Tragedija v Splošni bolnišnici Izola, ko je 70-letni bolnik Darko Gregorič ubil svojega zdravnika, urologa Luisa Guillerma Bustamanteja, in policista, še enega policista pa ranil, je odprla številna vprašanja o razmerah v slovenskem zdravstvu. Motiv morilca naj bi bili namreč nezadovoljstvo z zdravljenjem in predolge čakalne dobe.
A takšnega 'reševanja' in opozarjanja na stanje v zdravstvu nikakor ni mogoče upravičiti. Kljub temu pa zdravstveni delavci vse pogosteje prejemajo grožnje.
Bralec: vzmetnice, prepojene s človeškimi tekočinami, razpadajoča ročica za tuš ...
Da nezadovoljstvo bolnikov narašča tudi zaradi katastrofalnega stanja v naši največji bolnišnici, je opozoril tudi Dušan Podrekar. Na svojem Facebookovem profilu je delil nekaj fotografij, ki jih je posnel januarja 2015 na oddelku za urologijo ljubljanskega kliničnega centra. "V sobi za tri so štiri postelje, kljub temu, da je bila ena soba prazna (verjetno zaradi "varčevanja"). V tuš kabini voda nenehno curlja (ni varčevanja) in nabira se kamen. Ročico za tuš je bilo potrebno oviti z lepilnim trakom, ker je razpadla," opisuje svojo izkušnjo na omenjenem oddelku.
Za bolnike, ki ležijo na oddelku, pa so najbolj nemogoče bolniške postelje, dodaja. "Na že tako kratkih posteljah so nameščene še krajše vzmetnice, prepojene s človeškimi tekočinami. Ker primankuje brisač, dobiš za brisanje kar prevleko od vzglavnika. Sedaj pa presodite sami, kam pluje naša država, naprej ali nazaj," je zapisal ob fotografijah. Opozoril je tudi na dvigalo, ki se pogosto kvari, tudi po desetkrat na dan. Za reševanje iz dvigala pa morajo obiskovalci in bolniki potegniti improvizirano kovinsko ročico, je še opozoril.
UKC Ljubljana: 'Oddelek za urologijo več desetletij ni bil obnovljen'
Od UKC Ljubljana smo zahtevali pojasnila. Poudarili so, da "klinični oddelek za urologijo v osmem nadstropju več deset let ni bil deležen temeljite obnove". To sicer v zadnjem letu skušajo nadoknaditi, so dodali. "Pravkar zaključujemo delno prenovo drugega hodnika oddelka, v naslednjem letu pa tudi obnovo preostanka kopalnic na oddelku," so zapisali.
Na to, da je bilo v eni sobi več postelj, medtem ko je bila druga prazna, v ljubljanskem UKC odgovarjajo, da so "zaradi zasedenosti kliničnega oddelka pogosto primorani dodati posteljo za urgentni ali redni sprejem". 'Prazna' soba je bila namenjena pacientom, ki so tisti dan na operativnem posegu oz. v enoti intenzivne nege, so še pojasnili. "Vedno moramo imeti pripravljeno tudi sobo za pacienta po transplantaciji ledvic, ki potrebuje protektivno izolacijo," pojasnjujejo prostorsko stisko.
Madeži na vzmetnicah niso od urina, pravijo na UKC
Iz kliničnega centra so pojasnili tudi, da imajo stari jogiji in postelje na KO standardne mere, ki so bile določene za UKC Ljubljana. "Madeži na jogijih pa niso prepojeni s človeškimi tekočinami, ampak so posledica rednega čiščenja in pranja v posteljni postaji. Vsaka postelja je zaščitena preko jogija še z nepropustno prevleko," poudarjajo. Kot pravijo, si tudi zaposleni na oddelku želijo novih postelj, ki bodo za bolnike bolj udobne, zato jih postopoma nabavljajo. Trenutno so z novimi nadomestili že 33 odstotkov postelj, poteka pa tudi javni razpis za nabavo novih.
Ker je bralec izpostavil tudi slabo stanje kopalnic, so na UKC poudarili, da kopalnice postopoma v celoti prenavljajo. "Ročica za prhanje je potrošni material in v primeru okvare jo v najkrajšem času zamenjamo," pravijo. Priznavajo tudi, da se občasno zgodi, da zmanjka brisač, kar morajo hitro rešiti na drug način. "UKCL se trudi nabaviti potrebno količino bolnišničnega perila, ki bi zagotavljalo primerne zaloge na oddelkih," so še zapisali.
V naši največji bolnišnici sicer poudarjajo, da se osebje KO za urologijo "trudi zagotoviti hitro in kakovostno obravnavo bolnikov, ne more pa v kratkem času nadoknaditi vsega, kar ni bilo narejenega v zadnjih dvajsetih letih". Zato bolnike prosijo za razumevanje, ker želijo, "da vsi skupaj prispevamo k potrebnemu razvoju v zdravstvu tako na področju storitev kot infrastrukture".
Grožnje bolnikov
Prav na istem oddelku UKC Ljubljana so le nekaj dni po dogodku v Izoli prejeli grožnjo 67-letnika. Moški je grozil, da bo razstrelil klinični center, zato je morala posredovati tudi policija. Bolnik je namreč verbalno grozil zdravniku, saj ni bil zadovoljen z obravnavo njegovega zdravstvenega stanja. Moški sicer pri sebi ni imel nevarnih predmetov, policija pa ga je zgolj oglobila.
Vodja urgentnega kirurškega bloka kirurške klinike v UKC Ljubljana Anže Kristan je ob zadnjih dogodkih dejal, da takšne grožnje niso osamljeni primeri. V zadnjem času namreč prejemajo vse več grozilnih pisem tako po navadni kot elektronski pošti, pa tudi številne grožnje po telefonu. Vse takšne grožnje prijavijo policiji.
KOMENTARJI (295)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.