''Zaradi ideoloških razhajanj, nezadovoljstva z načinom dela v stranki in poseganja v avtonomijo MLD s strani LDS skupina mladih zapušča LDS in MLD. Vodstvo LDS si želi podmladek po svoji volji, ne pa članov MLD, ki mislijo s svojo glavo,'' so zapisali člani MLD, ki so zapustili stranko in ki sebe imenujejo mladi socialni liberalci.

Kot je za 24ur.com povedal predsednik MLD Aleš Bučar Ručman, so MLD in LDS za zdaj zapustili štirje vodilni funkcionarji MLD, med njimi tudi sam. Podporo naj bi jim sicer izrazili tudi nekateri drugi člani. Kot je še povedal, o lastni stranki ne razmišljajo, so pa pripravljeni sodelovati pri vseh zadevah, ki se vsebinsko ujemajo z njihovimi pogledi.
Mlado LDS moti to, da stranka zahaja vse bolj v neoliberalno smer, ki izrazito zapostavlja socialna vprašanja, saj so sami bolj naklonjeni solidarnosti in socialnim pravicam. ''Ne moremo pristati na to, da ob pogovorih o delavskih pravicah stranka neposredno zagovarja interese kapitala,'' so zapisali. To je bilo po njihovem mnenju jasno vidno, ko se je za osrednjo temo koalicijskega pogajanja postavljalo nasprotovanje obvezni participaciji delavcev pri delitvi dobička.
Prav tako so nezadovoljni s tem, da strankin Socialni forum ne deluje že več kot pol leta in da po mnenju strankinega vodstva tudi v prihodnje ni potrebe po njegovem delovanju.
Tudi ne podpirajo potez v primeru NLB, kjer so kršena načela transparentnega delovanja v podjetjih v lasti države. ''Nasprotujemo imenovanju generalnega direktorja policije mimo javnega razpisa,'' so še navedli. Dvolično pa se jim zdi, ''če po eni strani sestavljaš vladno koalicijo, po drugi strani pa v odprtih pismih javno napadaš predsednika te iste vlade''.
Vodstvu LDS očitajo tudi tezo, da je ''vseeno, če ljudje odhajajo, saj prihajajo novi''. ''Če stranko zapuščajo takšni posamezniki, kot je večletni poslanec in nekdanji podpredsednik LDS Rudi Moge, domžalski župan Toni Dragar in še mnogo drugih manj vidnih, a kljub temu zelo aktivnih članov, se moramo resno vprašati, kaj je narobe s politiko vodenja v LDS.''

Kot je še pojasnil Ručman, vodstvo LDS po volitvah ni bilo zainteresirano za skupno sodelovanje v politiki in se niso odzivali na pozive po srečanju vodstev obeh organizacij, v torek pa so se le sestali. ''Sestanek vodstev LDS in MLD, ki smo ga imeli v torek, 24. februarja 2009, je dodatno pokazal na razhajanja v pogledih na delovanje stranke in njenih sestavnih delov,'' so zapisali v sporočilu za javnost. LDS naj bi se tudi vmešavala v delo MLD in vplivala na rezultate volitev funkcionarjev MLD na njihovem kongresu.
LDS: Razlogi za izstop so neresnični
Vodstvo LDS, oziroma v njegovem imenu generalni sekretar LDS Dorijan Maršič, pa v današnjem odzivu na izstop dela vodstva MLD pravi, da so razlogi za izstop neresnični.
''Razlogi, ki jih dosedanji predsednik Mlade liberalne demokracije navaja kot povod za svoj izstop in izstop nekaterih svojih somišljenikov iz MLD in LDS, so neresnični. Drži le to, da je bilo vodstvo LDS z delom vodstva MLD nezadovoljno, vendar ne s podmladkom kot takim, temveč z neaktivnostjo predsednika in vodstva MLD,'' je zapisal Maršič.

Kot pravi, navedbe v pismu kažejo na to, da so želeli posamezniki iz vodstva podmladka razloge za svoje slabo delo in slabo skrb za aktivnost podmladka prevaliti na nekoga drugega. ''LDS jih ni nikoli ovirala pri tem, da bi pripravljali dobre projekte, nasprotno, pri tem smo jih vedno spodbujali. Nikoli jih nismo omejevali pri njihovih aktivnostih. Podprli smo številne njihove akcije in mnogo njihovih vsebinskih idej zapisali v program stranke za državnozborske volitve.'' Vodstvo LDS tudi zavrača navedbe, da želi stranka ukiniti svoj odbor oziroma forum za socialo.
V LDS so podali tudi svoj pogled na resnični razlog za izstope, kar naj bi bil neuspeh na jutrišnjem kongresu. ''LDS na noben način ni nikoli posegala v avtonomnost svojega podmladka. Zaradi slabega dela so bili s svojim vodstvom nezadovoljni tudi člani MLD, zaradi česar je dosedanji predsednik izgubil njihovo podporo. Na jutrišnjem kongresu njegove ideje o odcepitvi podmladka ne bi bile deležne podpore delegatov, prav tako pa ne on ne njegovi somišljeniki ne bi dobili novega mandata za vodenje podmladka.''
V LDS so prepričani, da bo novo vodstvo MLD, ki ga bodo mladi izvolili jutri, delalo bolje, v LDS pa jim bodo ponudili vso podporo, da oživijo organizacijo in jo popeljejo na stare tire idejno bogate in prodorne mladinske organizacije. ''LDS je stranka, ki je nastala iz mladinske organizacije, mladi pa so v njej dobrodošli in vedno upoštevani člani,'' je še zapisal Maršič.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.