Tožilstvo je zoper fizično in zoper pravno osebo iz Zbornice fizioterapevtov Slovenije (ZFS) vložilo ovadbo, poročajo današnje Finance, ki se ob tem sprašujejo, ali je neimenovana oseba Friderika Kresal, predsednica ZFS.
Tega sicer na tožilstvu niso hoteli potrditi, povedali so le, da je bila ovadba vložena na podlagi suma kaznivega dejanja preslepitve pri pridobitvi ugodnosti. Spomnimo, da je proti Kresalovi že lani vložila ovadbo informacijska pooblaščenka, saj naj bi zlorabila osebne podatke vsaj 522 fizioterapevtov, ki jih je brez njihove vednosti vpisala v seznam svoje zbornice. Na ta način naj bi namreč pridobila javna pooblastila.
Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je sicer takrat vložila ovadbi tudi proti ministru za zdravje Borutu Miklavčiču in nekdanjemu ministru Andreju Bručanu, ki naj bi zbornici prižgala zeleno luč za izvajanje javnih pooblastil, vendar pa je tožilstvo potrdilo, da sta ti dve kazenski ovadbi zavrgli, še pišejo Finance. O ovadbi proti Kresalovi pa okrožna državna tožilka molči, saj naj bi bilo izdajanje informacij v nasprotju z interesi kazenskega postopka.
Več ni želela povedati niti predsednica okrajnega sodišča v Ljubljani Vesna Pavlič Pivko, ki je potrdila le prejem obtožnega predloga. Po njenih besedah gre za skrajšani postopek, v katerem se ne izvede preiskava in ni predviden ugovor. Več bo znanega, ko bo sodnik opravil preizkus obtožnega predloga in bo o tem obveščen tudi obdolženec.
"Z delom tožilstva sem zadovoljna v primeru, kjer je bil dan obtožni predlog; vseskozi sem tudi prepričana, da smo že mi zbrali dovolj dokazov za kršitev zakonodaje. V dveh primerih, kjer so bile kazenske ovadbe zavržene, pa očitno na tožilstvu niso mogli dokazati naklepa, a to je seveda njihova presoja in odločitev,“ je dogajanje za Finance komentirala Pirc Musarjeva. "Zbornica zdaj korektno sodeluje z našim nadzornikom in v skladu z našo odločbo čisti iz baze podatkov o fizioterapevtih, ki so jih neupravičeno vodili.“
'ZFS zaradi pooblastila ni imela koristi'
Časnik še ugotavlja, da je ZFS po podatkih ministrstva za zdravje 30. novembra lani vrnila 5.307 evrov od 11.128, kolikor jih je za opravljanje storitev doslej prejela iz proračuna, kar je manj kot pol denarja. Ministrstvo še pravi, da ZFS doslej zaradi javnega pooblastila ni imela koristi. Javnih pooblastil tako trenutno nima nihče, lani pa jih je spet zahtevalo Društvo fizioterapevtov Slovenije, ki ves čas zatrjuje, da ima včlanjenih 80 odstotkov aktivnih fizioterapevtov. Ministrstvo o tem nima podatkov.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.