Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je v odzivu na poziv novinarskih aktivov po čimprejšnji zakonski ureditvi razmer v slovenskih medijih na ministrico za kulturo Majdo Širco naslovil odprto pismo, v katerem jo naproša za skrbno proučitev opozoril novinarjev in iskanje najboljših možnih rešitev v novem zakonu o medijih v dialogu z novinarji.

S predstavniki novinarjev se je danes sestala ministrica za kulturo Majda Širca, v ponedeljek jih bo sprejel tudi Pahor. Širca je po današnjem delovnem sestanku dejala, da razume zaskrbljeno držo novinarjev, kot posledico kopičenja v preteklosti naloženih razmer na področju medijev.
Zato je po mnenju Širce upravičeno, da novinarji tudi aktivno sodelujejo pri procesu, da se v okviru oblikovanja nove zakonodaje odpravijo težave, nepravilnosti, nekorektnosti in nesistemskosti v medijih. Tako se na nek način že začenja javna razprava o zakonu o medijih, ki je pogojena tudi s turbulentnim položajem v medijskem prostoru, vezanim tudi na trenutne prodaje, odkupe in zamenjave lastništev in tudi nekaterih neodgovornih lastništev, je dejala ministrica v izjavi za medije po končanem sestanku.
Aktivi novinarjev Dela, Dnevnika, Večera, Radia Slovenija, Primorskih novic, Televizije Slovenija in STA ter novinarji in uredništva 24ur.com, Žurnala24 in revije Jana so namreč pisno izjavo, ki so jo naslovili na Širco in premierja Boruta Pahorja, v vednost posredovali tudi predsedniku države Danilu Türku in Gantarju.
Gantar je v odprtem pismu Širci še izrazil prepričanost, da je ureditev in razvoj medijskega področja v javnem interesu, zato verjame, da bo vlada kot pripravljalec novega zakona skupaj s stroko in deležniki pripravila zakon, ki bo enkrat za vselej razrešil težave, na katere opozarja poziv novinarjev.
Zahteve novinarskih aktivov
V sporočilu za javnost so novinarji opozorili, da mediji zagotavljajo ustavno pravico do obveščenosti in so institut posebnega pomena. Prav zaradi te vloge bi morali imeti aktivi posameznih medijskih hiš večjo vlogo pri spreminjanju lastništva, spremembi statutov, pri imenovanju in razreševanju odgovornih urednikov ter pri spremembah sistemizacije delovnih mest.
“Zahtevamo pa tudi, naj ministrstvo v primerih utemeljenega suma, da gre zgolj za "slamnate" lastnike medijev, ustrezno ukrepa in sproži postopke pri pristojnih institucijah,” so zapisali v izjavi. Opozorili so na neurejene lastniške strukture in na pomanjkljivo zakonsko zaščito novinarstva. Vse to pa je že prepeljalo do krize v uredništvih vseh večjih medijev.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.