Pestro vremensko dogajanje se umirja. Občasno bo še rahlo snežilo, na Primorskem in ponekod po nižinah pa rahlo deževalo. Prvi dan novega tedna bodo padavine povsod ponehale, popoldne se bo v zahodni Sloveniji že delno razjasnilo. Nove padavine na zahodu države prihajajo že v sredo.
Krka še narašča in poplavlja
Reka Krka narašča in poplavlja v večjem obsegu. Njeno naraščanje se bo predvidoma ustalilo v ponedeljek zjutraj, pri čemer bi lahko na vodomerni postaji Podbočje presegla pretok 350 kubičnih metrov na sekundo, opozarjajo na oddelku za hidrološko prognozo Agencije RS za okolje (Arso).
Pretoki večine rek so veliki, a se razmere umirjajo
Pretoki rek so tudi drugje po Sloveniji še vedno veliki. Reke Vipava s pritoki, Idrijca s pritoki, Reka, Poljanska Sora in Sora, Gradaščica, Pšata in manjši vodotoki na Domžalskem polju, Ljubljanica s pritoki na Ljubljanskem barju, Sava v Zasavju, Kolpa, vodotoki na širšem celjskem območju, Dravinja, Mestinjščica, Sotla in manjši vodotoki v Posotelju upadajo.
Poplavljene površine ob reki Vipavi so večje od običajnih in se bodo zadržale še do ponedeljkovega jutra. Preostale reke še poplavljajo na izpostavljenih območjih vsakoletnih poplav.
Na Goriškem in Ajdovskem čistili posledice
Zaradi obilnega deževja in poplav je na Goriškem veliko poškodb cest in raznih dostopnih poti. Več odsekov cest je tako še vedno zaprtih.
Na najbolj prizadetih območjih na Goriškem in Ajdovskem so pristojne službe ves dan črpale vodo in čistile zalite prostore, odstranjevale zemeljske nanose in zagotavljale drugo pomoč. Najhuje je bilo v naseljih ob spodnjem toku reke Vipave, v Renčah, Biljah, Mirnu in Prvačini.
Na razmočenem terenu se pojavlja vse več zemeljskih plazov. Eden od teh povzroča veliko preglavic stanovalcem hiše v naselju Potok pri Dornberku, kjer bo očitno potrebna občutna sanacija terena, je povedal poveljnik regijskega štaba Samo Kosmač. V domu starejših v Gradišču nad Prvačino pa je voda zalila zaloge hrane in pijače.
V občini Miren - Kostanjevica je bilo poplavljenih več kot 40 objektov, nekaj manj v občini Renče - Vogrsko. Pri Bukovici se je sprožil zemeljski plaz, ki delno ovira promet.
Na Ajdovskem so gasilci prečrpavali vodo v industrijski coni v bližini reke Vipave v Batujah. Visoka podtalnica je zalila tudi prostore ajdovske gimnazije, v knjižnici je vdrla v kotlovnico, knjige ob tem niso ogrožene. Dodatni ukrepi za zaščito pred poplavami bodo potrebni tudi pri dveh hišah v Vrtovinu in Gojačah.
Iz regijskega centra prebivalce opozarjajo o ustreznem čiščenju prostorov, kamor je vdrla meteorna voda in kanalizacija. V štabu CZ priporočajo, da prostore ob koncu čiščenj še dezinficirajo z raztopino varikine. Vso embalažo in prehrambne izdelke, ki so prišli v stik z vodo, je treba zavreči. Izjema so dobro zaprte in vodo neprepustne embalaže, ki jih je treba temeljito oprati.
Škoda bo velika
Če se na najbolj prizadetih območjih za zdaj še ukvarjajo z odpravo posledic, pa bo po čiščenju čas za oceno škode. Ta vsekakor ne bo majhna. "Več časa za ocenjevanje bo v prihodnjih dneh, zagotovo pa škoda ne bo majhna, saj je bilo prizadeto širše območje ob reki Vipavi in njenih pritokih," je povedal Kosmač.
"V mojih šestdesetih letih še nisem videl česa takšnega. Ni še bilo takšnega hudourniškega razdejanja, kot je bilo danes," je za 24UR povedal prebivalec Potoka pri Dornberku.
Pretok Vipave je v okolici Mirna dosegel kar 417 kubičnih metrov na sekundo. Do nekaterih poplavljenih hiš so gasilci lahko prišli zgolj s pomočjo čolna. Gasilci so razdelili več kot 5.000 protipoplavnih vreč, saj je zgolj v Mirnu ponoči poplavilo 23 objektov.
In to kljub več milijonov evrov dragi lanski regulaciji Vipave. Kar je prebivalce vsekakor presenetilo. "So gradbinci pozidali celotno Vipavo, celoten Hubelj v Ajdovščini. Zdaj pa prigrmi dol kot bivol," pravi prebivalec Mirna.
V spodnji galeriji so ujeti trenutki nočnega poplavljanja (predvsem reke Vipave):
Zaradi deroče Save ustavili NEK
Zaradi hitrega povečanja pretoka Save pa so ročno ustavili Nuklearno elektrarno Krško (Nek). Za ta ukrep so se odločili, ker Sava s seboj nosi velike količine listja in drugih nečistoč, s tem pa zmanjšuje učinkovitost hladilnega sistema sekundarne strani.
Direktor inšpekcije za sevalno in jedrsko varnost pri upravi Aleš Janežič je zapisal, da so Nek ustavili, kljub temu da so čistine naprave savske vode delovale s polno zmogljivostjo. Vsi sistemi in oprema so ob zaustavitvi delovali v skladu s pričakovanji, je zatrdil. "Neželenih vplivov na okolje in ljudi ni bilo," je poudaril. Po analizi dogodka ter pregledu sistemov in opreme se bodo po njegovih besedah začele priprave na vnovičen zagon elektrarne in sinhronizacijo z elektroenergetskim sistemom.
Čez bregove tudi Krka in Kolpa
Poplavljale so tudi Poljanska Sora in Sora, Gradaščica in Mali Graben, Pšata in manjši vodotoki na Domžalskem polju, Ljubljanica s pritoki na Ljubljanskem barju, Sava v Zasavju in na Krško-Brežiškem polju, vodotoki na širšem celjskem območju in Savinja v okolici Laškega, Dravinja, Mestinjščica, Sotla in manjši vodotoki v Posotelju ter Kolpa. Poplavljene površine na kraških poljih notranjskega in dolenjskega Krasa so se čez dan povečevale.
Kolpa je tako poplavila nekatere poti, nam je sporočil direktor Krajinskega parka Kolpa Boris Grabrijan in dodal, da je višina vodostaja visoka, ne pa alarmantna, saj je bila v preteklih letih že višja. So pa nekatere ceste na območju Krajinskega parka Kolpa neprevozne.
Koliko je narasla reka Kolpa, pa si lahko ogledate v spodnji galeriji:
Reševalci so imeli tako veliko dela tudi na širšem območju Ljubljane, Celja, Novega mesta, Kranja, Murske Sobote in Slovenj Gradca. V več krajih so zaradi naraslih rek poskušali razlitje vode preprečiti s protipoplavnimi vrečami.
Gasilci PGD Suha so tako črpali vodo iz kletnih prostorov stanovanjske hiše v Suhi pri Predosljah v občini Kranj. V Rogaški Slatini pa je voda zalila kletne prostore hiše.
Polno zaposleni pa so bili tudi gasilci v Zasavju in Posavju, ki so nameščali protipoplavne vreče, odstranjevali podrta drevesa, zavarovali plazišča in očistili več meteornih jaškov ter tako preprečili vdor vode v stanovanjske objekte.
Posredovali so tudi, ko je potok Kotredeščica spodjedel most na Prešernovi cesti v Zagorju in odnesel približno 20 metrov škarpe. Zaradi posedanja mostu sta bili ogrožena plinska in vodovodna napeljava pod njim. Ob pomoči drugih služb so zavarovali napeljave, most pa ostaja zaprt.
KOMENTARJI (385)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.