Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) ob dnevu migrantov znova opozarja na slab položaj tujih delavcev. Hkrati pozivajo politike, naj takoj ratificirajo konvencijo o pravicah migrantov. Oči sindikalistov so sicer uprte v petek, ko naj bi pristojna ministra dveh držav podpisala sporazum o socialnem zavarovanju z BiH, ki bo omogočil izplačevanje denarnih nadomestil.
V Sloveniji več kot 74.000 delavcev migrantov
Predsednik ZSSS Dušan Semolič je pred 18. decembrom, dnevom migrantov, poudaril, da je v Sloveniji več kot 74.000 delavcev migrantov, da jih je velika večina iz držav nekdanje Jugoslavije in da živijo težko življenje, v socialni negotovosti in revščini. "Ko so potrebni lastnikom podjetij, jih maksimalno izrabijo, ko se pri poslovanju zatakne, so prva žrtev zgrešenih poslovnih odločitev," ocenjuje.
K sreči se v Sloveniji v primerjavi z leti nazaj po njegovih besedah vendarle krepi občutljivost, da se pogosteje sprašujemo in kažemo na probleme migrantov. "18. december je dan, ko je bila v ZN sprejeta konvencija o pravicah delavcev migrantov, ki je Slovenija še ni ratificirala, pa bi jo morala," še poudarja Semolič.
Izvršni sekretar ZSSS Goran Lukič je opozoril, da omenjeno konvencijo v 20 letih ni sprejela niti ena evropska država, kljub mednarodnim pozivom. Konvencijo je doslej ratificiralo 52 držav, ki so po Lukičevih besedah izstopne točke migracije, kot države jugovzhodne Azije, nekdanje Jugoslavije, a niti ena, ki sprejema migrante.
"Najmočnejši razlog za sprejetje te konvencije je oblikovanje mednarodnega standarda kakovosti dela in življenja za delavce migrante ter člane njihovih družin. Zelo pomenljivo je, da niti ena evropska država tega še ni podpisala," navaja Lukič.
Ob tem je izrazil upanje, da bo 17. december prelomna točka za delavce iz Bosne in Hercegovine. Tega dne naj bi ministra za delo obeh držav dokončno po dveh letih podpisala spremembe sporazuma o socialnem zavarovanju z BiH, ki bo omogočil delavcem iz te države vključevanje v sistem pridobivanja denarnega nadomestila. "To je prelomen, a ne končen korak, saj sporazum čaka ratifikacija v obeh parlamentih," je ocenil Lukič.
Najmanj 823 delodajalcev ima prepoved zaposlovanja tujcev
Sicer pa je ZSSS po večmesečnih bojih z raznoraznimi institucijami uspelo pridobiti seznam delodajalcev, ki jim je prepovedano zaposlovanje tujcev, ker so kršili področno zakonodajo. Teh delodajalcev je 823. A to ni končna številka, pravi Lukič in dodaja, da je SCT Eba 30. novembra odpustil 80 delavcev, večinoma migrantov, katerim so verižili pogodbo o delu za določen čas po več kot deset let.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.