Slovenija

Furenga 2019: enkrat letno Trnovo spet postane furmanski (k)raj

Nova Gorica, 02. 05. 2019 13.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Aljoša Kravanja/Ni.Š.
Komentarji
9

Marsikje po Sloveniji so letos postavili mlaj, ki je ena od tradicij praznovanja praznika dela. Na Trnovem, kjer je bilo nekoč furmanstvo glavna obrt, pa so šli še korak dlje. Tudi letos so obudili tradicionalno Furengo - razstavo v živo, s katero so predstavili furmasko obrt ter na star način pripravili in pripeljali mlaj na trg v Novi Gorici.

Na trgu pred občinsko stavbo v Novi Gorici so dvignili 36 metrov visok mlaj.
Na trgu pred občinsko stavbo v Novi Gorici so dvignili 36 metrov visok mlaj. FOTO: Aljoša Kravanja

Praznovanje ob prvem maju, prazniku dela, s seboj prinaša kar nekaj običajev. Od kresovanja, prvomajske budnice, do postavljanja mlaja. Tokrat se je naš fotograf Aljoša Kravanja pridružil ekipi, ki je oživela običaj iz naše preteklosti – tradicionalno furengo in večdnevno dogajanje ujel v fotografski objektiv.

Tradicionalna furenga oziroma prevoz mlaja (jambora) vključuje prikaz gozdarskih del s spremljajočimi dejavnostmi, je del širšega projekta Goriškega muzeja z naslovom Furenga, ki ga vodi oblikovalec, samostojni muzejski tehnik v Goriškem muzeju in soustanovitelj Društva DOLI Boris Blažko.

Pred začetkom se odpravijo na grobove umrlih furmanov in tako počastijo njihov spomin.
Pred začetkom se odpravijo na grobove umrlih furmanov in tako počastijo njihov spomin. FOTO: Aljoša Kravanja

Za tradicionalno Furengo je muzej pridobil in restavriral preko 60 vozil in vozov. Prvo furengo je Goriški muzej realiziral že leta 2002, v tako imenovani razstavi v živo pa že tradicionalno sodelujejo člani Društva DOLI, Društvo za ohranjanje dediščine Trnovske planote in aktiv mestnih žena in deklet Goričanke pod strokovnim vodstvom Goriškega muzeja.

Jambor so v dolino peljali na restavriranem vozu iz 20 let prejšnjega stoletja, ki je bil last furmanske družine iz Lokavca.
Jambor so v dolino peljali na restavriranem vozu iz 20 let prejšnjega stoletja, ki je bil last furmanske družine iz Lokavca. FOTO: Aljoša Kravanja

Furenga je razstava v živo, ki z vozovi in konjskimi vpregami poteka na določenih relacijah. Tokrat gre za predstavitev furmanov iz Trnovske planote, predvsem zato, da se oživi ta obrt, ki je zaradi svojih posebnosti in lokalnih značilnosti počasi že tonila v pozabo.

Trnovski gozd je bil v času Avstro-ogrskega imperija državni gozd. Gospodarjenje z njim in uporaba vodnih virov v Vipavski dolini ter bližina pristanišča v Trstu so izoblikovali posebno in zelo tipično furmansko izročilo, ki je značilno prav za to območje. Ugotovljeno je bilo, da so prav na tem območju trije furmanski kraji, kjer se je s to obrtjo ukvarjala več kot polovica prebivalcev. Ti kraji so: Podkraj, Lokavec in Trnovo. Slednje je v furmanski zgodovini zasedalo prav posebno mesto. Raziskave so pokazale, da je že v 17. stoletju gozdni oskrbnik Buglioni naselil na tem področju furmane iz Gornje Štajerske in Koroške. Na tem območju so prvič omenjeni pravi poklicni furmani. Furmani so prevažali zelo različne tovore, kot so hlodovina, pa drva, led, nevestine bale, prevoz apna, sena in seveda jambora, ki je najzahtevnejše opravilo.

Znanje, potrebno za prevoz tako imenovanega 'dolgega lesa' skozi ozke vaške ulice, so še živeči furmani z veseljem predali naslednji generaciji.
Znanje, potrebno za prevoz tako imenovanega 'dolgega lesa' skozi ozke vaške ulice, so še živeči furmani z veseljem predali naslednji generaciji. FOTO: Aljoša Kravanja

Tradicionalna Furenga zahteva pripravo opreme, kondicijsko pripravo konj, dogovore s posameznimi obrtniki, kovači, sedlarji, kolarji, podkovski kovači, krojači, klobučarji, čevljarji ter nosilci spremljevalnih dogodkov ob poti. Pri dogodku sodeluje društvo Doli, ki je sodelovalo tudi pri filmski uspešnici Zgodbe iz Narnije: Princ Caspian. Leta 2012 je društvo raziskalo, organiziralo in kot razstavo v živo prikazalo prevoz najtežjega, kar 4.350 kg težkega bronastega zvona v Sloveniji, in sicer iz Gorice na Sveto Goro. Ima pa društvo Doli tudi pedagoško poslanstvo, saj skrbi, da novodobni furmani in vozniki nabirajo na furengah izkušnje in furmansko znanje ter ga na ta način tudi ohranjajo in predajajo naprej. Leta 2012 je društvo pripeljalo svoj najdaljši jambor oziroma mlaj, ki je bil dolg 41 metrov in 10 cm. Letos so pripeljali svoj že petindvajseti mlaj zapovrstjo. Fantje in možje iz Trnovega so se tradicionalni Furengi pridružili prvič leta 2012. S tem so neposredno pridobivali ustrezno znanje, ki ga je potrebno imeti za tako zahteven podvig, vse z namenom, da bodo lahko ohranjali staro tradicijo za bodoče rodove.

Prenašanje znanja iz roda v rod je ključnega pomena za ohranitev nestvarne kulturne dediščine.
Prenašanje znanja iz roda v rod je ključnega pomena za ohranitev nestvarne kulturne dediščine. FOTO: Aljoša Kravanja

Reportažo z letošnje tradicionalne prireditve Furenga - prikaz prevoza jambora s konjsko vprego za goriški mlaj, ki se je odvijala od 27. do 30.4.2019, si lahko ogledate v priloženi fotogaleriji. Motorizacija je furmanom odvzela vir preživljanja in furmanstvo je sredi minulega stoletja počasi začelo toniti v pozabo. K sreči, pa se v Sloveniji najde vedno več ljudi s posluhom za tradicijo in našo etnografsko izročilo, ki so pripravljeni vložiti veliko svojega časa in truda, da obudijo obrti, ki so jim bila nekoč praktično v celoti podrejena določena mesta in kraji. Z razstavo v živo presegamo to, da generacije šolajočih se otrok o tem ne berejo le pri pouku zgodovine.

Živel 1. maj! Živel mlaj! Živeli furmani!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PanterTheBlack
02. 05. 2019 14.50
+3
Slike so od danes, posnete v črno beli tehniki. Kaj nimamo kakšnih starejših, izvirnejših fotografij?
vicente
02. 05. 2019 15.25
-5
če bi bile v barvah bi se imenovale rdeči noski
vicente
02. 05. 2019 14.39
-15
kot sem razumel je to praznovanje Avtopromet Gorica,zdej mi je jasno
Pascalo70
02. 05. 2019 14.21
+21
Zelo lep običaj. Čestitke in pohvala vsem udeležencem, ki so sodelovali pri dogodku in organizaciji. To je del slovenske kulturne dediščine in to je Slovenija. Pohvala vsem in srečno še naprej.
vicente
02. 05. 2019 13.53
-27
in potem mi gledamo une čudne črne ki plešejo ob ognju in se čudimo njihovim čudnim navadam,ne vem kako,bi oni gledali na čredo pijanih ki požagajo najlepše drevo zato da mučijo konje ki vse skupaj vlečejo v dolino,kao obujanje starega,kaj želijo zbudit staro mamo in še naprej dobivat talijansko penzijo,jao majka
spomenko vadunec
02. 05. 2019 14.06
+13
vicente
02. 05. 2019 14.23
-14
spomenko ne zameri,kakšen smisel ti vidiš v tem svet gre naprej sedaj dovažajo tovore z droni,spomenko saj nisi uspomenko v svetem pismu piše kdor se ozira nazaj okameni,saj je lepo vendar se moramo odločit ali bomo nacija prodornih in bomo pripeljali mlaj z droni ali bomo nacija zaostalih in bomo božali konje po jajcih in nas bodo droni prehitevali po levi in desni ter zgoraj in spodaj.furega je lepa venda bi danes njen ustanovitelj v svoji daljnovidnost to imenoval podjetje za prevoz izrednih tovorov in šoferjem bi dejal ni potrebo da vozite lepe deklice zadaj ali v kabini ob avtocesti jih je dovolj in menjate jih kadar želite