"Seje s takšnim predlogom za odločanje ne bom sklical," je povedal predsednik DZ Pavel Gantar, ki se je za to odločil na podlagi mnenja zakonodajno-pravne službe. Kot je poudaril, ustava sicer govori o tem, da mora predsednik DZ sklicati izredno sejo parlamenta, če to zahteva najmanj četrtina poslancev, vendar pa to ne pomeni, da je možno sejo sklicati na "katero koli poljubno temo, npr. razpravo o nogometni tekmi". Za sklic seje je treba izpolnjevati tudi druge pogoje, ki izhajajo iz drugih ustavnih, zakonskih ali poslovniških določb, ki urejajo delo DZ, je navedel.
Gantar je spomnil tudi na načelo delitve oblasti. "To pomeni tudi načelo omejitve oblasti in v tem kontekstu seveda tudi načelo omejitve zakonodajne oblasti, če bi ta želela posegati na področje izvrševanja sodne oblasti ali izvršne oblasti," je pojasnil.
Ključno za presojo pri mnenju zakonodajno-pravne službe pa je bilo po Gantarjevih navedbah vprašanje, ali je upravičenje do informacij v zvezi s temi krediti v pristojnosti DZ. Analiza dveh delovnih teles – odbora za finance in monetarno politiko ter komisije za nadzor proračuna – je po njegovih pojasnilih pokazala, da nobeno od teh dveh delovnih teles nima te pristojnosti in jih tudi ne izvaja. Kot je izpostavil, s tega vidika te pristojnosti nima niti DZ kot celota.
Nova ljubljanska banka (NLB) je oseba zasebnega prava in poseganje javne oblasti na tak način v konkretna ravnanja banke bi pomenilo hud udarec za bančni sistem, njegovo stabilnost, trajnost in predvidljivost. Sklep, kot ga je v sklicu za izredno sejo DZ predlagala poslanska skupina SDS, po Gantarjevem prepričanju ne bi bil izvršljiv, tudi če bi bil sprejet. V njem SDS namreč navaja, da bi Banka Slovenije in NLB morali posredovati vse zahtevane podatke, še zlasti podatke glede zavarovanj posojil, ki jih je NLB odobrila Ultri, ni pa jasno opredeljeno, kaj so ti podatki.
Kot je še dodal, ga bodo predlagatelji izredne seje "obtožili", da krši ustavo, po njegovem prepričanju pa jo brani.
SDS: Gantar ščiti svojega strankarskega predsednika
Na Gantarjevo odločitev so se že odzvali v poslanski skupini SDS. Kot je dejal njen vodja Jože Tanko, je Gantar "zlorabil svojo funkcijo, da bi zaščitil svojega strankarskega predsednika". Predsednik DZ je po njegovem mnenju prav tako posegel v pristojnost državnega zbora, ki mu je Banka Slovenije kot edini instituciji dolžna poročati in odgovarjati za svoje delo.
Poslancev SDS Gantarjevo sklicevanje na mnenje parlamentarne zakonodajno-pravne službe ne prepriča, saj po njihovem mnenju predsednik DZ pri tem ni dosleden. Če bi vedno upošteval njeno mnenje, "tri četrtine zakonov v tem mandatu ne bi smeli obravnavati", je prepričan Tanko.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.