Slovenija

Funkcionarji se nočejo odpovedati privilegijem

Ljubljana, 27. 10. 2009 11.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Komisija za preprečevanje korupcije predlaga, da se spremeni zakonodaja, ki nekdanjim poslancem in funkcionarjem omogoča prejemanje plače še eno leto po prenehanju mandata.

Komisija za preprečevanje korupcije je predstavila pobudo za spremembo zakonodaje s področja nadomestil bivših funkcionarjev. Komisija je v okviru svojih pristojnosti obravnavala tudi prijavo v zvezi z (ne)dopustnostjo pridobivanja dodatnega zaslužka bivšega funkcionarja ter sočasnega prejemanja mesečnega nadomestila funkcionarske plače v breme davkoplačevalcev.

Državni zbor
Državni zbor FOTO: POP TV

Komisija je ugotovila, da je bivši neimenovani funkcionar po prenehanju mandata (po nekaterih informacijah naj bi šlo za nekdanjega ministra za javno upravo Gregorja Viranta), to je od novembra 2008, opravljal pedagoško in drugo strokovno delo na podlagi različnih avtorskih in podjemnih pogodb za dva samostojna zasebna visokošolska zavoda, članico Univerze in občasno tudi za neodvisni raziskovalni in svetovalni zavod. Za opravljeno delo je prejemal plačilo, so poudarili na komisiji.

Komisija je potrdila, da ravnanje bivšega funkcionarja, ki je v tem času zaslužil več, kot pa znaša minimalna plača v Sloveniji, glede na trenutno zakonodajo ne ustreza definiciji korupcije. “Vendar pa komisija meni, da sedanja pravna ureditev zaradi nedoločnosti pod krinko uveljavljanja zakonskih pravic dejansko dopušča zlorabe. Komisija meni, da bi moralo biti za odobritev pravice do nadomestila funkcionarjem pomembno predvsem, ali bivši funkcionar prejema denarna sredstva za opravljeno delo, ne pa, iz katerega naslova ta sredstva prejema,” so zapisali v mnenju.

Avtomatsko nadomestilo plače

Kot je znano, zakon sedaj določa, da poslancu, ki mu je prenehal mandat in iz objektivnih razlogov ne more nadaljevati prejšnjega dela ali dobiti druge ustrezne zaposlitve, niti ni izpolnil pogojev za upokojitev po splošnih predpisih, pripada pravica do nadomestila plače v višini plače, ki bi jo prejemal, če bi opravljal funkcijo, dokler se ne zaposli oziroma dokler ne izpolni pogojev za upokojitev po splošnih predpisih, vendar najdlje eno leto od prenehanja mandata.

Drago Kos
Drago Kos FOTO: 24ur.com

Upravičenec tako avtomatično prejme nadomestilo plače, če je do izteka posameznega mandata vložil vlogo pri mandatno-volilni komisiji državnega zbora. Komisija še meni, da namen zakonodajalca najverjetneje ni samodejno podeljevanje te pravice in s tem omogočanje 'dodatnega zaslužka', ampak zgolj ohranitev položaja funkcionarja, ki ni našel službe. Prav tako gre v zgoraj omenjenem primeru za “izkoriščanje nedoločnosti zakonodaje”.

Preveriti bi bilo treba vse prihodke

Komisija namreč meni, da bi moralo biti nadomestilo plače namenjeno premostitvi začasnega obdobja med prenehanjem mandata in pridobitvijo dela. Višina nadomestila bi morala biti odvisna tudi od posameznikovih dejanskih prihodkov, ki jih s svojim delom že pridobiva iz pravnih razmerij, ki ne vsebujejo elementov delovnega razmerja. Komisija ocenjuje, da je sedanja ureditev iskanja nove zaposlitve bivšega funkcionarja destimulativna, saj mu pravica do nadomestila v celotni višini njegove funkcionarske plače pripada samodejno.

Komisija meni, da bi bilo treba pravice vseh funkcionarjev po prenehanju mandata urediti bolj jasno in pa urediti postopek ugotavljanja upravičenosti in postopek nadzora nad upravičenostjo (preverjati ali upravičenci sploh poskušajo poiskati ustrezno zaposlitev, kot  to velja za iskalce zaposlitve). Upoštevati bi bilo treba tudi prihodke, ki jih bivši funkcionarji pridobivajo iz drugih virov. Prav tako pa bi jim bilo treba iz sredstev državnega proračuna izplačevati 'razliko' med prihodki in določeno višino nadomestila plače.

V komisiji še poudarjajo, da so na primer brezposelni delavci, ki so prijavljeni na Zavodu za zaposlovanje in imajo pravico do nadomestila za primer brezposelnosti, dolžni zavod enkrat mesečno obvešcati o vseh izplačanih dodatnih dohodkih. 

Za razlikovanje med prejemniki nadomestila za primer brezposelnosti in funkcionarji, ki prejemajo celo 100-odstotno nadomestilo funkcionarske plače, ni nobenega pravno utemeljenega ali vsebinskega razloga,” so še zapisali v Komisiji za preprečevanje korupcije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
28. 10. 2009 09.02
In zakaj bivši poslanci ne bi mogi biti prijavljeni na zavodu in hoditi na razgovore za službe, s e"prekvalificirali" itd. Končno bi tistih nekaj desert čisto lahko zaposlili v javni upravi in bi delali na kakšnih projektih, vsaj večina, razen nekaj polpismenih recimo (kaj naj Marinič npr. počne drugege, po mojem še železniških kart ne bi znal več prodajati), ampak zakaj bi delali, če si lahko napišejo zakon po svoji meri in postanejo rentniki. Ampak tako ej v večini zahodnih držav, ko si enkrat poslanec ali par let delaš v OZN, si preskrbljen (dobro) praktično do smrti! Zato nobenih misij, vojn, odborov itd. ni nikdar konec, sa jev interesu vseh akterjev, da kar traja in traja!
gorencdask
28. 10. 2009 08.05
Krasinius Zanimivo teorijo imaš o politikih. Po tvoji teoriji bi moral tudi jaz postati tat, krast kjer se da, ker sem po mojem mnenju premalo plačan. Zakaj potem tega povprečen državljan ne dela?
comment123
27. 10. 2009 19.15
IZENAČIJO NAJ SE Z VSEMI DRŽAVLJANI SLOVENIJE!!!! KAJ PA SO ONI VEČ?
Klizma
27. 10. 2009 17.19
lepo se vidijo, njihova dvojna merila - ampak kot sem že nekje zapisala, šele po preteku mandata in ko usahnejo nadomestila lahko vidijo, kolikšna je njihova cena ....trg dela je neizprosen, zato se tu ne znajdejo........UBOGI ! ! ! Mi pa to nesposobnost drago plačujemo, še vnuki naših vnukov nas bodo preklinjali ! ! !
Tonček Balonček
27. 10. 2009 15.20
Menim da je szdaj, ko so oblasti levaki in so pošteni Slovenci že vs epokasirali (razen par tipov, ki čakajo na penzijo in si pridno višajo pokojninsko osnovo oz. povprečno plačo) za 17 let del. dobe) pravi čas za te spremembe, kajti ta vlada je totalno nesposobna in na naslednjih volitvah bodo praktično vsi izviseli, zakaj bi še njim plačevali nekjaletna nadomestila, saj jih ne zaslužijo. Bravo!! Kasneje to sploh ne bo problem, Janša, Marinič in ostala ekipa bodo valdali vsaj enkaj mandatov, gotovo in ta zakon bo popolnoma nepotreben, en sam strošek za preživljanej levakov!
Klizma
27. 10. 2009 13.12
šele ko jim poteče mandat in usahne nadomestilo, se zavejo, kolikšna je njihova cena ....
Krasinius
27. 10. 2009 13.03
foreverblue 27.10.2009, 12:46 nič se ne bere, admin je cenzuriral mojo misel. Prisežem, da razen Kos je verjetno Jethros, v nej ni bilo nič takega, kar ni dovoljeno v pravilih. Kuga pa vem, ...
Krasinius
27. 10. 2009 13.00
"S tem, ko se odloči, sprejme posledice." kakšno maloumje, torej ti si želiš politikov, ki ti bodo delovali zahrbtno in podtalno, tik pred iztekom mandata, pa si bodo polnili žepe in lobirali v izključno lastno korist.Daj razmislite še enkrat. Pa prosim ne inteligence napadati, visokošolskih profesorjev, ker se mi zdi, da jih potrebujemo, ne pa da jih popluvamo vedno.
Krasinius
27. 10. 2009 12.57
Vi niste normalni, se vam ne zdi jedro tega članka uperjeno proti točno določeni skupini ljudi (glej no, proti drugače mislečim politikom), še posebno proti eni osebi, nekemu profesorju. Ali to ne spominja malo na čase enoumja, diskvalifikacij in likvidacij? Politikov ni dobro v kot stiskati s slabimi plačami in udbaško kontrolo, res ne vem zakaj mislite, da je to potrebno? Sam menim, da bi morali imeti politiki visoke, najvišje plače, bolje to kot da imajo premalo denarja in začnejo, tako kot Golobič, delovati onkraj zakona, jemati kredite in si prilaščati statuse zaradi love.
gorencdask
27. 10. 2009 12.55
Ko bom jaz izgubil službo in (tudi realno) ne bom dobil nove, mi bo mogoče prejšnja firma plačevala še kaj? Najbrž, ja.
gorencdask
27. 10. 2009 12.54
@Krasinius Ne nabijaj, za politiko se odloči vsak sam, za kandidaturo za funkcionarja tudi. S tem, ko se odloči, sprejme posledice. Edina utemeljitev teh prejemkov, ki so mimogrede kriminal, je ta, da so sklep sprejeli sami zase. Drugega pametnega razloga ni.
nikana
27. 10. 2009 12.51
Pa ja. Se bo spremenila zakonodaja. Saj zakone ja pišejo poslanci oz. funkcionarji. A si bojo v svojo skledali pljuvali. Ko mu poteče mandat naj gre na zavod in prejema nadomestilo kot vsi drugi, če pa dela na drugem delovnem mestu, pa tako dobi tam plača. Jaz v tem ne vidim problema. Tudi delavec ne dobi plače in potem še nadomestilo od zavoda. Prava štala je tam zgoraj.
foreverblue
27. 10. 2009 12.46
@Krasinius: Tvoj zadnji odstavek se bere, kot da je iz vzporednega vesolja. Sva brala isti članek?
BULDOH
27. 10. 2009 12.30
Poslanec, kateremu preneha delavno razmerje ,mora it na borzo dela kot vsi ostali. Šele takrat bomo pravna država. Ko poslanec sprejme funkcijo, se mora zavedat, da njegov mandat ni trajen!!!!!!