Potem ko je cela Slovenija zbirala in zbrala denar, ki ga mali Kris iz Kopra potrebuje za en odmerek zdravila, ki mu lahko reši življenje, pa na drugi strani Slovenije 5-letni Gal še vedno zbira denar za operacijo, ki bi mu olajšala življenje. V slabem tednu smo tako zbrali skoraj štiri milijone evrov za Krisa, za Gala pa v več kot pol leta še nismo zbrali okoli 120.000 evrov.
Je za to morda krivo tudi društvo, saj se je že večkrat izkazalo, da donirani denar ni prišel v prave roke in zato ljudje postajamo vedno bolj skeptični do takih društev? In ker so se na družbenih omrežjih pojavili očitki tudi na račun društva Maus, ki zbira denar za Gala, smo preverili ozadje zgodbe.
Očitki o netransparentnosti glede zbranega denarja
Očitki na račun društva Maus, ki ga vodi Nataša Švikart, so se pojavili predvsem glede transparentnosti objavljanja prejetega denarja za Gala. In tudi zaradi omenjenih očitkov je med predsednico društva in Galovo mamo Natašo Vrbnjak Šteflič prišlo do konflikta.
Galova mama je namreč – morda tudi zaradi pritiska, ker je bil za Krisa v hitrem času zbran potrebni denar, za njenega Gala pa tega še vedno zbirajo, čeprav gre za občutno nižji znesek – od društva Maus želela izvedeti, koliko denarja se je za njenega sina že nabralo. Predsednici je očitala netransparentno objavljanje zbranega zneska. Včeraj nam je sicer pojasnila, da zaenkrat ne more reči, da je kaj narobe. Bo pa zdaj, ko bo društvo pokazalo transakcije, videla, če so vzeli kaj denarja stran. "Obsojati je zaenkrat ne morem, če bomo videli, da je kaj narobe, bomo pa lahko," je dodala.
V društvu Maus na očitke o netransparentnosti odgovarjajo, da so bili julija in avgusta na kolektivnem dopustu in niso delali, so pa prej sproti objavili vse, kar se je novega zgodilo. "Vsak teden sem zapisala 'Z Galom sporočava, koliko se je zbralo'," pojasnjuje Nataša Švikart in dodaja, da se s humanitarnostjo ukvarjajo že pet let in v tem času tudi nekateri starši niso želeli, da se stvari objavljajo. Se je pa z akcijo Kris, ki je, kot pravi, neprimerljiva z drugimi akcijami, začelo pričakovati, da se donirani znesek objavi praktično vsak dan.
Na očitke Galove mame, da ji ni dovolila vpogleda v zbran denar, Švikartova odgovarja, da ne more vsak gledati, kdo je poslovni partner društva in kaj se na računu dogaja. "Seveda bom zdaj pod pritiskom javnosti, ki piše, da tega ne želim narediti, to razkrila, saj nimam kaj skrivati," je povedala včeraj.
Podpis posebne pogodbe
A s tem zgodbe še ni konec. Očitki letijo namreč iz obeh strani. Švikartova je pojasnila, da z Galovo mamo sicer že od samega začetka težko sodeluje, saj mama vedno znova, brez njene vednosti, odpira in objavlja račune, na katerih posebej zbira denar za Gala. A Vrbnjak Štefličeva odgovarja, da je poseben račun odprla, ko ji je Sklad Viljem Julijan doniral 2.000 evrov, saj ni želela, da bi šel znesek na račun društva. In čeprav se zaveda, da bo morala vrniti davek, pravi, da raje vrne davek, kot pa da ji nekdo denar, namenjen za sinovo operacijo, jemlje. "Druge izbire nisem imela," je pojasnila, a hkrati dodala, da bi vseeno za seboj raje imela društvo.
A z društvom je treba sodelovati, je povedala predsednica društva Švikartova. Kot je pojasnila, so Galovi mami v podpis ponudili tripartitno pogodbo z zavarovalnico, kar pomeni, da bi denar (120.000 evrov), ki bi ga dobila, če bi zmagala s tožbo zavarovalnice, vrnila nazaj društvu. A pogodbe Galova mama, po njenih besedah, noče podpisati. Slednja je včeraj zatrdila, da pogodba ne obstaja, bi jo pa podpisala, če bi v njej izrecno pisalo, da gre omenjeni denar za bolne otroke, ki potrebujejo pomoč.
Zakopali bojno sekiro
In če je še včeraj kazalo, da nobena stran ne bo popustila in se bosta razšli, pa smo popoldne prejeli klic Galove mame, ki je pojasnila, da so se s predsednico društva sestali in dogovorili, da bodo še naprej sodelovali in pozabili na vse očitke in blatenja na družbenih omrežjih.
"Po vsem tem si ne znam razložiti svojih čustev," je danes povedala Galova mama, ki ima mešane občutke. Včeraj jo je namreč klicala neka gospa, ki ji je povedala, da je govorila s predsednico društva Maus. Ta naj bi rekla, da je polovico sredstev za Gala prenakazala v Avstrijo, ker naj mama ne bi želela podpisati tripartitne pogodbe, saj naj bi želela le denar, tako od zavarovalnice kot od ljudi. Danes je zato odšla v Maribor, kjer čaka, da se bo dobila s predsednico društva, ki naj bi ji pokazala transakcije računa, kar je obljubila, da bo storila že včeraj, pa ni.
Švikartova, ki je tudi potrdila, da so zakopali bojno sekiro, je obljubila, da bo transakcije na računu Galovi mami pokazala danes popoldne, zanikala pa je navedbe, da naj bi polovico zbranih sredstev nakazala na račun v Avstriji. Prav tako je še pojasnila, da bo vsa zbrana sredstva, ki se bodo stekla na račun društva, vsak teden sproti objavljala.
Švikartova je še pojasnila, da se je blatenje začelo z raznimi komentarji in objavami na Facebooku, zaradi česar sta bili obe z Galovo mamo popolnoma šokirani in nista vedeli, kaj se dogaja. A kot pravi, sodelovanje se nadaljuje.
A vsa ta nesoglasja in blatenje puščajo grenak priokus, najbolj pa škodujejo Galu – prav on je namreč tisti, ki pomoč najbolj potrebuje. Žalostno je torej, da se kopja lomijo na plečih otroka, ki bi mu denarna pomoč lahko močno olajšala življenje.
Kdo je Gal?
Gal se je rodil z redko deformacijo, zaradi katere ne more normalno upogibati sklepov v komolcih, ker sta njegovi koželjnica in podlahtnica zaraščeni, dlani zato ne more obrniti za več kot 30 odstotkov, rok ne more iztegniti do konca ali jih obrniti tako, da bi bili dlani obrnjeni navzgor.
Ljubljanski ortoped, ki ga je obiskoval, jim je svetoval, da poiščejo pomoč v tujini. A zapletlo se je pri plačilu. ZZZS je najprej odobril pregled za drugo mnenje pri strokovnjaku na Dunaju, a jim je ta poseg odsvetoval. Starši so samoplačniško obiskali še Drora Paleyja, ameriškega strokovnjaka za redke deformacije na kosteh pri otrocih, ki jim je rekel, da lahko pomaga.
Z njegovim izvidom so šli na ZZZS, kjer pa so jim zdravljenje zavrnili, ker da niso bile izčrpane možnosti zdravljenja v Sloveniji. Zoper odločbo ZZZS so se pritožili, ker so želeli na zdravljenje k ameriškemu strokovnjaku, ki jim je edini zagotovil, da lahko Galu pomaga. ZZZS je spet, že drugič, zavrnili zdravljenje pri Paleyju, tokrat zaradi procesne napake, zato zdaj starši tožijo ZZZS.
ZZZS odgovarja
"Glede konkretne zavarovane osebe pojasnjujemo, da je bila vloga za napotitev na zdravljenje v tujino lani marca (na prvi stopnji) oziroma junija (na drugi stopnji) z odločbo zavrnjena, in sicer iz razloga, ker je ZZZS v postopku odločanja o pravici pridobil 5. 3. 2018 mnenje Ortopedske klinike UKC Ljubljana, v katerem je navedeno, da lahko zdravljenje (predlagali so derotacijsko osteotomijo podlahti) opravijo tudi na Ortopedski kliniki v Ljubljani," so zapisali in dodali, da je ZZZS 7. junija lani pridobil tudi mnenje konzilija zdravnikov UKC Maribor, ki so se strinjali, da možnosti zdravljenja v Sloveniji niso izčrpane. "Glede na navedeno pogoji za napotitev na zdravljenje v ZDA niso bili izpolnjeni, saj je bilo zavarovani osebi v Sloveniji na voljo oz. zagotovljeno ustrezno zdravljenje. Poseg v ZDA je predlagal le zdravnik specialist iz ZDA, ne pa zdravniki specialisti v Sloveniji ali Avstriji," so dodali.
Lani avgusta so starši nato vložili novo vlogo za isto zavarovano osebo in za isto zdravljenje v ZDA, o tem istem zahtevku zavarovane osebe pa je ZZZS že pravnomočno odločil junija lani (na podlagi vloge iz meseca februarja 2018). Zastopnica zavarovane osebe je v okviru te nove vloge izrecno navedla, da želi zdravljenje izključno pri izvajalcu v ZDA in ne v Avstriji. "Pri obravnavi nove vloge oz. v pritožbenem postopku je ZZZS ugotovil, da se dejansko stanje in pravna podlaga v primerjavi s predhodno vlogo nista spremenila, kar pomeni, da še vedno velja, da obstajajo možnosti zdravljenja, torej operacije zavarovane osebe v Sloveniji (derotacijska osteotomija podlahti), konzilij zdravnikov Ortopedske klinike v Ljubljani pa svoje naknadno drugačno mnenje, torej, da so možnosti zdravljenja zavarovane osebe v Sloveniji izčrpane, utemeljuje z nezaupanjem staršev zavarovane osebe v poseg, ki bi bil izveden v Sloveniji," so zapisali.
"Na podlagi vsega navedenega je ZZZS januarja letos skladno z Zakonom o upravnem postopku ugotovil, da je bilo o novi zahtevi zavarovane osebe po zdravljenju pri izvajalcu v ZDA zaradi izčrpanih možnostih zdravljenja v Sloveniji že pravnomočno odločeno. Dejansko stanje se od predhodnega odločanja ni spremenilo, saj še vedno obstajajo možnosti operacije v Sloveniji, zato možnosti zdravljenja zavarovane osebe v Sloveniji niso bile izčrpane, zato tudi pritožbi zavarovane osebe ni bilo mogoče ugoditi," so zaključili.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.