Po vašem mnenju bi si morala Slovenija pri vstopanju v Evropsko unijo in Nato postaviti višje cilje. Lahko to pojasnite?

Če Slovenija sama ne bo dvignila ravni svojih gospodarskih, kulturnih, znanstvenih in drugih zmogljivosti, bo tudi po vstopu v Nato in Evropsko unijo drugorazredna država. Po sedanjem načinu razmišljanja pa to kot kaže za nas ni pomembno. Pomembno je le priti v Nato in v EU in to je vse.
Ste zaskrbljeni zaradi padanja javnomnenjske podpore?
Seveda smo. Ravno zaradi tega smo tudi sklicali konferenco, na kateri smo poudarili, da je potrebno združiti vse sile in pomiriti vse razprtije. Gre za dejansko usodne odločitve.
Na tiskovni konferenci Panevropskega gibanja ste povedali, da tudi vlada ni delovala usklajeno s stališči in vrednotami širše družbe. Kakšne so posledice?
Obnašanje vlade v zvezi z načinom vključevanja v te organizme ni bilo usklajeno z vrednotami, ki jih imajo ljudje. Upam si trditi, da je delovala na principu samoodločanja, tako, kot so to počeli oblastniki v prejšnjem sistemu. Sedaj se ji to maščuje.
Članstvo Slovenije v Natu in Uniji je torej po vašem v njenem nacionalnem interesu?
Absolutno. Čeprav se pogosto govori o tem, da nas nihče ne ogroža, je po drugi strani v svetu prisotna nova parola, imenovana imperializem asimilacije. Svojo neodvisnost lahko izgubimo brez kakršnega koli vojaškega posega, zato je ravno članstvo v teh organizmih bistvenega pomena.
Vendar moramo imeti pogum tudi brez Nata… Če nam tega daje le članstvo v zavezništvu, je to premalo. Članstvo pa nam vsekakor omogoča bistveno boljši položaj.
Kaj niso te trditve v nasprotju z vašim slovesom evroskeptika?
Bistvo našega gibanje je bilo vseskozi gibanje za združeno Evropo. To ne pomeni, da o tem lahko le govorimo. presojati moramo tudi o argumentih. Nasprotujemu temu, da je vse, kar reče vlada, a priori tako.