Pokrajinska organizacija DeSUS Ljubljana je na ponedeljkovi seji, ki je potekala v prisotnosti vodstva DeSUS, izrekla nezaupnico predsednici stranke Aleksandri Pivec. Sprejeli so osem sklepov in predsedniku sveta dali pobudo, da jih uvrsti na sejo sveta. S sklepi izražajo nezadovoljstvo nad delovanjem, vodenjem, odločanjem in zastopanjem stranke.
Predsednik sveta DeSUS Tomaž Gantar je v izjavi novinarjem po današnji seji vlade spomnil, da so se glede sklica seje sveta stranke dogovorili že na srečanju organov stranke v maju, ko so razpravljali o pogojih DeSUS za nadaljnje delo v koaliciji. Predvidoma že v četrtek se bo sestalo vodstvo stranke in tedaj se bodo dogovorili, kako naprej, tudi glede sklica seje sveta, je povedal.
Po javnih kritikah pokrajinske organizacije DeSUS Ljubljana Gantar ocenjuje, da gre brez dvoma za resne razmere, ki jih morajo rešiti, da se te diskusije tako ali drugače zaključijo.
"Zato je škoda to v javnosti razpredati naprej. Prejeli ste informacijo, o kateri se je govorilo že dalj časa, torej o nezadovoljstvu. Na nas je, da to dorečemo znotraj naših krogov," je dodal.
Na vprašanje, ali se to lahko mirno reši, ali pa bo moral kdo iz stranke oditi, je odgovoril, da to težko oceni. Spomnil je, da se je javno s kritiko izrekla ena pokrajinska organizacija, čeprav pa je po njegovih besedah kritičnih več članov, tudi iz drugih pokrajinskih organizacij. Kakšne bodo odločitve, je torej odvisno tudi od drugih.
Gantarja sicer čudi prvi odziv Pivčeve, ki je zapisala, da je bila zadeva skrbno zrežirana in vnaprej načrtovana. "Upam, da ne podcenjuje situacije v stranki. Gre dejansko za odraz nezadovoljstva velike skupine in v neke teorije zato ne verjamem," je povedal Gantar. Priznal je, da bi tudi njuno sodelovanje s Pivčevo lahko bilo boljše.
Pivčeva je sicer danes za Odmeve na Televiziji Slovenija izpostavila, da na nobenem od njenih obiskov devetih drugih pokrajinskih organizacij ni bilo govora o nezaupnici njej ali o izstopu DeSUS iz koalicije. Bilo je sicer nekaj kritik zaradi ideoloških vprašanj, ki še najbolj motijo članstvo, je priznala, a dodala, da jo za zdaj k delu v vladi še vedno zavezujejo legitimni sklepi organov stranke za vstop v vlado in sprejet sklep sveta stranke, da podpirajo predsednico in vodstvo pri nadaljnjem delu. Napovedala je, da bodo dogajanje spremljali in tudi na sestanku vodstva stranke preverili trdnost in stališča ostalih pokrajinskih organov.
Pivčeva je sicer na januarskem kongresu prejela močno podporo. Gantar je danes na vprašanje, kaj se torej dogaja, odgovoril, da očitkov ne bi komentiral. Povzel pa je, da je veliko kritik glede vodenja, odzivanja stranke in njene vloge v vladi. To je treba po njihovih navedbah zaključiti, saj na dolgi rok ni dobro za stranko in tudi ne za njeno vlogo v koaliciji.
Na vprašanje, ali lahko pride tudi do sklica kongresa, je odvrnil, da so vse možnosti odprte, glede na to, da je svet stranke najvišji organ med kongresoma. Predstavniki sveta stranke imajo možnost predlogov in glasovanja o nadaljnjem ravnanju. Prav tako lahko po Gantarjevih navedbah svet stranke odloči o nezaupnici predsednici stranke oziroma jo načeloma lahko tudi odstavi.
Glede na torkovo sporočilo za javnost Pokrajinske organizacije DeSUS Ljubljana je bilo na glasovanju na ponedeljkovi seji navzočih 24 predstavnikov občinskih odborov pokrajine Ljubljana, ki so večinsko podprli nezaupnico Pivčevi in predlagane sklepe, a vsaj v Mestni organizaciji DeSUS Ljubljana pravijo, da z njimi niso bili seznanjeni, prav tako da pri njihovem sprejemanju niso sodelovali, čeprav so se seje udeležili.
Kot so v današnji izjavi za javnost zapisali člani izvršilnega odbora Mestne organizacije DeSUS Ljubljana, do zaključka ponedeljkove seje pokrajinskega odbora na dnevnem redu seje namreč ni bilo predvideno kakršno koli odločanje in sprejemanje sklepov, ki naj bi bili sprejeti po informacijah iz sredstev javnega obveščanja.
"Predstavniki Mestne organizacije DeSUS Ljubljana so na seji prisostvovali do predvidenega zaključka seje po sprejetem dnevnem redu. Do takrat Pokrajinski odbor DeSUS Ljubljana ni razpravljal, sprejemal in odločal o nobenem od sklepov, o katerih poročajo sredstva javnega obveščanja. Zato je izvršilni odbor Mestne organizacije DeSUS Ljubljana sprejel sklep, da zahteva od Pokrajinskega odbora DeSUS Ljubljana zapisnik 1. redne seje pokrajinske organizacije, iz katerega bo razvidno število članov Pokrajinskega odbora DeSUS Ljubljana z glasovalno pravico, potek seje, sprejeti sklepi in izidi glasovanja," so zapisali.
Gantar je enkrat v maju sicer že potegnil ročno zavoro, jo bo tudi zdaj, ko pravi, da so razmere v stranki resne? Bi lahko na svetu, ki mu predseduje, člani odstavili Pivčevo kot predsednico? Se bodo nesoglasja sploh lahko umirila ali bo nekdo moral iti?
Predsednik sveta DeSUS je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da je o tem govoriti preuranjeno. "Prav tako pa ne bi bilo vredu, če bi podcenjevali stališče ene pokrajine. Kljub vsemu gre za velik del članstva znotraj Desusa. Jaz si ne bi želel zdaj iskanja nekega notranjega sovražnika, ampak raje v razpravi poiskati rešitve, da DeSUS naprej lahko deluje kot stranka in tudi kot partner znotraj koalicije, ki lahko pripomore k izvajanju programov, ki smo jih želeli izpeljati."
A tako verjetno vendarle ne bo več šlo. Zavrelo je, evidentno, čeprav predsednica stranke tega nekako ne priznava. Koliko bi morebitna rušitev predsednice Desusa zamajala koalicijo? Gantar kljub vsemu meni, da gre za dve ločeni stvari. "Eno je, da želimo v Desusu očitno delati na malo drugačen način, kar je bilo nenazadnje na kongresu tudi obljubljeno, na drugi strani pa je odgovornost in delo znotraj koalicije. Mislim, da sta to dve res ločeni vprašanji. pri delu v koaliciji želimo res izpolnjevati naš program, istočasno pa delati naprej v smislu demokratične družbe, ker to pač je tista pomembna točka, ki jo Desus vedno zagovarja," pravi Gantar.
Celoten pogovor si lahko ogledate v spodnjem videu:
KOMENTARJI (340)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.