Premier Borut Pahor gosti francoskega kolega Francoisa Fillona. Kot je med obiskom poudaril francoski gost v mejnem sporu med Slovenijo in Hrvaško, Francija ni na strani nobene od vpletenih držav. "Francija ne izbira Hrvaške proti Sloveniji, niti Slovenije proti Hrvaški," je zagotovil Fillon na skupni novinarski konferenci s slovenskim gostiteljem, s katerim sta govorila tudi o prizadevanjih za rešitev slovensko-hrvaškega spora in zastoja pri približevanju Hrvaške EU, do katerih je prišlo zaradi spornih dokumentov, ki jih je Hrvaška predložila v pristopnih pogajanjih z EU in ki prejudicirajo mejo. Fillon je dodal, da si Francija želi, da bi prišlo do kompromisne rešitve in da je pri njenem iskanju pripravljena pomagati.
Fillon je kot edini cilj Francije pri reševanju tega spora poudaril, da želi 'pomagati pri oblikovanju kompromisa, ki bi spoštoval interes Slovenije in Hrvaške' in izpostavil 'nujnost, da strani čimprej najdeta kompromis, ki bi omogočil deblokado vstopa Hrvaške v EU'.
Napovedanih dopolnil, ki jih namerava Slovenija vložiti na zadnji predlog evropskega komisarja Ollija Rehna za rešitev tega vprašanja, francoski gost ni želel komentirati. Kot je dejal, jih bo Pariz komentiral, ko bo z njimi uradno seznanjena Evropska komisija. Kot je znano, se bodo v torek sestali predsedniki parlamentarnih strank, ki se ga bo prvič udeležil tudi predsednik republike Danilo Türk, premier Pahor pa pričakuje večinsko podporo predlogu dopolnil na Rehnov predlog. Kot je dejal, bo na sestanku predlagal odpravo dilem, do katerih je prišlo na sestanku minuli teden glede obsega dopolnil. Predlagal bo, da Slovenija konec tedna v Bruselj pošlje tista dopolnila, ki so bistvena za dosego kompromisa.
Pogovorom o krizi se nista mogla izogniti
Premiera sta sicer govorila tudi o gospodarskem sodelovanju, Lizbonski pogodbi ter svetovni gospodarski in finančni krizi. Pri tem sta po Pahorjevih besedah govorila o krepitvi že sedaj dobrega gospodarskega sodelovanja in sodelovanja na drugih področjih med državama. Kot eno najbolj pomembnih francoskih vlaganj v Sloveniji je slovenski premier izpostavil novomeški Revoz ter izrazil zadovoljstvo, da deluje s polno kapaciteto in da obstajajo vse možnosti, da se bo lahko še bolj izkazal tudi v prihodnje.
Kot je povedal Fillon, si Francija želi okrepitve dvostranskih odnosov, zato je Pahorju danes predlagal sklenitev strateškega partnerstva med državama, ki bi vključevalo 'sistematiziran politični dialog o evropskih vprašanjih', ki zadevajo obe državi na področju energetike, zelene energije, transporta in znanstvenih raziskav.
V zvezi z ukrepanjem v gospodarski in finančni krizi pa sta se premiera strinjala, da bi bilo treba bolj redno izmenjavati izkušenje slovenske in francoske vlade glede ukrepov za reševanje krize.
Sajenje lipe ob obletnici Ilirskih provinc
Predsednik francoske vlade pa je imel popoldne precej bolj prijetno nalogo. S slovenskim kolegom sta se spomnila na 200. obletnico Ilirskih provinc, čas, ko smo Slovenci in Francozi živeli v istem cesarstvu. Premierja sta na Trgu francoske revolucije v spomin na nekdanje province posadila lipo, v Mestnem muzeju Ljubljane pa tudi odprla razstavo Napoleon rezhe Iliria vstan, ki je eden od osrednjih dogodkov v okviru praznovanja 200. obletnice ustavitve Ilirskih provinc in ki oživlja čas francoske nadvlade na Slovenskem med letoma 1809 in 1813. Predmete za razstavo je posodilo okoli 50 slovenskih in francoskih inštitucij in posameznikov. Razstava pa bo prihodnje leto postavljena še v Parizu.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.