Minister za zdravje Tomaž Gantar je dejal, da je ministrstvo za zdravje prejelo pismo odvetniške pisarne, v katerem ta pričakuje prekinitev postopka upravnega nadzora nad Lekarno Ljubljana (LL), omenja pa tudi možnost tožbe. "To mi je omenil tudi sam župan (Zoran) Janković. Po telefonu sva govorila," je dejal Gantar. Dodal je, da komisija, ki je opravljala nadzor, stoji za svojimi ugotovitvami, zato se na ministrstvu groženj s tožbo ne bojijo.
Na te besede pa so se odzvali v Mestni občini Ljubljana (MOL) in jasno zapisali: "Minister Gantar laže!" V svojem odzivu so zapisali, da je Janković ministra poklical v petek popoldne, takoj po tem, ko so prejeli vprašanja medijev, kako komentirajo objavo poročila o nadzoru v LL. Janković je v telefonskem pogovoru z ministrom izrazil razočaranje nad komunikacijo ministrstva, ki je o vsebini poročila javnost obvestila, preden so dokumente prejeli v LL. Tako se na očitke niso mogli ustrezno odzvati. Ministrstvo je namreč v petek poročilo objavilo na svoji spletni strani. "Ker gre za očitno laž ministra, pričakujemo od njega takojšnje javno opravičilo," so še zapisali na MOL.
Z ministrstva za zdravje pa so sporočili, da se minister ne namerava opravičiti, saj za to ni razloga. Kot so pojasnili, je Gantar na novinarski konferenci sicer omenil telefonski pogovor z županom, ni pa navedel, da naj bi župan poskušal preprečiti objavo poročila o upravnem nadzoru. Prav tako so, kot navajajo na ministrstvu, netočne navedbe medijev, da naj bi odvetniki lekarne ministrstvu grozili že pred objavo poročila o upravnem nadzoru.
Gantar opozoril na resnost ugotovitev
Gantar je sicer opozoril, da so ugotovitve upravnega nadzora nad LL resne. Upravni nadzor, ki ga je opravila komisija ministrstva za zdravje, je namreč pokazal neskladnost bilančnih podatkov iz letnih poročil za leta 2007–2010. Poleg tega je nadzor pokazal, da ciljno vodenje LL ni skladno z namenom zakona o lekarniški dejavnosti in zakona o zavodih, da se obvezno strokovno in neodvisno izobraževanje oz. izpopolnjevanje strokovnih lekarniških delavcev ne izvaja v skladu s predpisi, komisija pa je ugotovila tudi opustitev dolžnega ravnanja ob svetovanju.
"Prodaja zdravil ni enaka prodaji pralnega praška"
Gantar je dejal, da ugotovitev ni mogoče 'zbanalizirati' in razumeti, kot da minister od lekarne pričakuje negativno poslovanje. "To je smešno," je povedal minister in dodal, da mora javni zavod poslovati racionalno, kar pa ne pomeni, da je glavni motiv delovanja zavoda dobiček. "Če bi veljale enake tržne zakonitosti za lekarne kot veljajo za samopostrežne restavracije, bi bilo lahko delo direktorja Lekarne Ljubljana Marka Jakliča odlično," je dejal in dodal, da prodaja zdravil ni enaka prodaji pralnega praška v trgovini.
Gantar je dejal, da v zakonodaji sicer obstaja možnost, da lahko odstavi direktorja lekarne za šest mesecev. Vendar gre v nadzoru za kršitve etike, ki niso kaznivo dejanje. Po njegovem mnenju bi bila odstavitev direktorja lekarne zato, ker je kršil etični kodeks, pretirana in bi s tem presegel pooblastila.
O ugotovitvah v nadzoru o domnevnem potvarjanju bilanc pa je minister obvestil računsko sodišče, Lekarniško zbornico Slovenije in Komisijo za preprečevanje korupcije. Sicer so podatke, na podlagi katerih je komisija ministrstva za zdravje prišla do ugotovitev glede bilanc, posredovali iz Lekarne Ljubljana. Gantar tako verjame, da bo računsko sodišče potrdilo ugotovitve ministrstva. Pri teh ugotovitvah pa gre že za kazniva dejanja, ne pa samo za neskladje z moralnimi normami, je dejal Gantar.
Lekarna Ljubljana: Smo žrtve političnega obračuna z Jankovićem
V Lekarni Ljubljana so ugotovitve upravnega nadzora zavrnili kot neutemeljene. Glede na časovno usklajenost pošiljanja dokumentov, se ne moremo znebiti občutka, da je zavod žrtev političnega obračuna na škodo ljubljanskega župana Jankovića, so poudarili. Zmotilo jih je, da so bili mediji z ugotovitvami seznanjeni pred njimi in da sporočilo ministrstva govori o ugotovljenih dejstvih, poročilo komisije pa o domnevah.
"Temeljit pregled poročila potrjuje našo prvo oceno, da vsebuje veliko nepravilnosti, netočnosti in napačnih interpretacij podatkov," so ugotovili. Komisija je poročilo očitno pripravljala več kot osem mesecev, Lekarni Ljubljana pa ni bil dan noben rok za seznanitev z dokumentom in podajanje morebitnih pojasnil ali ugovorov, so opozorili. Zaradi obširnosti dokumenta ga posamezne službe zavoda še preučujejo, celoten odgovor komisiji pa bo pripravljen najpozneje v 14 dneh.
Sicer je ravno danes protikorupcijska komisija sporočila, da je med postopkom glede kartice zvestobe LL ugotovila, da je obtožnico vložil že tožilec lekarniške zbornice. A ta je nato brez obrazložitve obtožnico umaknil, kar sicer ni v nasprotju s pravili zbornice, vseeno pa je komisija opozorila na spornost.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.