V Mariboru sta stranki SDS in NSi pred začetkom uradne volilne kampanje za predsedniške volitve pripravili vseslovensko zborovanje v podporo kandidaturi Milana Zvera. Ta je okoli 4.000 zbranim predstavil svoj program, volivke in volivce pa pozval na "pot čez tri mostove", k utrditvi politične stabilnosti v državi, konsolidaciji gospodarstva in utrditvi nacionalne zavesti.
V sklopu prvega je danes znova obudil idejo za uvedbo večinskega volilnega sistema, na gospodarskem področju je podprl vladne reforme, ki gredo po njegovem mnenju v pravo smer za izhod iz krize. Pri vprašanju o tem, kako utrditi nacionalno zavest, se je med drugim zavzel tudi za to, da druga kitica Prešernove Zdravljice postane tudi uradni sestavni del himne.
Tako kot nekateri govorniki pred njim se je tudi predsedniški kandidat obregnil ob aktualnega predsednika in protikandidata na volitvah Danila Türka, ki da nasprotuje agenciji za slabe terjatve, zlatemu fiskalnemu pravilu, prožnosti dela, pokojninski reformi in varčevanju, njegov "ne-koncept" pa označil kot prežvečenega ter zazrtega v preteklost.
"Moj program je jasen. Vesel bi bil, če bi ga imeli tudi drugi kandidati. Vendar ti ubirajo lažje poti. Ne ukvarjajo se s perečimi problemi, raje so v varnem zavetju, malo stran, za nič krivi, za nič odgovorni. Ali pa dvolični," je dejal Zver in dodal, da se kot predsednik ne namerava zapirati v predsedniške dvore v Ljubljani ali na Brdu, da bi se srečeval samo z zmagovalci, dobitniki medalj in nagrad, saj mora predsednik pokazati svoj odnos tudi do ljudi, ki so obtičali na robu.
Janša: Zver nadaljuje Pučnikovo delo
Med drugim sta govorila tudi predsednica NSi Ljudmila Novak in predsednik SDS ter premier Janez Janša. Premier je večkrat iskal vzporednice med pokojnim Jožetom Pučnikom in Zverom ter dejal, da slednji danes nadaljuje njegovo delo. Ko danes primerjamo njune lastnosti, je dejal predsednik SDS, lahko tudi za Zvera rečemo, da je to človek, ki mu gre za stvar, ki je sposoben dosegati dogovore in kompromise tudi v najtežjih situacijah, ki pa kljub temu govori tisto, kar je res, in dela tisto, kar misli, da je prav. To je nekdo, ki ga Slovenija danes krvavo potrebuje na mestu predsednika države, je dejal Janša.
"To, kar smo imeli, ali se je naredilo iz te funkcije v času slovenske tranzicije, zagotovo ni tisto, kar so imeli v mislih pisci slovenske ustave in zagotovo ne predstavljanje tega, kar si vsaj v teh časih slovenska javnost želi," je v Mariboru povedal Janša.
Slovenija je po njegovem mnenju v zahtevnem položaju in razmere niso preproste, niso bile niti pred 20 leti, ko se je gradila slovenska državnost. Danes je vse to, kar je nastalo iz tega projekta, pred resno preizkušnjo in bolj kot kadar koli do zdaj postavlja pred Slovence vprašanje, kakšnega človeka ti časi zahtevajo na čelu slovenske države. Na funkciji, ki je zagotovo tista, s katere mora prihajati prva moralna avtoriteta, ki ji ni mogoče oporekati.
Premier je še dodal, da država danes nima predsednika, ki bi bil sposoben združevati sile v reševanju krize, ki ni le gospodarska, ampak tudi moralna. Tisto, kar loči državnika od dnevnega politika, je po njegovem mnenju ravno to, da je državniku mar tudi za usodo prihodnjih generacij, ne le za lastno usodo. Ob tem je prvi mož SDS še dodal, da nekateri medijski in kapitalski favoriti niso izkoristili svoje priložnosti, to, kar danes rešujemo, pa da so rezultati njihovega dela.
KOMENTARJI (570)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.