Minister za zdravje Tomaž Gantar je najprej pojasnil, zakaj so se odločili za prekinitev pogodbe z Geneplanetom: "Predvsem moramo vedeti, da smo se v začetku epidemije močno bali poteka, kot je bil v Italiji, se pravi zelo velikega števila bolnikov, ki bi potrebovali respiratorje. Nato nam je uspelo z vsemi ukrepi pripeljati to epidemijo do neke točke, ki je za Slovenijo ugodna. Imamo enega najboljših rezultatov pri številu okuženih in obolelih in iz tega razloga tudi večje potrebe po večjem številu respiratorjev, kar je bilo predvideno v začetku, zdaj ni več. To je tudi razlog, da smo od tega večjega deleža v tem paketu respiratorjev odstopili, ker v resnici ga ne potrebujemo."
'V začetku, ko je stroka pritiskala na nas, je bil glavni kriterij dobavni rok'
Znova je poudaril, da se za to niso odločili, ker ventilatorji ne bi bili primerni: "Podatke poznam, potrdilo jih je tudi Evropsko združenje za intenzivno medicino, številne države jih uporabljajo, tudi pri nas se uporabljajo. Odločitev je zgolj za to, ker tako velikega števila respiratorjev glede na stanje, v katerem smo, in tudi če se poslabša, ne potrebujemo."
"Odločitev ministrstva temelji na predlogu strokovne skupine ministrstva, ki je sicer ocenila, da so to respiratorji nekega srednjega cenovnega razreda. Tudi uporabni, seveda želijo imeti te dodatne možnosti, predvsem vlažilce in cevi, in takšni zadostujejo strokovnim kriterijem. Je pa tudi njihova ocena, da imamo v tem trenutku respiratorjev glede na situacijo dovolj," je dodal in pristavil, da dodatna oprema stane 1300 evrov na aparat, ne pričakuje pa, da bi bila potrebna pri vseh aparatih.
Zagotovil je, da v tem trenutku ne bomo šli v nabavo novih ventilatorjev. "Imamo sicer še predvideno dobavo 50 respiratorjev nekje konec junija, potem je pa v celoti odprt razpis Evropske komisije, kjer je Slovenija rezervirala 300 respiratorjev, za primer nekakšnega ekstremnega scenarija ob morebitnem drugem valu epidemije, če je ne bi obvladovali, kar sicer ocenjujem kot malo verjetno."
Glede klicev in pritiskov ministra Zdravka Počivalška pri poslu z Geneplanetom Gantar pravi: "V začetku, ko je stroka pritiskala na nas, da čim prej dobavimo respiratorje, je bil glavni kriterij za nabavo dobavni rok."
Gantar: Ostalih respiratorjev takrat ni bilo
A voditelja Uroša Slaka je zanimalo, zakaj pritiski samo za posel z Geneplanetom, ne tudi za druge ponudnike? "Kot razumem stvar, je bilo to zato, ker je bilo možno dobaviti in je bila to prva večja dobava obljubljenih 220 respiratorjev. Druga stvar pa je, da je stroka ocenjevala 92 ponudb. 13 jih je ocenila in med temi so ti, o katerih govoriva, v spodnjem delu lestvice. A vseeno jih uporablja večina držav, zato je bilo to stališče verjetno tudi sprejeto, ne predstavljam si drugega razloga, da se gre vseeno v nabavo."
Znova je poudaril, da drugih takrat ni bilo. "Drugo, še enkrat, če je to respirator, primeren za zdravljenje covid-19 in ga uporabljajo številne države, potem ne vidim razloga, zakaj za slovenske bolnike ne bi bil dober aparat. S strokovnega stališča je danes ta ista skupina podprla to stališče, da obdržimo 90 respiratorjev, in to, da manjka cev ali vlažilec zraka je manjši delež vsega skupaj. Imajo pa vsi ti respiratorji tudi kompresorje, kar omogoča uporabo zunaj prostorov, kjer ni priključkov."
'Že tako je politika v Sloveniji brez ugleda'
Na drugi strani pa prvi slovenski žvižgač, kirurg Erik Brecelj, ki je opozarjal na nepravilnosti pri gradnji Onkološkega inštituta pravi, da Počivalšek zaradi svojih laži in obnašanja ni več primeren za ministra: "Vse laži, ki jih je izrekel, vsi napadi na zdravnike, strokovnjake, popolnoma neprimerno, oholo obnašanje v medijih, mislim, da bi moral biti tako pameten, da se umakne, če ne zaradi sebe, zaradi okolja, iz katerega prihaja in mu očitno dela škodo."
Če bo Počivalšek ostal na položaju, bo po Brecljevem mnenju nemoralna lestvica postavljena zelo globoko. "Že tako je politika v Sloveniji brez ugleda, že prej leva in zdajšnja vlada, če res ni več nobenih pravil, nobenih moralnih pravil, se vprašamo, v kakšni državi živimo in kaj lahko nekateri počnejo."
Brecelj: Slovenija me spominja na balkanske države pred začetkom vojne
Oba sta tudi ostro obsodila grožnje zdravniku Rihardu Knaflju, ki je kritiziral nabavljene ventilatorje. "Grožnje si gospod Knafelj absolutno ne zasluži. Korektno je, da kot strokovnjak poveš svoje stališče, lahko se tudi drugi strokovnjaki s tem ne strinjajo, absolutno pa nobena grožnja ni na mestu. Žal mi je, da je to doživel on, nenazadnje je doživljal stiske in grožnje tudi profesor Noč in mislim, da to ni način razprave in odločanja, in žal mi je, da se to v naši državi dogaja," je dejal Gantar, Brecelj pa: "To je sramota, tudi posledica obnašanja ministra Počivalška."
"Slovenija tone, tone zelo globoko. Spominja me na balkanske države pred začetkom vojne. Eni nas zmerjajo s komunisti, levaki, pedri, čefurji, na drugi strani s fašisti, domobranci, črnuhi, klerikalci. Toliko časa dehumaniziraš nasprotnika, dokler v ljudeh ne vzbudiš toliko sovraštva, da je samo še vprašanje, kdaj bo nekomu prvemu počil film in bo udaril po nekom, ki si tega ne zasluži," je prepričan Brecelj, ki dodaja: "To smo videli na Balkanu in Slovenija, mislim, da bi bil čas, da se to ustavi. In tudi politiki, čas bi bil, da pokažejo nek kulturen nivo, ne pa to, kar vsak dan videvamo po medijih."
"To pelje v popolno destrukcijo Slovenije, ne vem, zakaj smo se odcepili. Žalostno je vse to. Mislim, da neke normative, če vzamemo za normalno državo, normalne ljudi, s kančkom poštenosti je 10 božjih zapovedi dovolj. In tudi politika bo morala vsaj nekatere od božjih zapovedi začeti spoštovati, če nočemo, da Slovenija pristane na dnu Evrope," politikom sporoča Brecelj.
KOMENTARJI (843)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.