Če se SMC odloči za preglasovanje in v četrtek brez DeSUS in SD podpre sporazum vlade s Fidesom, bi to pomenilo neuspešen dogovor z drugimi sindikati javnega sektorja, je v izjavi za medije v DZ opozoril poslanec in podpredsednik DeSUS Tomaž Gantar. Če pride do preglasovanja in socialnega nemira, bo to pomenilo začetek konca te koalicije, je dodal.
Neuspešen dogovor z drugimi sindikati javnega sektorja bi pomenil odprt proračun, ki ga je DZ že sprejel. Tako Gantar ne vidi možnih rešitev za krpanje te vrzeli.
Kot država si po njegovih besedah ne morejo privoščiti, da bi v tem trenutku v proračunu namenili 200 ali več milijonov evrov za plače. Če je sporazum s Fidesom glavna ovira za podpis dogovora s sindikati javnega sektorja, bo po njegovih besedah treba najti rešitev.
Z zdravniki se bo treba ponovno usesti za pogajalsko mizo in najti tudi vzdržen dogovor s sindikati javnega sektorja. "Brez tega ni izhoda za to koalicijo," je dodal Gantar. Je pa za to po njegovih besedah odgovoren premier Miro Cerar, ki je ministrico zaščitil.
"Da je ministrica govorila o prilogi k sporazumu, so potrdili tudi drugi partnerji. Ali laže ona ali mi vsi," je pripomnil Gantar.
Sicer pa se po njegovih besedah zdaj ne ukvarjajo le s tem, ali bo nekdo minister in iz katere kvote bo, pač pa gre za bistveno bolj zahtevna vprašanja, od katerih je odvisen obstoj te vlade.
SMC v sporazumu s Fidesom vidi pilotni projekt
PREBERITE ŠE: Cerar z mladimi zdravniki o sporazumu in njihovih željah
Poslanska skupina SMC je danes enotno podprla ministrico Milojko Kolar Celarc v aktivnostih, ki se nanašajo na modernizacijo zdravstvenega sistema, kamor sodi zlasti skrajševanje čakalnih dob. Od nje pa pričakujejo, da bo do 12. decembra v postopek DZ vložila sveženj reformnih sprememb, je pojasnila vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer.
Poslanska skupina tako kot premier Miro Cerar ob tem pričakuje nadaljevanje dialoga tudi z drugimi sindikati javnega sektorja, ki da naj se konča s sporazumom, ki bo omogočal nemoteno socialno in javnofinančno delovanje države.
Vodja poslanske skupine SMC se ni izrekla o tem, ali bodo ministri SMC v četrtek podprli sporazum s Fidesom, saj da je to stvar delovanja vlade. Ostra pa je bila do podpredsednika DeSUS Tomaža Gantarja, ki je danes ocenil, da bi preglasovanje pomenilo začetek konca te vlade.
Kustec Lipicerjeva pravi, da so tako poslanec Gantar kot poslanci SMC del zakonodajne veje oblasti. "Bilo bi protizakonito ter protiustavno, če bi lahko imeli mandat za komentiranje in dajanje navodil vladi za odločanje," je prepričana.
A na vprašanje, kako iz te zagate, ni odgovorila konkretno. Ponovila je, da poslanska skupina tako kot predsednik vlade poziva k dialogu s sindikati javnega sektorja.
Izpostavila je še ugotovitev, da v parafiranem sporazumu s Fidesom ministrica za zdravje ni presegla pooblastil vlade in da ni posegla v enoten plačni sistem javnega sektorja. Prav na to sicer opozarjajo v SD in DeSUS, v slednji pa so ministrici tudi odrekli podporo. Kustec Lipicerjeva medtem v sporazumu vidi pilotni projekt za skrajševanje čakalnih dob v zdravstvu. Vodja poslanske skupine sicer ni konkretno odgovorila na vprašaje finančne teže sporazuma, a je zagotovila, da ne odstopa od javnofinančnih osnov, ki so jih sprejeli v sklopu obravnave proračuna za prihodnji dve leti.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.