočaranje," je komentiral.
Vladna stran jim je namreč predstavila predlog, kako odpraviti plačna nesorazmerja v obdobju med letoma 2025 in 2030, glede česar ima Švarc več pomislekov. Po njegovih besedah so bila nekatera s poklicnimi gasilci primerljiva delovna mesta že pred tremi leti uvrščena v višje plačne razrede, ves ta čas so tudi prejemala višje plače in jih bodo dobivala še naslednjih pet let. Vladni predlog pa predvideva dvig plač tudi za ta delovna mesta, kar po Švarčevi oceni pomeni, da se plačna nesorazmerja sploh ne odpravljajo.
Švarc ne verjame, da bodo poklicni gasilci s ponujenim zadovoljni. Spomnil je, da sindikat ni podpisal dogovora o delni uskladitvi plač z inflacijo, saj se ni želel odpovedati stavkovnim aktivnostim, ob tem pa bi s podpisom pristal tudi na začetek odpravljanja plačnih nesorazmerij šele z naslednjim letom. Vlada jim zdaj ponuja postopen dvig plač v obdobju petih let, "kar je nekaj povsem nesprejemljivega," je dejal.
S tem je bil nezadovoljen tudi predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. "Inflacija pri nas je pereč problem, če dvig plač za osem odstotkov ali dva plačna razreda razdelimo na dinamiko izplačila šestih let, tedaj bo inflacija vse požrla," je bil jasen.
Nedopusten se mu zdi tudi vladni predlog, da se izhodiščni razred začne graditi na minimalni plači iz leta 2022, ki je znašala 1074,43 evra bruto, in ne minimalni plači iz leta 2024, ki znaša 1253,90 evra bruto. "To je nespodobna ponudba," je dejal Verk.
Spomnil je, da so plače v gospodarstvu toliko boljše, da ljudje preprosto ne gredo več v državno službo, tega problema pa dvig plač za nekaj razredov ne bo odpravil. Stvari za zaposlene na upravnih enotah se po Verkovi oceni ne urejajo, zato pričakuje, da bo sindikalno članstvo na upravnih enotah v petek znova napovedalo stavko.
Policisti zadržani
Bolj zadržani so bili v Sindikatu policistov Slovenije, njegov predsednik Adil Huselja je dejal, da ne komentirajo same vsebine današnjih vladnih predlogov, saj da ostajajo stvar pogajanj. Je pa za policijski sindikat nesprejemljiva ponudba glede znižanja povračila stroškov za prevoz na delo in zmanjšanja števila dni letnega dopusta, je dejal.
Huselja je spomnil, da se je policijski sindikat 7. decembra udeležil protestnega shoda pred vlado, s katerim so jo želeli pozvati h konstruktivnemu pristopu k pogajanjem. "Kot Sindikat policistov Slovenije se zavedamo varnostne situacije v Evropi in svetu. Zato menimo in pričakujemo, da so konstruktivna pogajanja ključnega pomena tako za državo, družbo in vse zaposlene," je še povedal.
Po ponedeljkovih krovnih pogajanjih so se predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja danes popoldne sestali po posameznih plačnih stebrih. Pretresali so predlog odprave plačnih nesorazmerij, ki ga je v ponedeljek sindikatom predstavila vladna stran.
V Sviz in visokošolskem sindikatu zadovoljni
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je dejal, da so v sindikatu z današnjimi pogajanji vsekakor zadovoljni, da je do stebrnih pogajanj prišlo, saj je "ta prazen tek" deloval na razpoloženje zaposlenih v javnem sektorju in reprezentativnih sindikatov zelo destruktivno, ker je bilo za sklepati, da iz vsega skupaj ne bo nič.
Poudaril je, da si želijo, da bi pogovore o plačnem sistemu in odpravi plačnih nesorazmerij pripeljali do konca, ker je to za zaposlene v vzgoji, izobraževanju, kulturi in znanosti nujno potrebno, saj njihove plače izrazito zaostajajo za plačami v drugih delih javnega sektorja. "In to je bil danes začetek, zato smo se ukvarjali z bolj tehničnimi stvarmi," je pojasnil Štrukelj. Po njegovih besedah se na vladni strani "čuti nekaj šuma" v odnosu med pogajalci, ki se pogajajo v stebrnih pogajanjih, in centralno pogajalsko skupino, a verjame, da bo to v prihodnjih tednih odpravljeno. Danes so se dogovorili o načinih, kako bodo stebrna pogajanja potekala.
Sicer pa je Štrukelj izpostavil vprašanje petletnega obdobja, v katerem naj bi realizirali odpravo plačnih nesorazmerij, brez usklajevanja plač z inflacijo, kar se jim v Sviz ne zdi realno.
Predsednik Visokošolskega sindikata Slovenije (VSS) Gorazd Kovačič je ocenil, da danes v resnici ni šlo za pogajanja, ampak bolj za tehnični sestanek, za seznanitev, kako sploh "brati vladne tabele". Stebrna pogajanja so po njegovih besedah predvidena vsak teden ob sredah. Danes pa so opozorili, da je pri vladnem tolmačenju določb iz nedavnih sprememb stavkovnega sporazuma prišlo do določenih napak. "Vladna ponudba za skupino J in za visokošolske učitelje je kar korektna, pri visokošolskih sodelavcih pa so določene pomanjkljivosti," je pristavil.
V četrtek bodo od vlade prejeli čistopis predloga, v ponedeljek se dobijo na krovnih pogajanjih. "Do enega in drugega paketa se bodo morali sindikati opredeliti, nato pa bodo stekla stebrna pogajanja," je dejal Kovačič.
Pri tem je Kovačič pojasnil, da vladni predlog v obeh različicah predvideva, da se v prihodnjem obdobju, ki bi trajalo štiri ali pet let, plačna lestvica ne bi usklajevala z inflacijo, in se pogojuje z določenimi ukrepi. Dodal je, da je ena plačna lestvica vezana na letošnjo minimalno plačo, druga pa na minimalno plačo leta 2022.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.