V času, ko zaradi pandemije vlada tudi negotovost, apatija in je vse več socialnih stisk, je toliko bolj pomembno, da se otroci ukvarjajo s športom, da trenirajo, se družijo in razvijajo svoje potenciale. Tega se zavedajo tudi v Fundaciji Uresničimo sanje, kjer so zapisali: "Zaskrbljujoči so podatki o pandemski utrujenosti, ki se še kako odraža tudi pri otrocih in mladostnikih. Zdravila za to ni. Cepiva še manj. A dejstvo je, da šport pomaga pri premagovanju osebnih stisk, socialne izključenosti in blagodejno vpliva na zdravje in splošno dobro počutje starih in mladih."
Vendar pa se zaradi krize, ki jo je pandemija še dodatno poglobila, številne družine sprašujejo, kaj se bo zgodilo z njihovimi delovnimi mesti in kako dolgo bodo še lahko plačevali položnice. Če je bilo takšnih družin že pred epidemijo veliko, jih je danes še občutno več. Pri varčevanju pa pogosto "kratko potegnejo" prav šolarji, pravijo v fundaciji.
"Starši komaj zmorejo, ali pa sploh ne zmorejo plačevati obšolskih dejavnosti, vadnin, športne opreme ... In zdi se, da smo zašli v začaran krog. Ker je v tem času delno (ali pa povsem) zastal tudi šport, se tudi klubi za preživetje borijo iz dneva v dan. Če ni tekmovanj, ni gledalcev in ni sponzorjev, če ni sponzorjev, ni denarja. Tudi denarja, ki so ga klubi pogosto namenjali prav otrokom iz socialno ogroženih družin in jim tako, namesto staršev, pokrili zneske vadnin, udeležbe na pripravah in podobno," opozarjajo v fundaciji, ki jo je zasnoval naš košarkarski as Luka Dončić.
Prav zato je v tem času še toliko bolj pomembno, da se takšnim otrokom pomaga, da se še naprej lahko ukvarjajo s športom in da ostanejo v formi – tako njihovo telo kot možgani. Šport namreč med drugim dobro vpliva tudi na samozavest ter občutek sposobnosti in koristnosti.
Prvi varovanci že izbrani, projekt podpirajo številni vrhunski športniki
Konec leta je fundacija objavila razpis za finančno pomoč otrokom, marca pa so že izbrali prve varovance. "Prihajajo iz vse Slovenije, so različnih starosti, najmlajši je star 7 let, najstarejši 17. Ukvarjajo se z nogometom, gimnastiko, odbojko, košarko ...," so pojasnili v fundaciji.
Poleg tega pa je fundacija prejšnji mesec v sodelovanju z Nogometnim klubom Olimpija pomagala tudi mladoletnemu nogometašu, ki je zaradi koronavirusa ostal brez edinega starša.
Sam Dončić je v preteklosti na različne načine pomagal v dobrodelnih akcijah, pogosto je zanje poleg denarja prispeval tudi svoje superge ali drese. Pred kratkim je prejel tudi nagrado za izjemne športne dosežke Mestne občine Ljubljana, sredstva, ki so del te nagrade, pa je namenil fundaciji.
Zdaj fundacija na svoji spletni strani Uresnicimosanje.si organizira dražbe majic in drugih predmetov, ki jih v dobrodelne namene podarjajo slovenski športniki.
Prvi trije športniki, ki so postali del kampanje, so slovenski nogometni reprezentant Josip Iličić, smučarska tekačica Anamarija Lampič in kolesar Tadej Pogačar. "Vse tri odlikujejo predanost športu, borbenost, iskrenost, skromnost, požrtvovalnost, dobrosrčnost in velika želja po uspehu. Imajo vse značilnosti, ki športnika delajo vrhunskega," so zapisali v sporočilu za javnost.
Omenjeni športniki so fundacijo podprli s podpisanimi unikatnimi majicami, ki jih bo moč kupiti na dražbi na spletni strani fundacije. Ves zbrani denar pa bo namenjen mladim perspektivnim športnikom iz socialno ogroženih okolij. "Vsaka majica, ki bo na dražbi, bo poleg originalnega podpisa vsebovala fotografijo in osebno zgodbo ter športno pot podpornika," so dodali.
A to je le začetek, projektu bo na pomoč v prihodnje priskočilo še več športnikov. Tako bodo ti skozi celotno leto za dražbo prispevali različne izdelke, ki so jih spremljali ob njihovih uspehih.
Luka Dončić že vse od začetka svoje profesionalne kariere dokazuje, da mu je mar za ljudi, tako da se udeležuje dobrodelnih akcij in jih tudi sam organizira. Ker še posebej rad pomaga mladim športnikom, se mu je pred meseci utrnila zamisel, da bi ustanovil fundacijo, s katero bi otrokom ponudil možnosti, kakršne je imel tudi sam. K sodelovanju je povabil še nogometnega in hokejskega reprezentanta, Jako Bijola in Roberta Kristana, ki sta se povabilu z veseljem odzvala. Vsi se namreč dobro zavedajo, da je za uspeh v športu potrebna tudi finančna podpora in da je pomembno, da otroke podpremo že na začetku njihove športne poti, da lahko"sledijo in ujamejo svoje sanje".
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.