"Odnosi na Onkološkem inštitutu so zaskrbljujoči, saj se dogajajo stvari, ki negativno vplivajo na naše zdravljenje in zaupanje v OI. Za njihovo odpravo morajo ukrepati vodstvo Onkološkega inštituta in ministrstvo za zdravje, vendar tega ne storita," je v izjavi za medije poudarila Karmen Sedlar, ki je obenem napovedala ponovitev shoda, "če bo treba".
Po njenem mnenju se imajo namreč bolniki "legalno pravico vtikati v vse, kar se dogaja v zdravstvu". "Ne vem, ali smo v Sloveniji sto let za leseno žlico, ali nismo v EU, ali kje smo, da se tega ne upošteva," je dejala.
Protestniki tako zahtevajo zamenjavo vodstva na OI, odhod ministra, preselitev zdravnikov iz delovnih sob ter prestavitev 10 bolnic iz stavbe C. Kot najbolj zaskrbljujoče glede razmer na OI je Sedlarjeva navedla še "malomarno gradnjo nove stavbe, domnevne igrice pri nabavi operacijskih miz, legionelo, klimo, zlorabo deset bolniških postelj".
'S tem se bodo morali soočiti sami'
Državni sekretar na ministrstvu za zdravstvo Ivan Eržen je ob tem dejal, da "ministrstvo težko posega v delovanje posameznih organizacij in reševanje medsebojnih odnosov". S temi problemi se bodo morali soočiti sami na OI, zatrjuje in dodaja, da bo ministrstvo vodstvu predlagalo čim prejšnjo rešitev težav.
Te dvome bi preprečili zlasti zaradi "vidika ugleda inštitucije in zaupanja v strokovnost, da bi se podoba Onkološkega inštituta ne kvarila," je dejal.
Pojasnil je tudi, da so obvestilo oz. pismo Sedlarjeve na ministrstvu dobili že po elektronski pošti. "To pa v resnici niso stvari, ki bi jih reševali na ministrstvu," je zatrdil. Prepričan je, da bo OI odpravil pomanjkljivosti, če se bo izkazalo, da so informacije točne, in "rešili težave, da enkrat nehamo z razpravami o problemih posameznih organizacij preko medijev".
Poziv k odstopu ministra po njegovih besedah "nima nobene zveze z realnostjo". "To ni naše področje dela, naše področje je urejanje zdravstvene politike in vzpostavljanje pogojev za delovanje zdravstvene dejavnosti, ne pa reševanje internih problemov, ki jih imajo izvajalci s svojimi kadri," še ocenjuje Eržen.
Malo protestnikov zaradi vremena in strahu
Sedlarjeva sicer meni, da se je shoda danes udeležilo malo bolnikov zlasti zaradi slabega vremena in tudi zato, ker jih je strah, ob čemer je poudarila, da bodo, če bo treba, shod ponovili. Ministrstvu za zdravje je sporočila, "naj si ne mažejo oči, saj bo tega konec samo, če bodo uredili zadeve, ki jih od njih zahtevajo". Če bo treba, bo šla tudi v Bruselj, je dodala.
Po njenih besedah kirurg Erik Brecelj, ki je pred tremi leti prvič opozoril na razmere na OI, zaradi česar naj bi bil deležen šikaniranja, o shodu meni, da se bolniki ne bi smeli izpostavljati, temveč paziti na svoje zdravje. Pravi, da bi lahko vse skupaj rešili v 15 minutah, mnenje kirurga povzema Sedlarjeva.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.