Fotoreporter Gašper Lešnik nam je povedal, da je dogodek pred državnim zborom začel pokrivati okoli 14.30. Med fotografiranjem manjše skupine protestnike je do njega pristopil eden od udeležencev ter od njega zahteval naj izbriše fotografije sicer javnega shoda na javnem mestu. Potegnil je tudi za trak njegovega fotoaparata, kar pa so opazili policisti.
Na incident, ki se je pripetil med petkovim protestom Inštituta 1. Oktober na Trgu Republike v Ljubljani, so se odzvali tudi v Aktivu fotoreporterjev in fotografov Društva novinarjev Slovenije. Napad udeleženca protesta na fotoreporterja, ki je bil med dokumentiranjem protesta najprej verbalno napaden, nato pa je skušal starejši moški z njim tudi fizično obračunati, so ostro obsodili.
"Fotoreporterji s svojim delom opravljamo ključno vlogo v družbi, saj dokumentiramo dogodke kot so protesti, in s tem prispevamo k obveščenosti javnosti. Kakršenkoli napad na fotoreporterje, snemalce ali novinarje je nesprejemljiv in v popolnem nasprotju s temeljnimi načeli svobode izražanja ter novinarskega dela," so poudarili.
Dodali so, da je Policija sicer pravočasno posredovala, zaščitila fotoreporterja in preprečila uničenje njegove opreme.
Na Generalni policijski upravi so nam potrdili, da so policisti, ki so varovali petkov protest, nekaj pred 15. uro zaznali kršitev javnega reda in miru, nemudoma posredovali in skušali preprečiti, da bi starejši moški uničil fotografsko opremo. Pri tem so uporabili tudi prisilna sredstva (prijem), dodali pa so, da moški, ki so mu izdali plačilni nalog, pri tem ni bil poškodovan.
KOMENTARJI (701)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.